Nemški kmetijski minister Özdemir v spopad z EU komisijo
Kmetijstvo | 01.08.2024, 12:08 Robert Božič
Nemški minister za kmetijstvo Cem Özdemir je na julijskem zasedanju Sveta za kmetijstvo v Bruslju protestiral, ker so nemški sadjarji ostali brez pomoči zaradi spomladanske pozebe, medtem ko je EU komisija odobrila pomoč sektorju sadja in zelenjave na Poljskem, Češkem in v Avstriji. Özdemir zahteva, da Evropska komisija odpravi neenakopravno obravnavo.
V naši kmetijski oddaji smo že v nedeljo poročali, da so na EU Komisiji v obrazložitvi 77 milijonov evrov pomoči iz kmetijske rezerve, za te tri države zapisali, da jih je »prizadela pozeba brez primere, ki je po izjemno blagih marčevskih temperaturah močno prizadela sadovnjake in vinograde. Toča je povzročila dodatno škodo na Poljskem. Poškodovan je bil znaten delež površin in proizvodnje, kar je ogrozilo ekonomsko sposobnost preživetja prizadetih kmetij.«
Özdemir: »Pozeba ne pozna meje!«
Po trditvah nemškega kmetijskega ministra je letošnja pozna pozeba »povzročila precejšnjo škodo v sadjarstvu in vinogradništvu, predvsem v vzhodni in južni Nemčiji.« Škoda naj bi po zadnjih podatkih znašala več kot 200 milijonov evrov, Özdemir pa še očita, »da je bila Komisija na to v zadnjih mesecih večkrat seznanjena.«
Nemško kmetijsko ministrstvo naj bi zato 12. julija, torej že po sami odločitvi EU Komisije o ugodni rešitvi prošenj Poljske, Češke in Avstrije, tudi samo vložilo prošnjo za pomoč iz kmetijske rezerve.
Ich bin Minister für das ganze Land. Darum habe ich auf meiner Sommertour natürlich auch Regionen besucht, die nicht als grüne Hochburgen gelten - und mich über freundliche Begegnungen, offene Gespräche und Einblicke in konkrete Innovationen gefreut.https://t.co/Udl30w9LyX
— Cem Özdemir (@cem_oezdemir) July 17, 2024
Özdemir slikovito očita, da se hladna vremenska fronta ne ustavi na mejnem prehodu in opozarja, da je spomladi Nemčijo »prizadelo enako ekstremno vreme«, kot Poljsko, Češko in Avstrijo.
Ob tem Evropsko komisijo obtožuje neenake obravnave, jo seznanja, da »veliko prizadetih nemških kmetij deluje neposredno na meji« držav, ki so pomoč dobile in zato pričakuje, da bo odobrila pomoč za pozebo tudi nemškim kmetom.
Bruselj ne vidi neenake obravnave v primeru škode zaradi zmrzali
Portal Proplanta.de poroča, da na Generalnem direktoratu za kmetijstvo in razvoj podeželja pri EU komisiji »neenakopravno obravnavo Nemčije pri delitvi sredstev za pozne pozebe v sadjarstvu v Bruslju vsaj neuradno zavračajo.«
Tako je namreč razumeti odgovor: »Ni naloga EU Komisije, da proaktivno spremlja razmere v vseh državah članicah in ponuja kmetijsko rezervo.«
Na Generalnem direktoratu za kmetijstvo in razvoj podeželja pri EU komisiji naj bi še opozorili, tako poroča Proplanta, »da dodeljevanje sredstev in oblikovanje predlogov temeljita na "utemeljenih poročilih držav članic," za to pa so potrebni "trdni dokazi".«
MKGP se izmika jasnemu odgovoru. Je bila prošnja sploh poslana?
Na naše Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano smo prejšnji teden poslali prošnjo za informacijo, kako da Slovenija ni zaprosila za pomoč za pozebo in neugodne okoliščine v pridelavi oziroma ali ta naša prošnja ni bila upoštevana. Odgovor MKGP je le posreden.