Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Meta PotočnikMeta Potočnik
Obramboslovec Iztok Prezelj (foto: STA / Daniel Novakovič)
Obramboslovec Iztok Prezelj | (foto: STA / Daniel Novakovič)

Da bi čim manj potreb v glavah kogarkoli zraslo, da bi se lotil česa takšnega

Svet | 27.08.2024, 07:36 Marcel Krek

Teroristična dejanja so v lanskem letu po svetu zahtevala več kot 8.400 življenj. Med teroristično najbolj ogrožene države na svetu sodijo Burkina Faso, Mali, Pakistan in Sirija ter še posebej zardi vojne v Gazi, Izrael. Slovenija pa kljub zaostrovanju družbeno-političnih razmer v svetu, ostaja med državami z eno najnižjih stopenj teroristične ogroženosti. O fenomenu terorizma smo se pogovarjali z dekanom ljubljanske Fakultete za družbene vede, obramboslovcem Iztokom Prezljem.

Motivacija za terorizem v prihodnosti zagotovo ne bo izginila

Obramboslovec Iztok Prezelj v luči terorističnih groženj opozarja predvsem na vojno v Gazi in splošno napetost na Bližnjem vzhodu, ki je že leta katalizator terorizma. »Še bolj zaskrbljujoče pa je pa, da ne glede na razrešitev situacije na Bližnjem vzhodu – zaradi vseh mikro in makro krivic, zaradi vseh ubojev, umorov – motivacija za terorizem v prihodnosti zagotovo ne bo izginila. Bojim se, da se bo še okrepila. Zakaj? Zato, ker je vprašanje, ali je možno najti neko za vse pravično rešitev v tem konfliktu.«

Motivacija za terorizem v prihodnosti zagotovo ne bo izginila. Bojim se, da se bo še okrepila. Zakaj? Zato, ker je vprašanje, ali je možno najti neko za vse pravično rešitev v tem konfliktu.

Dogodek na Dunaju nas lahko pomirja in opominja

Kaj pa nam pove nedavna akcija avstrijskih oblasti, ki so preprečile teroristični napad simpatizerjev Islamske države na koncertu ameriške pop zvezdnice Taylor Swift na Dunaju? Po sogovornikovih besedah nas ta dogodek pomirja, da varnostni organi delujejo, po drugi pa nas opominja, »da moramo vse obstoječe konflikte, ki jih imamo v naši družbi ali pa med družbami, nekako reševati z dolgoročnim razmislekom, na strpen, miroljuben način in s čim večjim upoštevanjem frustracije ljudi - zato, da bi bilo na koncu čim manj takšnih dogodkov in pa sploh, da bi čim manj potreb v glavah kogarkoli zraslo, da bi se lotil česa takšnega, kot je terorizem,« pojasni dekan ljubljanske Fakultete za družbene vede, obramboslovec Iztok Prezelj.

V Evropi indeks teroristične ogroženosti največji v Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji

Med teroristično najbolj ogrožene države na svetu sicer sodijo Burkina Faso, Izrael, Mali, Pakistan in Sirija. V Evropi je indeks teroristične ogroženosti največji v Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji, poroča avstralski think thank Inštitut za ekonomijo in mir, ki Slovenijo označuje kot državo z eno najnižjih stopenj teroristične ogroženost na svetu.

Svet
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore) Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore)

Prvi šolski dan: predsednica in nadškof sta si edina

Prvi šolski dan je za večino otrok zaznamovan s posebnim vznemirjenjem in radovednostjo. Starši jim na njihovi poti želijo najboljše. Da bi to dosegli – znanje in dobra vzgoja – morata šola in ...

Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona) Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona)

Še ena francoska cerkev v plamenih

V cerkvi Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer na severu Francije, je v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil požar. Poškodovan ni bil nihče, zrušil pa se je zvonik cerkve.