Zbor za republiko, VSO in SDS ogorčeni nad pogrebom z vojaškimi častmi
Novice | 06.01.2023, 15:04 Tanja Dominko
V Zboru za republiko menijo, da je pogreb Janeza Zemljariča, ki so ga danes opoldne pokopali z vojaškimi častmi, velika sramota za Slovenijo.
Zemljarič sokriv za trpljenje številnih Slovencev
Kot so zapisali v izjavi za javnost Zbora za republiko, je bil Zemljarič v prejšnjem komunističnem režimu med drugim šef Udbe in je bil sokriv za vohunjenje, preganjanje in trpljenje številnih Slovencev, ki niso soglašali s komunističnim totalitarizmom. Še 10 let po demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije je s pestmi tolkel po mizi in kričal, da je treba Janšo ubiti.
Vlada, ki pogrebu take osebe dodeljuje vojaške časti, izkazuje svojo privrženost nekdanjemu totalitarnemu režimu in ignorantski odnos do vseh, ki so tedaj trpeli ali celo celo izgubili življenje, so še zapisali v Zboru za republiko.
SDS: Grob napad na pravico do človekovega dostojanstva
Tudi SDS je izrazila ogorčenje in protest nad sklepom vlade o pogrebu Zemljariča z vojaškimi častmi. Gre za "grob napad na pravico do človekovega dostojanstva". »Tako slovensko ustavno sodišče kot tudi vrhovno sodišče sta v različnih odločbah delovanje Udbe formalno prepoznala kot zločinsko.«
VSO: Z Zemljaričem pokopane vrednote slovenske osamosvojitve
Predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojze Peterle je zapisal, da se je Slovenija odločila za samostojno demokratično državo in se s tem odpovedala totalitarnemu političnemu redu, ki se sistematično kršil človekove pravice.
»S tega vidika je odločitev Vlade Republike Slovenije, da se gospoda Janeza Zemljariča, nekdanjega predsednika Izvršnega sveta Socialistične Republike Slovenije, ki je bil med drugim tudi šef UDBE, pokoplje z vojaškimi častmi, v nasprotju z vrednotami in načeli samostojne ter demokratične Republike Slovenije.«
»Ne ukvarjamo se s celovitim vrednotenjem dela gospoda Zemljariča, menimo pa, da kot eden od glavnih nosilcev nekdanjega totalitarnega sistema ni upravičen do prej omenjene časti.«
»S tako odločitvijo Vlada Republike Slovenije simbolno izenačuje čas totalitarizma s časom slovenske samostojnosti in demokracije v posmeh vsem tistim, ki so trpeli v času totalitarizma in še posebej tistim, ki so se borili za samostojno Slovenijo in dali zanjo tudi svoja življenja. Ukazani poklon Slovenske vojske je v tem primeru v popolnem nasprotju s poslanstvom, ki ga je imela v obrambi osamosvojitvene volje leta 1991 in pomeni njeno popolno degradacijo,« je še zapisal Peterle.