Papež: Mlad človek, ki ni sposoben obvladati samega sebe, ni svoboden
Novice | 11.09.2024, 12:56 Marjana Debevec
Papež Frančišek je prispel na zadnjo postajo svojega potovanja po Aziji – v Singapur. Danes je imel v tej deželi na programu samo zasebno srečanje s tamkajšnjimi jezuiti. Pred odhodom iz Vzhodnega Timorja pa se je srečal še z mladimi. Spomnil jih je na pomen spoštovanja starejših in na vrednote svobode, zavzetosti in bratstva.
Več kot 3000 mladih je z navdušenjem, vzkliki, plesi in pesmimi pričakalo papeža Frančiška. Potem ko je položil cvetje pred Marijin kip in prisluhnil pričevanjem štirih mladih, jih je izzval z vprašanjem: »Kaj počnejo mladi?«.
Mladi so z odgovori izžarevali vero. Med drugim so mu dejali: mladi oznanjajo Kristusa, Božjo besedo, ljubijo, so dejavni. Frančišek je vse to potrdil, vendar nato večkrat med govorom ponovim, da so mladi predvsem glasni, da ustvarjajo hrup.
Spomnil je, da mladi predstavljajo večino prebivalstva te dežele. Zato jih je povabil, naj jo napolnijo z življenjem, upanjem in prihodnostjo ter obenem ne pozabijo na tiste, ki so s številnimi žrtvami ustanovili njihov narod.
Mladi, ki ne sanjajo, so upokojenci življenja. Povabil jih je še, naj ne izgubijo navdušenja vere in naj ne podležejo razvadam, ki mlade uničujejo, kot so alkohol, droge in številne stvari, ki osrečijo za kratek čas.
Govoril jim je tudi o pomenu sprave in jim v tej luči priporočil tri stvari: svobodo, predanost in bratstvo. Svoboda po njegovih besedah pomeni, da zna človek upravljati sam s seboj.
»Mlad človek, ki ne zna obvladovati samega sebe, je odvisen, ni svoboden, je suženj greha in lastne želje, da bi se počutil vsemogočnega.«
Biti svoboden namreč po papeževih besedah ne pomeni, da delaš, kar hočeš, ampak znati prevzemati tudi odgovornost. Ena od teh je, da poskrbimo za naš skupni dom, jim je dejal Frančišek.
Tretje priporočilo pa je po papeževih besedah bratstvo, katerega temelj je ljubezen.