
Papež med nagovorom novinarjem | (foto: Vatican media)
Papež novinarjem: Recite NE besedni vojni
Novice | 12.05.2025, 12:32 Marjana Debevec
Papež Leon XIV. je dopoldne sprejel predstavnike medijev, ki se v teh dneh mudijo v Rimu. Zahvalil se jim je za delo, ki so ga storili v tem milostnem času za Cerkev. Po njegovih besedah so poklicani k drugačni komunikaciji, ki ne uporablja agresivnih besed in tekmovalnosti ter nikoli ne loči resnice od ljubezni.
Mir se začne pri vsakem od nas in sicer v načinu, kako gledamo druge, jih poslušamo in o njih govorimo. »Reči moramo NE besedni vojni,« je bil odločen papež.
Izrazil je solidarnost Cerkve z novinarji, ki so v zaporu, ker so iskali resnico, in pozval k njihovi izpustitvi. Izpostavil je pomen njihovega poročanja, saj le narodi, ki so informirani, lahko sprejemajo svobodne odločitve.
Po papeževih besedah živimo v težkih časih, ki za vsakega od nas predstavljajo izziv, od katerega pa ne smemo pobegniti. »Ta čas od vsakega od nas zahteva, da nikoli ne zapade v povprečnost.«
Zahvalil se jim je, da so v zadnjem času, ko so poročali o papeževem pogrebu in konklavu, prekinili stereotipe o Cerkvi in pomagali dojeti njeno bistvo.
»Eden najbolj pomembnih izzivov današnje komunikacije je izstopiti iz Babilonskega stolpa, v katerem se včasih znajdemo, iz zmede jezikov brez ljubezni, ki so pogosto ideološko ali frakcijsko obarvani.«
Očistimo komunikacijo sovraštva
Zato je delo medijev po papeževem mnenju tako zelo pomembno. »Komunikacija namreč ni le prenos informacij, ampak je ustvarjanje kulture, človeških in digitalnih okolij, ki naj postanejo prostori dialoga in soočenja.«
Ob tem je omenil veliko moč umetne inteligence, ki zahteva odgovornost in razločevanje, da bi ta orodja uporabljali v dobro vseh.
Papež Leon XIV. je ob sklepu še spomnil na poslanico papeža Frančiška za svetovni dan sredstev družbenega obveščanja, kjer pravi: »Razorožimo komunikacijo od vseh predsodkov, zamer, fanatičnosti in sovraštva. Očistimo jo sovraštva.«
Po njegovih besedah je potrebna komunikacija, ki zna poslušati, zbrati glas šibkih, ki nimajo glasu. »Razorožimo naše besede in prispevali bomo k temu, da se bo razorožil celoten svet.« Tako bomo po papeževih besedah na svet gledali z drugačnim pogledom in delovali v luči človekovega dostojanstva. Povabil jih je še, naj si prizadevajo za komunikacijo miru.