Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Marta Kos (foto: STA)
Marta Kos | (foto: STA)

Mahnič: Evropi dajemo napačen signal

Slovenija | 19.09.2024, 14:34 Petra Stopar

Potem ko se je kandidatka za evropsko komisarko iz Slovenije Marta Kos sinoči predstavila odboru Državnega zbora za evropske zadeve, je vlada njeno kandidaturo danes tudi uradno potrdila. Mnenje odbora in uradno potrditev je poslala predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, ki je Kosovi že zaupala vodenje resorja za širitev Evropske unije. Pristojni parlamentarni odbor je sicer nekdanjo veleposlanico v Nemčiji in Švici podprl z devetimi glasovi proti petim, razprava pa je bila na trenutke zelo burna.

Kos: Resor širitve eden pomembnejših tako za Slovenijo kot Evropsko unijo

Marta Kos je uvodoma zagotovila, da izpolnjuje vse tri zahteve, ki veljajo za evropske komisarje, to so kompetentnost, zavezanost EU in neodvisnost. »Zame so vrednote in cilji Evropske unije sveti,« je poudarila. Dejala je še, da je širitev strateška, gospodarska in varnostna prioriteta, med državami Zahodnega Balkana pa si želimo nadaljnjega napredka in odpiranja novih poglavij predvsem v Črni Gori, novega zagona v Severni Makedoniji, Albaniji, Srbiji in na Kosovu ter v BiH. »Veseli me, da ste v DZ – spet omenjam deklaracijo ob 20-letnici članstva Slovenije v EU – maja letos zapisali, da zagovarjate proces širitve EU na Zahodni Balkan brez zastojev, s ciljem, da vse države Zahodnega Balkana postanejo polnopravne članice do leta 2030 in da je to za Slovenijo izjemno pomembno,« je spomnila. Zavzela se je še za tesnejše sodelovanje z državnim zborom in pri tem napovedala vsakoletni nastop pred parlamentom, ki bi ga imela po govoru predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen o stanju v uniji v Evropskem parlamentu.

Člani odbora so poudarjali velik pomen portfelja, ki bo skrbel tudi za nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju proti Rusiji. Do kandidature so bili kritični v SDS in NSi. Očitali so ji pomanjkanje političnih izkušenj. Žan Mahnič iz SDS je tudi dejal, da ne more potrditi kandidatke, ki je bila sodelavka nekdanje Službe državne varnosti (SDV), o čemer po njegovem pričajo arhivski seznami. S pošiljanjem takšnih kandidatov dajemo Evropi napačen signal, je menil in nadaljeval: »Jaz moram reči, da sem vesel, da smo dobili ta resor za širitev, kajti Slovenija se lahko tu v mednarodnem smislu in mednarodnih odnosih dobro in močno pozicionira in zagotovo je to za izkoristiti, žal pa ne s takšno kandidatko, ki ne ustreza kriterijem neke demokratične, svobodne Evrope, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic.«

Ko pa gre za tajne politične policije, pa je to v evropskem vrednostnem konceptu izredno zavržno dejanje. 

Kandidatka je sodelovanje s SDV zanikala in dodala: »Nemogoče bi bilo, da bi postala veleposlanica v Švici in Nemčiji, kjer so me pregledovale tuje varnostne službe, če bi bila sodelavka.« V zvezi s temi očitki so ji v bran stopili v koaliciji. »To, kar smo doživeli, je bilo linčanje kandidatke brez dokazov in vi ste to mirno dopustili,« je Miroslav Gregorič iz Svobode dejal predsedujočemu, Francu Brezniku. A predsednik odbora in poslanec SDS je kritike o vodenju seje zavrnil in dejal, da ne moremo enačiti članstva v SDV s članstvom v nekdanji komunistični partiji, katere člane je bil po besedah Gregoriča prvak SDS Janez Janša. »Zanima me, kakšno zvezo ima stranka v partiji, kjer je bila polovica Slovencev partijcev ali še celo več, s tajno politično policijo? Če bi bila kandidatka danes članica tudi komunistične partije kot mladine, se to ne šteje kot nekaj takšnega. Šlo je za politično ... Ko pa gre za tajne politične policije, pa je to v evropskem vrednostnem konceptu izredno zavržno dejanje. To je pa velika razlika,« je poudaril Breznik.

Kandidatka zavrnila obtožbe o proruskih stališčih in mobingu

Kosova se je morala braniti tudi pred očitki o mobingu v času svojega delovanja na veleposlaništvih, pa tudi obtožb o proruskih stališčih. Po njenih besedah je dejstvo, da je Rusija agresor in krši mednarodno pravo, da trpi civilno prebivalstvo in da Rusija laže, ko govori, da civilne ustanove niso tarče, kar je treba vsekakor obsoditi. »Še enkrat poudarjam: Na račun Rusije je treba izreči vse kritike, vendar si ne smemo zapirati vrat. To vam bo povedal vsak diplomat in če na osnovi tega menite, da sem rusofil, nimate prav. Stvari je treba pogledati tudi v kontekstu,« je prepričana in pravi, da je že od začetka vojne na strani Kijeva, ki mu je treba tudi nadalje nuditi podporo. Kandidatko čaka še zaslišanje v Evropskem parlamentu in dejala je, da se veseli, da bo lahko tudi tam zavrnila vse očitke.

Slovenija
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...