Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Blagoslov osnovne šole v Kamniku (foto: občina Kamnik)
Blagoslov osnovne šole v Kamniku | (foto: občina Kamnik)

Najem župnijskih prostorov koristen, blagoslov nove šole pa škodljiv?

Slovenija | 19.11.2024, 07:38 s. Meta Potočnik

V Kamniku so dobili novo osnovno šolo Frana Albrehta. Na uradnem odprtju je šolo blagoslovil kamniški župnik Luka Demšar. To pa je, po neuradnih informacijah, vznemirilo eno od učiteljic šole, ki je anonimno poskrbela za prispevek na POP TV. Ravnateljica OŠ Frana Albrehta Kamnik Monika Glücks Donko je za naš radio sporočila, da ne drži podatek, da je za anonimno prijavo na POP TV poskrbela ena izmed učiteljic šole. Na zadevo se je odzval tudi predsednik NSi Matej Tonin, ki je prepričan, da z blagoslovom šole nihče ni nič izgubil, saj kaže le na spoštovanje in lokalno sodelovanje.

Zgledno sodelovanje med osnovno šolo in župnijo

Za boljšo predstavo poglejmo malce v zgodovino lokalnega sodelovanja. OŠ Frana Albrehta se je pred štirimi leti obrnila na kamniško župnijo s prošnjo za najem prostorov za pouk, saj so začeli z gradnjo nove šole. Z veseljem so jih sprejeli in takrat ni nihče temu nasprotoval: »V teh letih sem opazil lepo sodelovanje med nami, tudi otroci so se in se še v naših prostorih počutijo zelo domače. Bilo je sicer nekaj staršev, ki so imeli nekaj pripomb in pomislekov, ampak kasneje niso sprožili nobenih postopkov,« je povedal župnik Luka Demšar.

V župnišču dve osnovni šoli

Za blagoslov so ga prosili na občini in šoli in rad se je odzval: »In sedaj, ko so otroci že v novih prostorih, pa pri nas že najema prostore za pouk druga osnovna šola in sicer sosednja OŠ Toma Brejca.« Demšar je še pojasnil, kaj se dogajalo, da ko se je šola Toma Brejca obnavljala v preteklosti: »To je bilo med letoma 2012 in 2014, so bili otroci pri nas dve šolski leti, torej pred dobrimi desetimi leti.«

Ravnanje po zdravi pameti in lokalni tradiciji

Po besedah ravnateljice šole Monike Glücks Donko blagoslavljamo tudi ceste, mostove, stavbe ter motoriste in to nikogar ne moti. Poudarja, da ustavo spoštujejo, pri tem pa se ravnajo po zdravi pameti in lokalni tradiciji, kjer javne in cerkvene institucije lepo sodelujejo. Ob tem je seveda očitno, da si povsem različno razlagamo, kaj pomeni ločitev Cerkve od države in čemu služi.

Tonin: Boj proti vsemu, ki samo nakazuje našo vero

Na omrežju X se je oglasil Matej Tonin in med drugim zapisal: »Boj proti vsemu, ki samo nakazuje našo vero, kulturo in tradicijo se žal nadaljuje, saj blagoslov prostorov ni konfesionalna dejavnost in ni v ničemer sporen. Ustavna določba ločitve Cerkve od države pomeni, da Cerkev ne izvaja več nalog v pristojnosti države, npr. vodenje rojstnih knjig. Država pa ima do vseh verskih skupnosti in tudi do ateizma nevtralen odnos. Želim si, da končno pridemo do spoznanja, da so smo sestavni del tudi verujoči. Zaradi tega nihče nima nič manj in nikomur nič ne jemljemo. S strpnim, pozitivnim in spodbudnim odnosom pa imamo lahko vsi več: smo bolj povezani, med nami vlada večje zaupanje in medsebojno spoštovanje«, je še zapisal Tonin.

Mi pa zdaj čakamo, ali bodo anonimne osebe res poslale uradno pritožbo na ustrezno ministrstvo in se sprašujemo, zakaj najem župnijskih prostorov ni sporen, blagoslov župnika šolskih prostorov pa za nekatere nedopusten. Pa gre v obeh primerih za navzočnost duhovnika in blagoslov, saj je župnišče tudi hiša molitve in blagoslova. Upamo na spoštljiv dialog in sodelovanje.

Slovenija
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...