Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Dokaj enostavno lahko doma izdelamo sveče iz odpadnega gospodinjskega olja. (foto: PixaBay)
Dokaj enostavno lahko doma izdelamo sveče iz odpadnega gospodinjskega olja. | (foto: PixaBay)

Kako sami izdelamo svečo - okolju prijaznejšo

Svet | 31.10.2024, 09:30 Nataša Ličen

Vsak od nas lahko naredi prvi korak k oblikovanju boljšega jutri. Zaradi izrazito potrošniškega načina življenja močno obremenjujemo okolje. Žal se ne sprašujemo, kolikšen je naš ekološki odtis, in kakšne bolj trajnostne prakse, na vsakodnevni in osebni ravni, lahko sprejmemo, da bo ta manjši?

Na Inštitutu za zdravje in okolje najdemo novo spletno Akademijo, z inovativnimi orodji in znanjem za opolnomočenje posameznikov kot organizacij za bolj trajnostno prihodnost. Razvili so dva modula, prvega kot vodnik za akterje sprememb - za bolj zeleno prihodnost in drugega za trajnostne vodje - za oblikovanje boljšega jutri. Spletna Akademija je del projekta Sustainable NGOs, katerega cilj je spodbujati kulturo trajnostnosti posameznikov in organizacij, tako v nevladnem sektorju kot tudi širše. Zagotavlja prilagodljive in dostopne možnosti učenja za organizacije na različnih stopnjah njihove trajnostne poti, od začetnikov, ki iščejo temeljno znanje, do izkušenih posameznikov, ki želijo izpopolniti svoje strategije.

Vsi bi si morali prizadevati za bolj trajnostni življenjski slog, ker porabljamo preveč. V zahodnem svetu smo razvajeni z dobrinami, ki so nam na voljo. Za okolje bi bilo vsekakor dobro, če bi trošili manj.

Pogovarjali smo se z Uršo Šetina, generalno sekretarko na »Inštitutu za zdravje in okolje«: »S pomočjo teh modulov želimo ustvariti val pozitivnih sprememb, ki bo posameznikom in nevladnim organizacijam omogočil, da postanejo močni zagovorniki trajnostne prihodnosti. Ne le, da jim bo to pomagalo zmanjšati svoj ekološki odtis, temveč jih bo tudi navdihnilo, da bodo postali akterji sprememb v svojem družinskem, lokalnem in organizacijskem okolju."

Pred nakupom novega, poglejmo kaj vse že imamo in če novo res potrebujemo.
Pred nakupom novega, poglejmo kaj vse že imamo in če novo res potrebujemo. © PixaBay

Pred nakupom novega, poglejmo, kaj vse že imamo

»Moj prvi nasvet je, poglejmo, kaj vse že imamo, in preden se odločimo za nakup novega, če to dejansko potrebujemo. Spremenjena je zdaj tudi evropska zakonodaja, ki omogoča potrošniku popravilo raznovrstnih naprav, tudi proizvajalci morajo omogočiti popravilo, ne da moramo določen aparat takoj zavreči. Pred nakupom novega poglejmo v Knjižnico reči, kjer si določen aparat, ki ga potrebujemo le enkrat ali dvakrat na leto, lahko izposodimo. Koristno je kupovati z nakupovalnim listkom, ker posebej ob prazničnih dneh, običajno kupimo preveč in potem hrano zavržemo.«

Vsako naše dejanje ima vpliv na okolje. Spodbudila bi tudi k pogostejšim obiskom Centrov ponovne uporabe.

Luč ima posebno simboliko

»Glede sveč; uporabimo lahko okolju prijaznejše alternative. Na trgu je veliko izdelkov iz lesa, ki simbolizirajo svečo, prodajajo se kamenčki s porisanimi svečkami. Je pa cenovno ugodnejše, in tudi za naše duševno zdravje prijazno, če takšne kamenčke izdelamo sami, iz v naravi nabranega materiala. Med izdelavo pa mislimo na svoje pokojne in se pogovarjamo o njih, kar ima velik pomen. Bolje to, kot pa nakup plastičnih sveč, ki gorijo dan ali dva, potem pa jih odvržemo. Razkrajajo se pa bistveno dlje od tistih, ki jih naredimo sami doma ali jih nadomestimo s čim drugim.«

Trajnost ni več izbira.
Trajnost ni več izbira. © PixaBay

»Svečo lahko izdelamo sami doma. Prečiščeno odpadno gospodinjsko olje lahko dokaj enostavno predelamo v svečo, potrebujemo kozarce od že porabljenih marmelad, vloženih kumaric ali česa podobnega, parafinski vosek in sten. Za recept poslušajte rubriko.

Vsak posameznik lahko začne delati na spremembah svojega življenjskega sloga že zdaj. Več kot nas bo, hitreje bomo dosegli cilje, ki si jih želimo.


»Vsak nakup, ki sicer poganja gospodarstvo, ima tudi svoje za okolje boljše alternative, bolj trajnostne načine. Najti moramo rešitve, ki delujejo in so v skladu z možnostmi posameznika. Vprašajmo se, kaj lahko sami spremenimo pri svojem življenjskem slogu. Najti moramo rešitev, ki deluje za vsakega posameznika, ne da nekdo poda seznam, to in to morate storiti. Vseh sprememb se tudi ne da uvesti naenkrat. Postopoma, korak za korakom, in če to pomnožimo z vsemi prebivalci, ki trenutno bivamo na svetu, bi dosegli velike spremembe

Svet
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...