Cerkev na Gorci | (foto: Župnija Malečnik FB)
Zavrnjene vloge za sofinanciranje obnove sakralne dediščine
Slovenija | 14.07.2025, 13:51 Marta Jerebič
Vse več župnij poroča, da jim je ministrstvo za kulturo zavrnilo sofinanciranje sofinanciranje pri obnovi sakralne dediščine. Med njimi so Župnija Malečnik, mariborska stolna župnija in Frančiškanski samostan sv. Ane v Kopru.
Frančiškanski samostan v Kopru
Predstojnik Frančiškanskega samostana sv. Ane v Kopru p. Bogdan Rus je povedal, da so vložili vlogo za sofinanciranje prenove pročelja, ki je v zadnjem času postalo nevarno.
»Če ne bi namestili zasilnega nadstreška bi lahko padajoče kamenje koga poškodovalo. Če bi gledali striktno, bi morali glavna vrata naše cerkve že danes zapreti. Kljub temu je z uporabo nadstreška vstop v našo cerkev še mogoč.« P. Bodan Rus je povedal, da verniki velikodušno zbirajo denar. Ne želi pa, da bi vse breme padlo na vernike. »Ta cerkev je brezplačno odprta tudi za turiste od jutra do večera. Prav je, da tudi država, ki se vedno znova pohvali z lepoto naše kulturne dediščine prispeva svoj delež. Verniki niso edini, ki imajo dolžnost skrbeti za cerkvene umetnine.«
Dragi verniki!
Pred nekaj meseci smo v predpisanem roku vložili vlogo na Ministrstvo za Kulturo republike Slovenije, da bi država sofinancirala prenovo pročelja naše cerkve svete Ane o kateri sem vam že velikokrat pisal. S prenovo pročelja sem odlašal, ker nisem želeli nikomur povzročati stroškov, čutim pa veliko odgovornost in hvaležnost do darov vernikov ter do tega, kar nam nameni država.
Razloga, da smo prosili tudi za sofinanciranje države sta dva.
1. Že dolgo let pročelje naše cerkve ni več lepo. Čas in vplivi okolja so ga spremenili. V zadnjem času je postalo pročelje nevarno. Če ne bi namestili zasilnega nadstreška bi lahko padajoče kamenje koga poškodovalo. Če bi gledali striktno, bi morali glavna vrata naše cerkve že danes zapreti. Kljub temu je z uporabo nadstreška vstop v našo cerkev še mogoč.
2. Verniki velikodušno zbirajo denar. Ne želim, da bi vse breme padlo na vernike. Ta cerkev je brezplačno odprta tudi za turiste od jutra do večera. Prav je, da tudi država, ki se vedno znova pohvali z lepoto naše kulturne dediščine prispeva svoj delež. Verniki niso edini, ki imajo dolžnost skrbeti za cerkvene umetnine.
8. julija smo dobili odgovor, da so zavrnili našo prošnjo za sofinanciranje prenove pročelja naše cerkve svete Ane.
Še naprej in še bolj ljubimo svojo domovino kot do sedaj. Zdi pa se mi prav, da o tej odločitvi obvestim vse, ki ste se vključili v premagovanje tega finančnega bremena.
p. Bogdan Rus
Frančiškanski samostan Koper
Župnija Malečnik
Župnik župnije Malečnik, Sebastijan Valentan, je prejel zavrnjeno vlogo za sofinanciranje obnove fasade ene najlepših gotskih cerkva v Sloveniji, cerkve Matere Božje na Gorci. »Preseneča tudi skopa obrazložitev komisije, ki je povsem ignorirala dejstvo, da je naša cerkev pomembna v nacionalnem smislu in mednarodnem, saj je del mednarodne Marijine kulturne romarske poti, ki poteka iz Čenstohove na Poljskem, se potem nadaljuje v Levočo na Slovaškem, Marizell v Avstriji in teče skozi Slovenijo in naprej na Hrvaško.« O zavrnitvi za sofinanciranje zato že obveščajo mednarodne partnerje. Slovenija je namreč zavezana mednarodnim konvencijam, ki zahtevajo aktivno ohranjanje celotne kulturne dediščine – tudi sakralne, zato je sofinanciranje del zakonske odgovornosti in kulturne politike države,« je prepričan Valentan.
Maribor stolnica
Mariborska stolna župnija je s strani ministrstva dobila zavrnjeno vlogo za sofinanciranje projekta restavratorskih in koservatorskih posegov na glavnem neogotskem oltarju. Župnik Danijel Lasbaher kljub temu upanja ne izgublja in se zahvaljuje vsem darovalcem in donatorjem, ki so doslej podprli obnovo Slomškove stolnice.