
Bolniki in ostareli na Brezjah | (foto: Katoliška Cerkev)
Vsak glas za življenje šteje
Novice | 19.07.2025, 06:10 Marjana Debevec
Državni zbor je včeraj sprejel zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in s tem uzakonil možnost samomora z medicinsko pomočjo za hudo bolne in ostarele. Predsednik Združenja slovenskih katoliških zdravnikov dr. Janez Dolinar poudarja, da je stroka enotno proti evtanaziji, ne glede na to, kako jo pač zakon imenuje. Vodja Glasa za otroke in družine Aleš Primc pa je ustanovil Koalicijo Proti zastrupitvi bolnikov in začel zbirati podpise za referendum.
Na Hipokratovem srečanju smo lahko med drugim slišali, kako je še ne sto let nazaj v nacistični Nemčiji v le nekaj letih s pomočjo medijev evtanazija postala družbeno sprejemljiva in simbol usmiljenja, sočutja, pomoči ubogim. Podobno mediji delajo tudi v Sloveniji, poudarja dr. Janez Dolinar.
»Ob tem ne gre spregledati, da je za tako pomemben zakon skrbno izbran poletni čas dopustov, medijski čas kislih kumaric in morebitna odsotnost civilne družbe. Za ta manever je potrebno uporabiti jasne izraze – nedemokratično in pokvarjeno.«
Podpise oddati čim prej
Da bi krivičen in nehuman zakon, po katerem bi bila zastrupitev človeka celo ena od zdravstvenih storitev, zavrnili, je Aleš Primc ustanovil koalicijo Proti zastrupitvi bolnikov. Že včeraj so njeni člani začeli zbirati podpise za naknadni zakonodajni referendum, na katerem naj bi sporni zakon zavrnili.
»Koalicija 'Proti zastrupitvi bolnikov' prosi vse državljane, da čim prej oddate podpis za referendum o tem nesprejemljivem zakonu, s katerim vladna koalicija uvaja zastrupitve bolnikov po hišah, stanovanjih, bolnicah in domovih za starejše.
To je edini način, ki ga državljani še imamo, da preprečimo uvedbo tega nehumanega in krivičnega zakona, ki bi povzročil veliko trpljenja in stisk,« je za naš radio poudaril Aleš Primc.
Obrazec za podpis pobude za referendum je dostopen na spletni strani glaszaotrokeindruzine.si, 24kul.si in na družbenih omrežjih. Teh prvih podpisov še ni treba overiti na upravni enoti, predlaga pa, da jih ljudje zbirajo po nedeljskih svetih mašah.
»Podpise moramo oddati v sedmih dneh po sprejemu zakona v parlamentu. Pošta v zadnjem času rabi za dostavo od dva do tri dni. To pomeni, da podpise na pošto lahko oddate samo do ponedeljka, 21 . julija in sicer na naslov Gibanje za otroke in družine, Malejeva 3, 1000 Ljubljana.«
Življenje kot temeljna vrednota
Dr. Janez Dolinar ob tem poudarja, da je pomemben glas vsakega od nas. »Morda manjka ravno vaš glas, da bi se glasovi ostalih slišali. Za izsiljeno sprejete zakone bomo zbrali podpise in odšli na naknadni zakonodajni referendum in jih zavrnili.
V obrambo življenja kot temeljne vrednote bomo pritegnili svoje domače in prijatelje, spodbodli domačega župnika, podprli strokovnjake in to jasno povedali tudi v službi, šoli, družbi,« je bil odločen predsednik Združenja slovenskih katoliških zdravnikov.
Proti omenjenemu zakonu se je pred kratkim jasno opredelila Slovenska škofovska konferenca, že pred časom pa tudi Komisija pravičnost in mir. Proti je tudi Zdravniška zbornica Slovenije in Komisija za medicinsko etiko ter mnoge druge ugledne organizacije.
Kaj so glavni argumenti, proti zakonu o zastrupljanju bolnih in starejših?
1. Zakon, ki omogoča zastrupitev bolnih in starejših, je del zdravstvene in pokojninske reforme, s katero hoče vlada Roberta Goloba, na račun smrti bolnikov zmanjšati stroške za zdravstvo in pokojnine.
2. Bolniki imajo pravico do zdravljenja, lajšanja bolečin, oskrbe, sočutja in bližine, ne pa da se jih sili v smrt z zastrupitvijo.
3. Medicinska zastrupitev bolnikov krši 17. člen Ustave Republike Slovenije, ki določa, da je človekovo življenje nedotakljivo.
4. Z omenjenim zakonom se bo začelo zastrupljanje bolnih in ostarelih v njihovih hišah in stanovanjih, v bolnicah ter v domovih za starejše.
5. Omenjeni zakon bo povzročil t. i. zastrupitveni (evtanazijski) mobing oz. pritiske na bolnike in starejše k zastrupitvi.
6. Evtanazijo je prva uvedla nacistična Nemčija in na ta način umorila več kot 600 Slovenk in Slovencev.
7. Zdravnikov in zdravstvenih delavcev vlada ne sme siliti k sodelovanju pri zastrupljanju bolnikov in starejših. To je v nasprotju s Hipokratovo prisego.
8. Ljudje od zdravnikov pričakujemo zdravljenje in ne smrti. Podpiramo zdravnike, ki so množično proti zastrupljanju bolnikov!
9. Prepoved ubijanja je ena od desetih Božjih zapovedi in glavni temelj človeške civilizacije.
10. Dedkov in babic ne damo! Radi jih imamo. Na referendumu bomo vnukinje in vnuki glasovali odločno proti!