Kardinali na 12. splošni kongregaciji | (foto: Dicastero per la Comunicazione, Città del Vaticano)
Kardinali pozvali k molitvi za mir
Svet | 06.05.2025, 15:47 Helena Križnik
V Vatikanu so se kardinali zbrali na zadnji splošni kongregaciji pred začetkom volitev novega papeža. V konklave se jih bo umaknilo 133. Nared sta tako Sikstinska kapela, kjer bodo v popolni tajnosti izbirali prihodnjega voditelja vesoljne Cerkve, kot tudi sobe v Domu svete Marte, kjer bodo nastanjeni do končne odločitve.
O nadaljevanju reform papeža Frančiška
Na dvanajsti splošni kongregaciji je sodelovalo 173 kardinalov, med njimi 130 tistih, ki imajo pravico voliti naslednika apostola Petra. Tudi tokrat je bilo v središču razprav več vprašanj. Med drugim so govorili o Frančiškovih reformah, ki bi jih bilo treba nadaljevati. Omenjenih je bilo več področij - boj proti spolnim zlorabam, gospodarstvo, kurija, solidarnost, delo za mir in skrb za stvarstvo. Tudi naslednik pokojnega svetega očeta bo moral biti graditelj mostov, pastir, učitelj človečnosti in obraz samarijanske Cerkve, so se strinjali.
Okrepimo prošnjo h Gospodu za pravičen in trajen mir
Kardinali so med drugim sprejeli posebno izjavo, ki so jo posredovali javnosti. Žalosti jih, ker pri spodbujanju mirovnih procesov v Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in v številnih ostalih delih sveta ni nikakršnega napredka, ampak se napadi, zaradi katerih trpijo civilisti, le krepijo. Vse vpletene so zato pozvali, naj čim prej dosežejo prekinitev ognja in se brez nadaljnjega odlašanja pogajajo o miru. Prav tako so se obrnili na vernike. Naj okrepimo svojo prošnjo h Gospodu za pravičen in trajen mir, so povabili.
K molčečnosti so se zavezali tudi vatikanski uradniki in osebje
Vsi kardinali se bodo še enkrat zbrali pri sveti maši za izvolitev novega papeža. Tisti, ki so mlajši od 80 let, se bodo nato, kot smo že večkrat omenili, zaprli pred svetom. Molčečnosti ne bodo prisegli le oni, to so pred kardinalom kamerlengom oziroma kardinalom komornikom, ki ima te dni eno pomembnejših nalog, že storili tudi uradniki in osebje, ki bodo na različne načine vpeti v konklave. »Kardinal kamerleng vodi ves proces, tudi konklava. Ko pride do izvolitve novega svetega očeta in tudi do privolitve, se njegova vloga konča. Do takrat je neke vrste središče dogajanja,« nam je pojasnil vikar za slovenske vernike v goriški nadškofiji Karlo Bolčina, ki je tudi cerkveni pravnik.