Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Robert Chelhod s skupino žensk, ki so zaključile izobraževanje (foto: )
Robert Chelhod s skupino žensk, ki so zaključile izobraževanje | (foto: )

Bo nova sirska ustava vključevala pravice kristjanov?

| 21.12.2024, 20:17 Marjana Debevec

Sirija začenja novo pot. Trenutno se oblikuje nova oblast, potem ko so v nekaj pičlih dneh islamistični uporniki pregnali dosedanjega predsednika Asada. Sami Sirci so prepričani, da je šlo za dobro pripravljeno akcijo, saj prej v dvanajstletni vojni tega niso uspeli storiti.

Sirci trenutno živijo v veliki negotovosti in se sprašujejo, kakšna bo njihova prihodnost po 54. letih režima Bašarja al Asada, je na srečanju v Ljubljani pojasnil voditelj Misijonske družbe v Siriji in fokolarin iz Alepa Robert Chelhod.

Omenjeni režim je bil bolj laične vrste je spoštoval vse manjšine. Zato se kristjani sprašujejo, kaj jim bo prinesla islamistična oblast. Mnogi so zato odšli iz države. Predvsem jih skrbi, ali bo Sirija še naprej ostala povezana država. V Siriji je namreč skoraj 40 različnih kulturnih in verskih skupin.

Robert Chelhod na srečanju v Ljubljani
Robert Chelhod na srečanju v Ljubljani © Boštjan Debevec

Bojimo se državljanske vojne

»Bojimo se, da se bo Sirija razdelila na številna različna območja. In to bi se zelo težko zgodilo na miren način. Zelo lahko je namreč pri nas zanetiti državljansko vojno.

Ta strah je v nas poglobilo še dejstvo, da je Izrael okupiral velik del južnega dela države, Turčija je na severu, ZDA so na vzhodu, Rusi pa na enem delu zahoda naše države. Jasno je, da imajo mnogi interese v naši državi in ne vemo, kam nas bo to pripeljalo.«

Po prevzemu oblasti država še ne deluje, je pojasnil Chelhod.

Robert Chelhod na obisku v Ljubljani
Robert Chelhod na obisku v Ljubljani © Boštjan Debevec

Kristjani smo tudi državljani

Tudi Cerkev v Siriji, ki jo sestavljajo različne krščanske cerkve in skupnosti, v teh dneh začenja neko novo obdobje. S spremembo režima si Cerkev želi dati svoj prispevek k oblikovanju države, saj kristjani nismo le verniki, ampak tudi državljani. V prihodnjih tednih bodo napisali novo sirsko ustavo.

To pa je za nas velik izziv – ustava bo lahko islamistična, ali pa bo omogočala vsem, da so enakovredni državljani z vsemi pravicami.« Cerkev si zato v teh dneh po Chelhodovih besedah prizadeva, da bi ji prisluhnili in sprejeli njeno mnenje. Robert Chelhod je na četrto adventno nedeljo pričeval tudi med sveto mašo na Viču ob 10.00.

Robert Chelhod je na četrto adventno nedeljo pričeval na Viču v Ljubljani
Robert Chelhod je na četrto adventno nedeljo pričeval na Viču v Ljubljani © Marjeta Bobnar

Robertu so mnogi v živo in preko spleta z zanimanjem prisluhnili
Robertu so mnogi v živo in preko spleta z zanimanjem prisluhnili © posnetek zaslona

O tem, kakšne projekte z imenom Semena upanja izvajajo za pomoč ljudem, pa več v eni od prihodnjih oddaj Iz življenja vesoljne Cerkve, ko bomo objavili tudi, kako živi tamkajšnja Cerkev in kje najdejo moč, da kljub zelo težkim razmeram še vedno vztrajajo.

Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...