Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Izidor Pečovnik Dori v studiu Radia Ognjišče (foto: Matjaž Merljak)
Izidor Pečovnik Dori v studiu Radia Ognjišče | (foto: Matjaž Merljak)

Slovenski duhovniki bodo s prvo generacijo zdomcev ostali do konca

Slovenci po svetu | 01.11.2024, 11:33 Matjaž Merljak

Skrb za starejše in bolne rojake, novi izzivi ob priseljevanju študentov in mladih družin v velemesta, pomanjkanje duhovnikov - vse to so bile teme pogovorov slovenskih izseljenskih duhovnikov, ki delujejo v evropskih državah. Predsednik njihove zveze Dori Pečovnik je v pogovoru za naš radio povedal, da je njihova primarna naloga biti za zdomce na voljo v vsakem trenutku in v vseh situacijah.

Povedal je primer Zvoneta Podvinskega, ki deluje kot slovenski duhovnik na Švedskem in je pripravljen premagati več sto kilometrov za ena samega bolnika, ki leži na smrtni postelji in bi še rad srečal slovenskega duhovnika ter dobil tudi zakramente. "In kako vesel je, da ga pred smrtjo doseže, ga razveseli in okrepi." To pa ni edini primer, več duhovnikov premaguje velike razdalje, da dosežejo starejše, prvo generacijo zdomcev, ki so že v letih in zato mnogi tudi ne hodijo k slovenskim mašam v večja mesta.

Mi strahu ne poznamo, ker si iskreno zaupamo.

Na jesenski pastoralni konferenci so o vseh odprtih vprašanjih govorili s škofom Antonom Jamnikom, ki je pri Slovenski škofovski konferenci odgovoren za pastoralo Slovencev po svetu. Ker so razdalje med njimi velike, je zelo pomembno redno srečevanje dvakrat na leto. Njihova želja je, da bi bilo srečevanj več, a zaradi vedno manjšega števila duhovnikov, ki tudi niso več mladi, pa vedno več obveznosti na župnijah, je ta povezanost dragocena.

Če se ne bi srečevali, bi samo delali kot volkovi samotarji in bi tako razpadali in bili izgubljeni.

Škof Jamnik s slovenskimi izseljenskimi duhovniki v Evropi
Škof Jamnik s slovenskimi izseljenskimi duhovniki v Evropi © Zvone Podvinski

Skrb za slovenske vernike v prvi vrsti poteka pri bogoslužjih, svetih mašah, pa tudi na srečanjih in prireditvah, ki jim sledijo. Zato je bilo zelo pomenljivo, da je jesenska pastoralna konferenca potekala v bližini Salzburga, od koder so prihajali prvi krščanski misijonarji na ozemlje, kjer so živeli Slovenci. Dotaknili so se tudi svetega oziroma jubilejnega leta 2025. Pečat bo dobili tudi na izseljenskih župnijah.

Radi imamo domovino in tudi zunaj živimo domovino.

Škof Jamnik je duhovnike nagovarjal, da ob prihajajočem svetem letu okrepijo upanje, ki se na poseben način znova rojeva v občestvih, ki skupaj molijo in obhajajo zakramente.

Slovenci po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

O avtorju