Na sedmi dan 23. radijskih počitnic Radio Ognjišče, ki letos potekajo na Sardiniji, je direktor radia Franci Trstenjak v jutranji pridigi poudaril pomen edinosti in daru pobožnosti, ki ga verniki na ta dan, v sklopu binkoštne devetdnevnice posebej prosimo od Svetega Duha.
Počitniški utrip Toneta Gorjupa?
Prvi sedeži avtobusa ponujajo lep razgled na pokrajino, skozi katero potujemo. Sardinija je bogato poraščena z zimzelenim rastlinjem od malih grmičkov do košatih dreves. Mojo pozornost so pritegnili evkalipti, ki so mi prirasli k srcu že pred desetletji. Pogosto so posajeni tik ob cesti, da jo varujejo pred vetrovi, nudijo senco in še kaj. Tri ali štiri vrste najdeš na tem otoku. Ko smo v prvih dneh raziskovali notranjost, sem v skoraj popolnem brezpotju opazil, da se sami množijo. Na otok so jih prinesli iz drugih krajev. Hitro opaziš, da jim nekateri predeli ne odgovarjajo, da te vrste ne uspevajo na skalnih ali preveč peščenih tleh. Zato se listi sušijo, odpadajo. Običajno mesnati listi, z bogato aromo, ko jih zdrobiš med prsti, so pogosto povsem suhi kot poprovec. Nekateri kljub temu potegnejo iz zemlje vse, kar potrebujejo, zato se ponašajo z bujno, svežo barvo...
Na prvih sedežih potaneš pozoren tudi na voznike. Nepogrešljivi so na vsakih počitnicah. Potrpežljivo premagujejo kilometre ne glede na uro dneva, vreme, prostrane avtoceste ali vijugaste poti med hribi, ob morski obali, med polji in ozkimi ulicami mest, ki jih obiskujemo na naši poti. Kaj pravijo vozniki o radijskih počitnicah!? Lepo je, ker se tudi mi sprostimo, počutimo se kot del skupnosti, je povedal eden od njih. Ni stresno, ker je res dobra družba. Prvi med vozniki, Tadej Poličnik, pa takole: "Prevoz za radijske počitnice sprašujemo, kam bomo potovali? In se kljub temu, da je to dolga pot za nas in nas kar nekaj časa ni doma - traja tudi deset dni - že od začetka veselimo, se družimo. Kot nas vi poznate, tudi mi poznamo skoraj vsakega potnika, ki je bil že večkrat na počitnicah. Vozniki smo že precej let v isti zasedbi, le včasih se malo zamenjamo. Všeč nam je, da se potniki vračajo na te počitnice. To pomeni, da so počitnice lepe, prijazne, za potnike udobne in da se radi družijo med sabo. Tudi mi najdemo med počitnicami kakšen dan, ko smo prosti, da gremo lahko do bazena, do morja, se poveselimo, pogovorimo ... poklepetamo tudi s potniki in ocenjujemo, kako je bilo prejšnja leta. To druženje na radijskih počitnicah nam je vsem všeč, tako potnikom kot voznikom."
Med vozniki je tudi mehanik, ki zna poskrbeti za hitra popravila. Sicer pa tako počitnikarji kot vozniki radi spoznavamo nove kraje, odkrivamo posebnosti in zanimivosti ter iščemo sledi, ki so jih ponekod pustili naši predniki. Tako je eden od voznikov na vojaškem delu pokopališča v Sassariu našel grob svojega dedka.
"Vsak od nas je dolžan storiti vse, da bomo korak bliže edinosti kakor razdeljenosti," je dejal Trstenjak. Ob tem je spomnil na Jezusovo oporoko ob zadnji večerji – "naj bodo vsi eno" – ter dodal, da se edinost ne gradi drugače kot na temelju ljubezni in osebne vere: "Če ljubezni ni, potem so prepiri, razhajanja, razdori."
Spodbude za pridigo je črpal tudi iz življenja svetega Bonifacija, apostola Nemčije, ki je za Kristusa daroval svoje življenje. Njegov zgled zvestobe, poguma in pobožnosti je po Trstenjakovih besedah še danes aktualen, saj nas uči srčne predanosti Bogu in ljudem: "Dar pobožnosti nas odpira tudi do naših bližnjih, da jih spoštujemo in cenimo, da jih razumemo in po svojih najboljših močeh tudi pomagamo."
Svojo pridihom je sklenil z molitvijo: "Pridi, Sveti Duh, uči nas iskrene pobožnosti. Naša molitev naj bo predana, vztrajna in prežeta z otroškim zaupanjem. Sveti Duh, po daru pobožnosti ustvari v nas prostor za Boga. Vnemaj nas za pristno ljubezen do Boga in bližnjega."
Sedmi dan je sicer večina počitikarjev preživela na izletu v glavno mesto Sardinije. Večer pa je bil plesno obarvan.
Cagliari – glavno mesto Sardinije
Cagliari je glavno mesto italijanskega otoka Sardinija, ki leži ob južni obali Sredozemskega morja. Mesto se ponaša z bogato zgodovino, ki sega v antično obdobje, ko so tu živeli Feničani in Rimljani. Danes je Cagliari živahno pristaniško središče s slikovito staro mestno četrtjo Castello, rimskim amfiteatrom in številnimi muzeji. Poleg zgodovinske dediščine ponuja tudi čudovite plaže, kot je slavna Poetto, ter sredozemski utrip s prijetnim podnebjem skozi vse leto.
Bogu hvala, dragi sobrat, novoimenovani škof Janez in dobrodošel v Murski Soboti. Vsi smo te zelo veseli in Bogu hvaležni za to, da te je izbral in za tvoj pogum, da si sprejel. To so prve besede ...
V soboto, 21. junija, bo narodno romanje v slovensko Marijino narodno svetišče, v baziliko Marije Pomagaj na Brezje. Sv. mašo ob 10. uri bo ob somaševanju daroval koprski škof dr. Peter Štumpf.
Pred nami je dan državnosti, ki naj bi nas vse Slovence povezal v skupnem praznovanju. V zadnjih letih pa se zdi, da se razdori med nami samo še poglabljajo. Na Socialni akademiji si zato že kar ...
V Kopru je konec tedna potekal drugi Forum za mir, ki je zbral predstavnike različnih verskih skupnosti iz kar 15 država južno od Slovenije. Pobudnik in gostitelj dogodka je bil koprski škof Peter ...
V »Pogovoru o« smo se tokrat spraševali »Kje je naša elita?« V razpravi o elitah v slovenski družbi, ki smo jo pripravili skupaj s civilno iniciativo Prebudimo Slovenijo, so svoje poglede ...