Pirc Musarjeva sprejela kmete
Kmetijstvo | 13.04.2023, 15:09 Robert Božič
Predstavniki kmečkih stanovskih organizacij so po odmevnem vseslovenskem opozorilnem protestu konec marca prosili za sprejem pri predsednici države Nataši Pirc Musar, da bi tudi njej lahko predstavili razmere v kmetijstvu in razloge za petnajst (15) postavljenih zahtev. Predsednica jih je dopoldne tudi sprejela in poslušala.
Srečanje s predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zadružne zveze Slovenije, Sindikata kmetov Slovenije in Zveze slovenske podeželske mladine je predsednica dr. Nataša Pirc Musar začela z zahvalo: »Hvala za pobudo da se srečamo, ravno v pravem trenutku...« in pri tem omenila, da jo vprašanje samooskrbe s hrano »žuli predvsem v povezavi s podnebnimi spremembami« in okoljskimi temami.
Tematika pogovora je bila obsežna, je povedal Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije: » Izzivi povezani z območjem Nature 2000, napadi divjih zveri in problematika premanožene divjadi, spremembe na področju davkov, uredba o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev ter stanjem voda...«
Po njegovih besedah so predsednico opozorili, da morajo »sredstva, ki so namenjena kmetijstvu, tudi ostati v kmetijstvu, ne pa da se delijo nevladnim organizacijam, ki se ne ukvarjajo s kmetijstvom.«
Anja Mager: »Zahteve so rešljive takoj!«
Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine je poudarila kompleksnost stanja v slovenskem kmetijstvu, s katerim se srečujejo mladi prevzemniki: »Mladi pogrešamo spoštovanje, da je kmet prioriteta države in potem tudi vseh odločevalcev znotraj države. Ker ko bomo kmeta postavili na prvo mesto, smo prepričani, da bodo vse zahteve, za katerimi vse kmečke nevladne organizacije trdno stojimo, rešljive takoj!«
Florjančič: »Pozvali smo jo, naj zastavi svojo besedo za vključenost ...«
Tudi predsednik Zadružne zveze Slovenije Borut Florjančič pogovore pri predsednici ocenjuje kot pozitivne, saj so jo lahko seznanili z nedopustnim načinom sprejemanja in uvajanja režimov Nature 2000 in jo »pozvali, naj zastavi svojo besedo, da bodo vedno vključeni v oblikovanje politik, ko se tako drastične odločitve sprejemajo...«
Žveglič: »Nismo se o vsem strinjali«
»Zadovoljni smo, da smo se odkrito pogovarjali, nismo se pa o vsem strinjali. Bomo pa seveda te pogovore nadaljevali,« pa je povedal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič.
Komentar: Zakaj napeto ozračje pred srečanjem?
Do srečanja je prišlo v zelo napetem trenutku, ko so kmetje soglasno rekli ne politiki izključevanja in stiskanja ob zid, ki so jo bili deležni, tako ob sprejemanju Strateškega načrta skupne kmetijske politike lani jeseni, še bolj pa v minulih mesecih ob sprejemanju različnih izvedbenih uredb, povezanih s tem dokumentom.
V kmečki javnosti zelo negativno odmeva tudi intervju, ki ga je predsednica včeraj dala za Slovensko tiskovno agencijo in v katerem je opozorila: »Kmetje se morajo zavedati, da klasična živinoreja in poljedelstvo na dolgi rok nista več vzdržna. Segrevanje našega planeta je katastrofa. Prehajamo iz ene skrajnosti v drugo, iz poplav v čiste suše. Slovenija ni več osamljen otok v oceanu, na katerem bi vsi lahko mislili, da se nam ne more nič zgoditi. Narava nam že kaže zobe. In tudi kmetje se bodo morali prilagajati novim, morda za njih trenutno krutim realnostim,« ter kot poseben problem izpostavila domnevno zmanjševanje humusa v tleh, kar vsekakor ne drži.
Kljub temu, da je v tem primeru šlo za zelo pavšalne in posplošene izjave, ki na nek način kažejo nepoznavanje področja, oziroma problem podučenosti njenih svetovalcev, pa je današnji sestanek minil v spoštljivem ozračju in ob poslušanju argumentov. In to je spodbudno.