Tisti od daleč so prišli, tisti od blizu pa ne
Novice | 06.01.2025, 12:41 Marjana Debevec
Obhajamo praznik svetih treh kraljev. Uradno ime praznika Gospodovo razglašenje izhaja iz grške besede »epifanija« in pomeni prikazati, razodeti ali zasvetiti se. Papež Frančišek je med dopoldansko sveto mašo v baziliki sv. Petra spregovoril o zvezdi, ki je s svojo svetlobo modre vodila k Jezusu. P. Peter Lavrih pa se nam je oglasil iz krajev, ki so priče vseh teh dogodkov.
Zvezda repatica je svetla, vidna vsem in nakazuje pot, je med sveto mašo poudaril papež Frančišek. Povabil nas je, naj tudi mi postanemo luč za druge.
»Kot je zvezda s svojim sijajem vodila kralje v Betlehem, tako lahko tudi mi s svojo ljubeznijo ljudi, ki jih srečamo, vodimo k Jezusu. Lahko jim preko učlovečenega Sina pokažemo lepoto Očetovega obličja, njegov način ljubezni, ki je bližina, sočutje in nežnost. Nikoli ne pozabimo tega: Bog je blizu, je sočuten in nežen.«
Kam pašemo?
Pred opoldansko molitvijo pa je papež opozoril na zanimivo dejstvo, da so kralji prišli od daleč k Jezusu, ljudje iz bližnjih krajev pa se niso odpravili k betlehemski votlini.
Zato nas je sveti oče izzval, naj se vprašamo, v katero skupino sodimo: ali smo bolj podobni pastirjem, ki so že ponoči pohiteli k votlini, ali kraljem, ki so prišli od daleč, ali pa tistim, ki so sicer fizično blizu, ne odprejo pa svojega srca in življenja Jezusu.
V Betlehemu o upanju
Posebej slovesno pa je v teh dneh v kraju Jezusovega rojstva v Betlehemu, kjer se s skupino romarjev mudi tudi komisar za Sveto deželo p. Peter Lavrih. Povedal nam je, da je slovesen sprejem kustosa Svete dežele p. Francesca Pattona potekal že na predvečer praznika.
Med obema svetima mašama je zbranim vernikom in več kot petdesetim duhovnikom spregovoril o upanju in zaupanju v Gospoda. »Nadaljeval je, da se danes pojavlja mnogo upanj in sicer v smislu vojaških stvari, pacifističnih in mnogih drugih. Edino upanje pa je Jezus Kristus, ki je Odrešenik sveta.«
Svete maše v baziliki rojstva so se po besedah p. Lavriha udeležili predstavniki diplomatskega zbora iz Italije, Francije, Španije in Belgije, ni pa bilo slovenskega predstavnika.
Pravoslavni v pripravi na božič
V Betlehemu so nato dopoldne slovesno sprejeli še patriarha grške pravoslavne cerkve. Pravoslavni verniki namreč obeležujejo t. i. badnji dan, s katerim bodo opolnoči pričakali pravoslavni božič.
»Tako da se v Sveti deželi božično praznovanje začenši z našim vleče do konca januarja, ko končajo z božičem še Armenci. V Sveti deželi je strnjeno bogastvo liturgij celotnega orienta.«
Pravoslavni verniki bodo danes v cerkvah prevzeli badnjake, to je slamo in hrastove veje, ki simbolizirajo okolje, v katerem se je rodil Jezus. Osrednje bogoslužje Srbske pravoslavne cerkve pri nas bo v cerkvi sv. Cirila in Metoda v Ljubljani.