Prva izkušnja bivanja brez staršev
Slovenija | 29.08.2024, 14:44 Jernej Dragar
Po dveh počitniških mesecih se bo v šolske klopi podalo 84.000 dijakov od tega 21.000 prvič. Kar nekaj se jih vsako leto odloči za bivanje v dijaških domovih, saj si tako bistveno skrajšajo pot do šole, ali pa si na ta način omogočijo okolje, ki je primerno za študij.
Štirje zasebni dijaški domovi
V Sloveniji imamo skupno 31 javnih in 4 zasebne dijaške domove, ki nudijo nastanitev tistim srednješolcem, ki jo potrebujejo. »Na novo bomo v letošnjem šolskem letu sprejeli okoli 1800 dijakov, bilo je razpisanih 2000 mest za nove dijake v dijaških domovih. Če povzamemo celo sliko, od 80 tisoč srednješolcev v letošnjem letu jih cca. 21 tisoč obiskuje prvi letnik, od tega jih bo okoli 500 bivalo v dijaških domovih,« je povedal ravnatelj dijaškega doma Janeza Boska v Želimljah, salezijanec Gašper Otrin.
Prva izkušnja bivanja brez staršev
Zasedenost dijaških domov pa je povsem odvisna od regije in danih kapacitet. Tako so domovi v osrednjeslovenski regiji povečini že popolnoma zasedeni, nekateri drugi pa imajo še prosta mesta. Za mnoge dijake bo dijaški dom tudi prva izkušnja bivanja brez staršev, zato so med bolj obremenjenimi tudi svetovalne službe in vzgojitelji. »Tisto, kar je stresnega je novo okolje, novi ljudje in težavnost šole, s katero se srečuje, prvi neuspehi, kar je povezano s slabo samopodobo. Absolutno je prilagajanje skupnosti, sprejemanje pravil, pri marsikomu se pojavijo duševne stiske, neodpornost na stres.«
Tisto, kar je stresnega je novo okolje, novi ljudje in težavnost šole, s katero se srečuje, prvi neuspehi, kar je povezano s slabo samopodobo.
Tudi v dijaških domovih pomanjkanje kadra
»Ministrstvo vsako leto poda izhodiščno ceno za bivanje, to je letos 264 evrov, to je znesek za polnih 22 delovnih dni oz. bivalnih dni, oz. 12 evrov stroška na dan.« Ob dveh ali več otrocih, ki so vpisani v isti ali različne dijaške domove pa ministrstvo za izobraževanje poskrbi za 100% subvencijo. Kar v praksi pomeni, da družina s tremi otroci v dijaških domovih plačuje prispevek za bivanje samo za enega otroka. Tudi v dijaških domovih, se tako kot v šolstvu, soočajo s pomanjkanjem nujno potrebnega kadra. Tu pa ne gre samo za vzgojitelje, pač pa tudi za tehnično osebje, kot so kuharji, hišniki in nočni varnostniki.