Množica vernikov na pogrebu papeža Frančiška | (foto: Alen Salihović)
Od popolne tišine do bučnega aplavza za papeža Frančiška
Papež in Sveti sedež | 26.04.2025, 13:30 Helena Križnik
Vatikan in z njim ves svet se je poslovil od papeža Frančiška, ki se je v večnost preselil v jutru velikonočnega ponedeljka. Star je bil 88 let. Na njegovo zadnjo pot ga je pospremilo več kot 250.000 ljudi, ki so prišli k pogrebni sveti maši na Trg svetega Petra. Po koncu bogoslužja, ki ga je vodil dekan kardinalskega zbora, kardinal Giovanni Battista Re, so krsto s pokojnim svetim očetom v sprevodu prepeljali do rimske bazilike svete Marije Velike oziroma Marije Snežne, kjer so ga pokopali v ožjem krogu.
Tako kot so zvonovi pred dobrimi dvanajstimi leti naznanili 265. naslednika apostola Petra, ki si je nadel ime po asiškem ubožcu, so mu danes zvonili v slovo. V minulih treh dneh se je papežu, ki so ga kardinali odšli iskat na konec sveta, kot se je pošalil ob izvolitvi, v vatikansko baziliko prišlo poklonit četrt milijona ljudi. Njegovo krsto so nato sinoči zapečatili med obredom, ki ga je vodil komornik, kardinal Kevin Joseph Farrell, ob njem je bilo še nekaj izbranih kardinalov in nekaterih ostalih cerkvenih dostojanstvenikov.
Pokojnemu svetemu očetu so pred tem na obraz položili bel prtič in njegovo telo pokropili z blagoslovljeno vodo, k njemu so položili njegov palij, kovance in medalje, ki so jih kovali v času njegovega pontifikata, ter listino s pomembnimi datumi iz njegovega življenja in poslanstva. Med drugim piše, da je bil papež Frančišek vedno pozoren do ljudi z obrobja in do tistih, ki jih je družba zavrgla, da se je odločil živeti v Domu svete Marte, saj ni mogel brez človeškega stika, da je duhovnike spodbujal, naj iščejo izgubljene ovce in naj vrata cerkva puščajo odprta za vse, ki želijo srečati Boga, da je bil predan dialogu, da ni prenehal pozivati k miru, ter da je njegova drža temeljila na misijonarski odprtosti, apostolskem pogumu in usmiljenju. Omenjen je trenutek, ko je pokojni sveti oče ob izbruhu pandemije covida-19 sam molil na Trgu svetega Petra za prestrašeno človeštvo. Danes je bila na njem nepregledna množica.
Ko so ob 10. uri preprosto leseno krsto brez okrasja, na njej je le znamenje križa, prenesli iz vatikanske bazilike, so zbrani, med katerimi je bilo veliko mladih, ki so ob svetem letu prišli na jubilej najstnikov, papežu Frančišku namenili bučen aplavz. Med pogrebno sveto mašo je bil na krsto položen evangeliarij, ob njej je bila prižgana velikonočna sveča, ki je zasvetila pred tednom dni kot znamenje luči, ki jo prinaša vera v vstalega Jezusa med nas. Oltar je krasila podoba Marije, rešiteljice rimskega ljudstva, ki je bila pokojnemu svetemu očetu tako blizu. Somaševalo je 250 kardinalov, skoraj tisoč nadškofov in škofov ter približno 4.000 duhovnikov. Našo krajevno Cerkev je zastopal predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje.
Tokratna pogrebna sveta maša se je razlikovala od dozdajšnjih, saj je papež Frančišek vztrajal je, da mora biti rimski škof pokopan kot Kristusov pastir in učenec, ne kot mogočen posvetni voditelj, tako je lani odobril prenovljen obrednik. Po uvodni molitvi in berilih, prvi v angleškem in drugi v španskem jeziku, je sledil odlomek iz evangelija po Janezu, ki govori o tem, kako je Jezus poklical apostola Petra. Približno 200 duhovnikov je delilo sveto obhajilo. Bogoslužje so sklenile litanije vseh svetnikov, med katerimi so papeža Frančiška priporočili Božji milosti. Sledile so molitve Vzhodnih Cerkva v grščini. Po tihi molitvi so njegovo telo še enkrat pokropili z blagoslovljeno vodo in prosili Boga, naj ga sprejme v svoje večno kraljestvo.
Grob papeža Frančiška je iz ligurskega marmorja in se nahaja v niši rimske bazilike svete Marije Velike oziroma Marije Snežne. Da želi biti pokopan ob kapeli s podobo Marije, rešiteljice rimskega ljudstva, pred katero je pogosto molil, je zapisal v oporoki. Njegovo krsto so tja prepeljali v predelanem nekdanjem papamobilu, da so mimoidoči lahko papeža Frančiška pozdravili tudi na njegovi zadnji šestkilometrski poti skozi večno mesto. Tako naj bi se mu poklonilo še 150.000 ljudi.
Pokojnega svetega očeta so k zadnjemu počitku položili med kratko slovesnostjo, ki jo je vodil kardinal komornik, sodelovalo je približno 50 duhovnikov ter sorodniki in prijatelji papeža Frančiška, med njimi njegov osebni negovalec Massimiliano Strappetti. Priložnost za slovo je ob tem dobilo tudi več brezdomcev, ubogih in pomoči potrebnih, ki jim je bil pokojni sveti oče posebej blizu. Zadnji v družbi so mu tako lahko zadnji izrekli: Zbogom!