Udeleženci konference Moč dialoga v razdeljenem svetu | (foto: kanonist.eu)
Moč dialoga v razdeljenem svetu
Slovenija | 23.05.2025, 13:00 Marta Jerebič
V Mariboru je 21. 5. 2025 potekala 3. mednarodna znanstvena pravna konferenca z naslovom: Moč dialoga v razdeljenem svetu. Dogodek je pripravila Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Univerzo Alma Mater Europaea Maribor in Teološko fakulteto Karlove univerze v Pragi. Častni pokrovitelj je bil predsednik Državnega sveta Marko Lotrič, ki je imel tudi slavnosti nagovor.
Spoštovanje kot temelj
»Dialog ni zgolj izmenjava mnenj. Pravi dialog vključuje pripravljenost poslušati, razumeti drugačnost in iskati skupni jezik tudi takrat, ko je najtežje,« poudarja predsednik državnega sveta Marko Lotrič in dodaja, da je temelj dialoga tudi spoštovanje.
»Ne moremo govoriti o moči dialoga, če hkrati dopuščamo zaničevanje določenih poklicnih ali družbenih skupin – zdravnikov, učiteljev, javnih uslužbencev, prejemnikov socialne pomoči. Besede imajo posledice. In v času, ko je solidarnost v družbi na preizkušnji, moramo z njimi ravnati še toliko bolj odgovorno.«
Kako se lotiti sistemskih reform?
Tudi ključna vprašanja prihodnosti – prehranska, energetska in ekonomska varnost – se ne rešujejo z enostranskimi potezami. Zahtevajo usklajeno, potrpežljivo dogovarjanje. »To še posebej velja za sistemske reforme, kot je pokojninska zakonodaja. Ta zadeva vse: upokojence, zaposlene, delodajalce in državni proračun. Le dialog med vsemi ključnimi akterji lahko pripelje do dolgoročno vzdržnih in pravičnih sistemov.«
Graditi mostove
A kot poudarja Lotrič, dialog ni le naloga institucij. Je tudi vrednota vsakdanjega življenja. Ob koncu pa je še dejal: »Država, ki zna poslušati svoj narod, in narod, ki zna sodelovati z državo – to je resnična moč demokracije. Če razlike med nami kopljejo jarke, je na nas, da z dialogom gradimo mostove.«
Ti mostovi morajo presegati tudi državne, geografske in ideološke meje, je dejal in nagovor sklenil z besedami. »Največja moč dialoga ni govoriti – temveč znati iskati skupne točke v razdeljenem svetu.«
Drugi sodelujoči
Pozdravne nagovore na konferenci so imeli: mariborski nadškof Alojzij Cvikl, rektor Univerze Alma Mater Europaea Maribor, prof. dr. Ludvik Toplak in dekan Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, doc. dr. Tadej Stegu.
Sledila so predavanja, med njimi je doc. dr. Katarina Vatovec, Evropska pravna fakulteta, govorila na temo Dialog kot temelj identitete EU: med vrednotami, izzivi in geopolitičnimi spremembami, izr. prof. dr. Stanislav Slatinek, Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani, pa je predaval na temo Dialog v kriznih trenutkih: izzivi in rešitve za klerike in zakonce.
Povzetke si lahko preberete na spletni strani kanonist.eu.