Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Na počitnice med bolniško? (foto: youngCaritas)
Na počitnice med bolniško? | (foto: youngCaritas)

Dnevno je na bolniški 56.000 delavcev

| 20.06.2025, 15:10 Tanja Dominko

Gospodarski kazalniki za Slovenijo niso spodbudni, tudi na prehodu v drugo četrtletje kažejo na zmanjšano aktivnost v izvoznem sektorju. Število delovno aktivnih oseb je prve štiri mesece ostalo podobno, a gospodarstvo poleg tega bremenijo tudi pogoste bolniške odsotnosti z dela. Po statističnih podatkih se Slovenija uvršča v vrh držav Evropske unije glede na delež bolniških odsotnosti.

Vsak dan zaradi bolniškega staleža manjka na delovnem mestu več kot 56.000 zaposlenih. Predsednik Obrtno podjetniške zbornice Blaž Cvar ob tem dodaja: »Še v predlanskem letu je bilo tako, da je šlo 20 delovnih dni v breme delodajalca, nato je ta vlada to spremenila na 30 dni, posledično se je povprečna odsotnost z dela z 12 dni povečala na 18 dni. Skupno je to 19 milijonov dni letno.«

Cvar se strinja, da je za neko resno bolezen normalna odsotnost z dela, ampak realnost je kdaj tudi drugačna. »Ker za tri dni bolniške ne potrebuješ k zdravniku, ampak poveš, da boš skrbel za otroka ali da se ne počutiš dobro, se je povečalo število podaljšanih vikendov, že kar normalno je, da zaposlenih ni v petek in nato v ponedeljek.«
S preverjanjem ozadja odsotnosti z delovnega mesta se ukvarjajo tudi v Detektivsko varnostni agenciji. Direktorica Bernarda Škrabar Damnjanovič ugotavlja, da so zaposleni vse bolj predrzni pri goljufanju sistema. »V zadnjem letu opažam porast zlorab, zaposleni postajajo vse bolj predrzni, od tega, da delajo med bolniško pri drugem delodajalcu ali pa odpotujejo celo na drug kontinent.«

Že pred letom in pol so delodajalci v kabinetu predsednika vlade predlagali sestanek z ministrico za zdravje, a ga po besedah Cvara še niso dočakali. »Tega sestanka ni, kar je nedopustno. Da se z ministrico niti pogovarjati ne moremo.«
A problem bo preprosto treba rešiti, »saj se to odraža tudi v višjih stroških zdravstvenega zavarovanja, manj dostopnih zdravstvenih storitvah in večjih obremenitvah za tiste, ki tega instituta ne zlorabljamo. Če država nima dobrih nadzornih mehanizmov, se te goljufije širijo. Temu smo detektivi trenutno priča,« je dejala direktorica Detektivsko varnostne agencije, ki bo v torek na to temo gostja radijske Svetovalnice.

Bernarda Škrabar Damnjanović
Bernarda Škrabar Damnjanović © NL

Ob vsem tem pa dodatno skrb vzbujajo gospodarski kazalci. Na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD je Slovenija še vedno na 46. mestu. Predsednik obrtno podjetniške zbornice pravi, da bi vlada morala ukrepati, je pa zgrožen, da pa po drugi strani hiti s pobiranjem prispevka za dolgotrajno oskrbo, čeprav bomo plačevali mačka v žaklju.

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...