Nadškof Zore: Totalitarizmi ne morejo podjarmiti človeškega srca
Slovenija | 24.08.2023, 12:55 Marjana Debevec
Totalitarizmi lahko podjarmijo države in narode, ne morejo pa podjarmiti enega samega človekovega srca, ki iz zvestobe Bogu veruje, upa in ljubi, je pri sinočnji sveti maši ob dnevu spomina na žrtve totalitarnih režimov poudaril nadškof Stanislav Zore. Pravnik Matej Avbelj pa je poudaril, da se trpljenja in žrtev vseh teh posameznikov, njihov družin in svojcev spominjamo zato, da se ne bi nikdar več ponovilo.
Čas je, da naša generacija list naše polpretekle zgodovine obrne. In čas je, da z dobrimi željami in smelimi načrti skupaj začnemo pisati našo prihodnost.
Ralf Dahrendorf je dejal, da so srečni narodi soglasni glede preteklosti, imajo pa različne poglede na prihodnost. Želim si,… pic.twitter.com/bAfLPrnDxi— Matej Tonin (@MatejTonin) August 23, 2023
Nadškof Stanislav Zore je z obžalovanjem spomnil, da nekaterih političnih predstavnikov ni bilo pri maši in tudi pri drugih včerajšnjih dogodkih, ki so opozarjali na zlo totalitarnih sistemov. Po njegovih besedah je to dokaz, da totalitarizmi še vedno niso deležni enake obsodbe.
»Kako potrebno je ostajati pozoren in buden ob dogodkih v svetu in pri nas, saj vemo, da zlo ni bilo premagano ne s kapitulacijo Italije, ne z Nürnberški procesi in ne s padcem Berlinskega zidu in z osamosvojitvijo Republike Slovenije.«
Totalitarizmi imajo po njegovih besedah v svojih koreninah različna izhodišča. »Konec pa je pri vseh isti –izem. Tisto neuničljivo, tista resnica, ki jo moč hoče poteptati, utišati in umoriti, čemur služijo taborišča, krematoriji ali prikrita morišča kakih brezen in jarkov, pa prihaja na dan, dobi svoj življenjski prostor pod soncem in potrjuje Jezusovo besedo, da resnica osvobaja.«
Vendar pa totalizarizmi po njegovih besedah ne morejo podjarmiti človeškega srca, ki ljubi, upa in veruje.
Maši v ljubljanski stolnici je sledila akademija in slavnostni nagovor pravnika Mateja Avblja. Spomnil je, da je bil slovenski narod v prvi polovici dvajsetega stoletja zapisan uničenju pod udarno pestjo vseh treh totalitarizmov, fašizma, nacizma ter komunizma. Zato bi moral biti takšen spominski dan za vse demokrate nekaj samoumevnega.
»Kot priložnost in dolžnost, da kot posamezniki in kot skupnost izkažemo sočutje in spoštovanje vsem žrtvam vseh totalitarnih režimov in da gremo hkrati vase, da preizprašamo svojo vest ter zatremo padle angele banalnega zla v nas samih. Zato, da se kaj takšnega, čemur so bili podvrženi ljudje ob začetku 20. stoletja, spet drugi pa naprej trpijo še danes, vendarle ne bi nikoli več ponovilo.«
Prof. dr. Matej Avbelj: "Karkoli že je, nič ne more zanikati resnice, da smo, kot pravi Antigona, na svetu, ne da sovražimo, temveč da ljubimo." pic.twitter.com/HKSX4PeuQW
— SCNR (@SCNR_SI) August 24, 2023
Prof. dr. Matej Avbelj: "Tako vemo že iz antike, da so naravni zakoni nad tistimi, ki jih piše človeška oblast. Da ima, na primer, vsakdo, ne glede na to, kako ga vrednoti katerakoli oblast, neodtujljivo pravico do
— SCNR (@SCNR_SI) August 23, 2023
groba, ker je človek." pic.twitter.com/4vsLTQpZur
Evropski parlament je z resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu leta 2009 pozval k razglasitvi 23. avgusta za evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. V Sloveniji dan spomina obeležujemo od leta 2012.