Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Papeška mitra (foto: pixabay)
Papeška mitra | (foto: pixabay)

Kako je s papeževo nezmotljivostjo? Zakaj sprejme drugo ime? Zakaj beli talar?

Papež in Sveti sedež | 07.05.2025, 07:29 Rok Mihevc

Zakaj je papeštvo edinstvena institucija v zgodovini človeštva? Kako je s papeževo nezmotljivostjo? Zakaj papež sprejme drugo ime in ne obdrži svojega? Zakaj obleče beli talar in obuje rdeče čevlje? Kakšen naj bo odnos katoličana do papeža? Je ime sveti oče primerno? O vsem tem v povzetku pogovora s teologom dr. Antonom Štrukljem.

Možje, ki so pozabljali nase

Papeštvo je edinstvena institucija v zgodovini človeštva. Biti moraš namreč pogumen, da sprejmeš vso njeno dolgo zgodovino, je v pogovoru v času konklava pred 12 leti za naš radio spregovoril Štrukelj. »Bolj ekstremnih napetosti si še misliti ni mogoče. Možje, ki so povsem pozabljali nase in so bili docela predani Jezusu Kristusu in njegovi Cerkvi, stojijo poleg nekaterih temnih likov ob takih grešnih papežih, so se nasprotniki upravičeno ali škodoželjno vedno radi spotikali. Kljub temu je papeštvo vedno znova očaralo ljudi različne duhovne usmerjenosti. Papeštvo spada med najstarejše institucije na svetu in je v nepretrganem zaporedju ob vseh spremembah ostalo zvesto svoji osnovni nalogi. Preživelo je velike kulture in mogočna kraljestva, zdržalo je v nevarnih zgodovinskih preobratih, revolucijah in vedno znova izpričalo izredno izpričalo izredno prisotnost duha. V naročju papeštva so se rodile nove oblike vladanja, nekatere so že zdavnaj preminule, druge po neki meri še dan današnji določajo naš svet. Vanj so se seveda vtisnile tudi hibe človeške zgodovine. Z druge strani pa so pričakovanja, ki jih danes doživlja papeštvo kot moralna vest sveta, izredno velika.«

Breme presega človeške zmožnosti

Z ene strani je tudi nosilec papeške službe človek s svojimi darovi in svojimi omejenosti. »Vendar breme, ki mu ga je Kristus naložil, presega človeške zmožnosti. Pa ne samo breme, je tudi naloga in moč, ki ne izhaja bolj iz njega, ampak naša zmožnost, naša moč prihaja od Boga.«

Ključ razumevanja papeštva je zasut zelo globoko

Kaj pa papeštvo v skrivnosti Cerkve? »Ključ za razumevanje papeštva je zasut zelo globoko, zasut je v sami skrivnosti troedinega Boga. Vse skrivnosti in vsi vidiki Cerkve in njenega zakramentalnega bogoslužnega in krščanskega in molitvenega življenja in bratske ljubezni imajo svoje korenine in svoj živi in neusahljivi izvir v življenju Svete Trojice, a tudi papeštvo na poseben način. Zato moramo globoko kopati. Kakor je Kristusa Oče poslal na svet in ga zaznamoval s Svetim Duhom, tako je tudi Kristus izbral enega izmed apostolov, da bo viden temelj Kristusa Cerkve.«

Papeževa nezmotljivost

Vprašanje, ki bolj »buri duhove« je o papeževi nezmotljivosti. »Prvi vatikanski cerkveni zbor je to razglasil za versko resnico, ker ni mogel koncil podati vsega nauka v Cerkvi in se je to zdelo kot nedokončana pripoved. Vsebina te verske resnice pa je, da se papež skupaj s celotnim škofovskim zborom, v stvareh vere in naravnosti ne more motiti. To pomeni, to je za nas vernike velika dobrina, da vemo, da je Božje razodetje neokrnjeno. Cerkev zanesljivo uči pravo pot zveličanja in kaže pot k uresničeni človečnosti. Kako moramo biti hvaležni za to, da se lahko zanesemo, da je Božje razodetje neokrnjeno prišlo do nas in je v celoti tudi nam predloženo, tega bodimo samo veseli.«


dr. Anton Štrukelj
dr. Anton Štrukelj © Rok Mihevc

Pretiravamo z nazivom "Kristusov namestnik"?

Papežu rečemo Kristusov namestnik. Je to pravilno, pretiravamo s tem imenom? »Neka preudarna zadržanost do tega naslova je res potrebna. Kristusovo namestništvo se v Cerkvi nadaljuje. On se je daroval za vse in zato tudi papež kot najvišji duhovnik nadaljuje Kristusovo namestniško službo, kakor jo tudi sicer vsak duhovnik nadaljuje, ko deluje v imenu Kristusa glave, ko reče »to je moje telo, jaz te odvežem« in papež, jasno, tem bolj.«

Ime kot zgled svetnika

Vsem je dobro znano, da papež ob izvolitvi sprejme drugo ime in ne obdrži svojega. »Več kot 1000 let je bila navada, da so ohranili svoje krstno ime. Kasneje pa so se nekateri odločili, da vzamejo zgled kakšnega svetnika, npr. apostola Janeza, Pavla, Benedikta ... in so vzeli njegovo ime. To ni daleč od meniškega izročila, ko so recimo tudi redovniki prejeli novo ime, da bi s tem pokazali, da se zdaj nekako poslavljajo od vsega svetnega in se povsem posvečajo tej božji službi. Drugi vatikanski cerkveni zbor pa je poudaril, da je že krst temeljna odločitev, oddaljitev od sveta, da ne pripadamo več sebi, ampak, da smo izročeni Kristusu. Ni pa nujno, da vsak papež prevzame novo ime.«

Beli talar, rdeči čevlji ...

Zakaj ima papež beli talar? »Izbor je v zgodovinskih okoliščinah. Za papeža je bil pred nekaj stoletij izbran neki dominikanec in kot redovnik je imel bel habit, belo oblačilo in se je težko poslovil od tega, ker je bil z vsem srcem redovnik. In ko je to svojo težavo povedal kardinalom, ki so ga izvolili, so mu rekli, naj ohrani svoje belo oblačilo, če to želi.«

Zakaj papež obuje rdeče čevlje in ne belih? »So simbolni izraz krvi mučencev. To pa je zelo pomembno. In že kardinali so pri izvolitvi, sprejemu svoje službe prisegli, da bodo služili Kristusovi Cerkvi »če bo potrebno, vse do prelitja krvi«. Pri papeštvu moramo upoštevati martirološko strukturo, se pravi, mučeniško razsežnost. Papeška služba je najtesneje povezana z mučeništvom. Gre tudi za to, da se Petrov naslednik vedno znova uresničuje v vsakem papeževanju in pomislimo, da je bil Peter križan z glavo navzdol.«

© Vatican Media

© Vatican Media

Papež in Sveti sedež
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Tu lahko v živo spremljate dogajanje v Vatikanu

Dogajanje v Vatikanu lahko v živo spremljate 24 ur na dan preko YouTube kanala. Oči svetovne javnosti so tja še posebej oprte v teh dneh, zato povezavo do oddajanja v živo lahko najdete tudi v članku.