
Peter Jančič | (foto: STA)
Jančič: Zaskrbljujoče je, da največji mediji z veseljem sodelujejo v igri podrejanja vladi
Slovenija | 05.05.2025, 14:17 Marta Jerebič
Medijska svoboda po svetu je dosegla najnižjo raven v več kot dveh desetletjih, kaže poročilo organizacije Novinarji brez meja, ki ga je objavila v soboto ob dnevu svobode medijev. Po njenih ugotovitvah se razmere za novinarje v številnih državah poslabšujejo zaradi neugodne finančne in politične situacije.
Slovenija je lani na lestvici organizacije Novinarji brez meja zasedala 42. mesto, letos pa se je povzpela na 33. mesto. S tem se je uvrstila med države z zadovoljivim položajem za novinarje. A kot pravi urednik Spletnega časopisa Peter Jančič, so takšne ocene tujih organizacij odvisne od tega, s kom so povezane v posamezni državi. »Če gre za organizacije, ki so povezane z Društvom novinarjev, seveda ne bodo objektivno ocenjevale dogajanja. Društvo novinarjev je, če se spomnite, sodelovalo pri največji politični čistki v zgodovini države na TV Slovenija. »
ZNP: Izrazito povečanje pritiskov vladajoče politike
Kot je ob svetovnem dnevu svobode medijev opozorilo Združenje novinarjev in publicistov, so člani sveta RTV, ki jih je neposredno ali posredno v svet zavoda imenovala vlada, na odgovorna direktorska in uredniška mesta nastavili svoje ljudi, ti pa so bolj ali manj obračunali z vsemi, za katere so ocenili, da ne poročajo v skladu z vladi naklonjeno uredniško politiko. Tudi sicer v Združenju ocenjujejo, da je v zadnjih treh letih mogoče zaznati izrazito povečevanje pritiskov vladajoče politike na medije in novinarje ter povečanje želje vladajoče politike, da si neposredno ali posredno podredi čim več medijev.
V Sloveniji povečini državni in paradržavni mediji
Jančič dodaja, da pri nas »nimamo medijev, ki bi bili neodvisni, ki bi živeli od bralcev, ali pa jih imamo zelo malo. Imamo paradržavne in državne medije, ki živijo od politike in ki morajo biti zato tudi pridni in prijazni. In večinoma tudi so, kar ljudje tudi vidijo. To pa ne pomeni, da niso tudi kakovostni, ko gre za nepolitične teme.«
Igra podrejanja
V Sloveniji so mediji vse bolj tisto, kar so bili v času socializma, še dodaja Jančič in z zaskrbljenostjo opazuje, da največje medije ta položaj niti ne moti kaj dosti »in da z veseljem sodelujejo v tej igri podrejanja in da si želijo biti državno financirani in državni.«