Profesor Haček nezadovoljstvo z vlado pripisuje izostanku napovedanih reform
Slovenija | 18.10.2023, 09:54 Alen Salihović
Javnost je vse bolj nezadovoljna z vlado Roberta Goloba. Tako je pokazala oktobrska javnomnenjska raziskava Vox populi, ki jo je za časnik Dnevnik izvedla Ninamedia. 53 odstotkov vprašanih ocenjuje, da je vlada neuspešna. Med strankami je na prvem mestu SDS s skoraj 22 odstotno podporo, sledijo Svoboda z 20,3, NSi 7,7, SD sedem in Levica 4,9 odstotka. Za komentar padanja podpore vladi in tudi obračunavanja med Levico in predsednikom vlade Robertom Golobom v državnem zboru smo vprašali profesorja na Fakulteti za družbene vede dr. Mira Hačka.
Kot uspešno je vlado ocenilo slabi 40 odstotkov vprašanih, kot neuspešno pa več kot polovica. To je prvič, odkar je pred dobrim letom dni vodenje vlade prevzel Golob, da večina vlado vidi kot neuspešno. Profesor dr. Haček je o razlogih za padec podpore povedal: »To gre pripisati predvsem temu, da se vlada izrazito ukvarja bolj ali manj sama s seboj, da doslej ni izvedla nobene izmed številnih napovedovanih reform, tudi ne tiste, za katere bi se moral potruditi, in katere bi državljanom omogočile boljše življenje. V mislih imam predvsem zdravstveno reformo, saj nam javni zdravstveni sistem propada pred očmi, pa vendarle doslej nismo iz vlade glede tega dobili pravzaprav popolnoma ničesar. Sedaj imamo še novo ministrico in stvari bodo šle spet od začetka. Spet bomo šteli koliko ljudi čaka v čakalnih vrstah in to se seveda vse kopiči.«
To pa po besedah sogovornika povečuje nezadovoljstvo, volivci pa se kot pravi dr. Haček v letu ali dveh vlade naveličajo. »Tudi, če je relativno uspešna, se ponavadi pokaže padec vladi, če pa je vlada neuspešna, je ta padec še večji.
Opozoril je, da podpora pada vsem vladnim strankam in na vprašanje, kako na to vplivajo prisiljeni odhodi ministrov odgovoril: »Najbrž ne zelo pozitivno. Odhodi ministrov na nek način resetirajo delo na tistem resorju od koder minister odide, ne glede na to ali je odstopil prostovoljno, ali je odšel pod prisilo oziroma pod direktivo predsednika vlade. Lep primer je zdravstveni resor.«
Se pa je v ponedeljek v državnem zboru zaiskrilo med poslancem Levice Milanom Jakopovičem in premierom Golobom. Koalicijskega poslanca so zanimali razlogi za odločitev vlade, da pri pripravi zakona o izvrševanju proračunov kot varčevalni ukrep uvede neusklajevanje socialnih transferjev. Golob je opozoril, da je bil zakon potrjen na vladi, kjer sedi tudi njihov minister Luka Mesec ter še dodal, da ni prav, da se to razčiščuje javno in to v državnem zboru. Prof. Miro Haček je o prepiranju med koalicijskima partnerjema dejal: »Ko pride do javnega obračunavanja med koalicijskimi partnerji, kjerkoli se že to javno obračunavanje zgodi, toliko slabše, če je to v državnem zboru, to nakazuje na precej slabe odnose znotraj koalicije in tudi druge informacije, ki uhajajo iz koalicije nakazujejo, da so odnosi med Levico in Gibanjem Svoboda relativno slabi.«