Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Med več kot 200 žrtvami džihadistov je tudi 20 kristjanov, ki so jih umorili med bogoslužjem. (foto: Christian Emergency Alliance)
Med več kot 200 žrtvami džihadistov je tudi 20 kristjanov, ki so jih umorili med bogoslužjem. | (foto: Christian Emergency Alliance)

V Burkini Fasso so džihadisti ubili več sto ljudi, med njimi 22 kristjanov. Papež obsoja nasilje.

Novice | 01.09.2024, 21:33 Robert Božič Vatican News

Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru vernikom, zbranim na Trgu svetega Petra, svoje misli in molitve usmeril na različne dele sveta, ki trpijo zaradi vojn in drugih oblik nasilja. Obsodil je nasilje v Burkini Faso in na Bližnjem vzhodu, pozival k spoštovanju okolja in prosil naj z molitvijo podpremo njegovo potovanje v Azijo.

Pred molitvijo Angelovega češčenja je papež Frančišek opozoril, naj ne omejujemo svojega odnosa z Bogom na zunanje geste. Nič namreč ne pomaga zunanja podoba, če v nas ni ljubezni: »Ne moremo na primer zapustiti svete maše in že neusmiljeno klevetati o vsem in vsakomur. Ali pa se v molitvi izkazovati za pobožnega, doma pa se do družinskih članov obnašati hladno in odtujeno, ali zanemarjati ostarele starše, ki potrebujejo pomoč in družbo. Ali biti navidezno zelo pošten do vseh, morda celo opraviti nekaj prostovoljnega dela in nekaj človekoljubnih gest, v notranjosti pa gojiti sovraštvo do drugih, zaničevati uboge in nepomembne ljudi, ali se nepošteno obnašati pri svojem delu...«

Obsodba nasilja v Burkini Faso

Papež Frančišek je izrazil globoko žalost zaradi nedavnega terorističnega napada islamskih skrajnežev v mestu Barsalogho v Burkini Faso, kjer je bilo ubitih na stotine ljudi, veliko drugih pa je bilo ranjenih. Papež je ob izreku sožalja družinam žrtev dejal: "Obsojam ta grozljiva dejanja proti človeškim življenjem in sem solidaren z prebivalci Burkine Faso."

V Burkini Faso je v zadnjih letih prišlo do porasta ekstremističnega nasilja z napadi terorističnih skupin, ki povzročajo strah in opustošenje. Incident 24. avgusta je del širšega konflikta, ki je destabiliziral regijo in ustvaril katastrofalne humanitarne izzive.

Molitve za brazilske žrtve

Papež Frančišek je nato molil za tiste, ki jih je prizadela tragična nesreča v svetišču Nossa Señora da Conceição v Recifeju v Braziliji. V soboto, ko so se ljudje zbrali na prizorišču, da bi prejeli košare s hrano, se je zrušila streha cerkve in pri tem ubila najmanj dva človeka, več deset pa jih je bilo ranjenih. "Naj Gospod potolaži poškodovane in njihove družine v tem težkem času," je dejal papež Frančišek.

Papež odhaja na 45. apostolsko potovanje v  Azijo

Papež Frančišek se jutri odpravlja na 12-dnevni pastoralni obisk v Azijo. Obiskal bo katoličane v Indoneziji, Papui Novo Gvinejo, Vzhodnem Timorju in Singapurju. Prizadeval si bo okrepiti vezi med Vatikanom ter katoliškimi skupnostmi in vladami v državah, ki jih bo obiskal.

Papež Frančišek moli pred ikono Marije Salus Populi Romani
Papež Frančišek moli pred ikono Marije Salus Populi Romani © Vatican News


V pogovorih s političnimi in verskimi voditelji naj bi največ pozornosti namenil nekaterim ključnim vprašanjem svojega papeževanja - medverskemu dialogu, migracijam in okoljski problematiki. Z 32.000 prepotovanimi kilometri bo to njegovo 45. potovanje najdaljše v dosedanjem pontifikatu. Danes zjutraj je poromal k Mariji Snežni, in se ustavil v molitvi, kjer je obisk zaupal Mariji. V Rim se bo vrnil 13. septembra.

Solidarnost s prebivalci Ukrajine

Nato je papež ponovil svojo zaskrbljenost za prebivalce Ukrajine, ki še naprej trpijo zaradi ruskega granatiranja. Ko je posebej govoril o škodi, povzročeni na infrastrukturi, je papež izpostavil humanitarne posledice, saj je "napadi na energetsko infrastrukturo poleg smrti in poškodb več kot milijon ljudi pustili brez osnovnih potrebščin, kot sta elektrika in voda".

Papež je opozoril tudi na nevarnost širitve vojne izven Gaze na Zahodni breg in pozval k pogajanjem ter premirju. Omenil je sveto mesto Jeruzalem, ki naj spet postane kraj spoštovanja vseh: judov, kristjanov in muslimanov.

Svetovni dan molitve za stvarstvo

Papež Frančišek je ob 1. septembru, ko obeležujemo Svetovni dan molitve za varstvo stvarstva poudaril nujno potrebo po skupnem delovanju za zaščito okolja.

»Danes obhajamo svetovni dan molitve za varstvo stvarstva. Upam na konkretno zavezo vseh – ustanov, društev, družin in vsakega posameznika – za naš skupni dom. Krik ranjene Zemlje postaja vse bolj zaskrbljujoč in kliče k odločnemu in nujnemu ukrepanju,« je poudaril papež.

Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

O avtorju