Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Radiatorjev ne zakrivamo s pohištvom, policami, zavesami, knjigami :) (foto: Skylar Kang / Pexels)
Radiatorjev ne zakrivamo s pohištvom, policami, zavesami, knjigami :) | (foto: Skylar Kang / Pexels)

Sušenje perila na radiatorjih? Absolutno ne!

Svetovalnica | 13.12.2022, 12:25 Mirjam Judež

Danes smo z Barbaro Primc iz Zveze potrošnikov Slovenije govorili o učinkoviti rabi energije v gospodinjstvih. Kako postaviti grelna telesa? Kako je z zračenjem pozimi? Gostja je povedala več o skupinskem nakupu klimatskih naprav in kaj to sploh pomeni. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Kako na račun ogrevanja prihraniti kak evro?

»V času kurilne sezone ne moremo razmišljati o menjavi ogrevalnega sistema, za večje posege zdaj ni primeren čas. Lahko pa veliko prihranimo s spremembo bivalnih navad. Temperaturo prilagodimo namembnosti prostora. V prostorih, ki jih ne uporabljamo, ne rabimo 20, 22 stopinj. V otroški sobi in kopalnici je dobro, da je kakšna stopinja več, sploh, če imamo majhne otroke, sicer pa je primerna temperatura za bivalne prostore od 20 do 22 stopinj. Vsaka dodatna stopinja poveča strošek energije za 6 - 8 %. Ne bi bilo odveč obleči kak kos oblačila več in zmanjšati temperaturo prostora za stopinjo. Ni potrebe, da tudi pozimi hodimo po stanovanju v kratkih rokavih.«

Pri ogrevanju je pomembno zračenje, da zrak kroži, se zamenja.

»Pozimi imamo, ker se bojimo, da bi toplota uhajala iz prostora, večinoma zaprta okna, kar ni dobro, če nimamo prezračevalnega sistema. Treba je redno zračiti 2 - 3x na dan, najbolje je narediti prepih. Kdo se že trese zaradi mraza, a prostor se ne shladi toliko, če primerno in ustrezno zračimo, izboljša pa se naše počutje. Če imamo vsa okna zaprta cel dan, se nabere vlaga v prostoru, s tem so povezane raznovrstne težave, od kondenza na okenskih steklih, do plesni na stenah, vse to pa lahko vpliva na naše zdravje.«

Ustaviva se pri grelnih telesih in priporočilih glede postavitve, zastiranja …

»Paziti moramo, da grelna telesa ne zastiramo s pohištvom (sploh sedežne garniture se rade postavijo pred radiator), z zavesami … Zrak mora okrog njih neovirano krožiti, v nasprotnem primeru bodo radiatorji oddali tudi do 20 % manj toplote. Grelna premična telesa ne postavljamo v bližino hladilnika, ker to vpliva na rabo energije hladilnika. Če imamo radiatorje, je priporočljivo očistiti reže na njih, ker se v njih nabirata prah in umazanija, to pa lahko prehod toplote v prostor zmanjša tudi do 30 %. Takoj ob začetku ogrevalne sezone pa moramo odzračiti radiatorje, če niso enakomerno ogreti po celotni površini. To je namreč znak, da je v sistemu zrak, ki lahko poveča strošek ogrevanja tudi za 15 %. Z majhnimi koraki, ki se nekomu zdijo samoumevni, a nanje velikokrat pozabimo, lahko prihranimo kar nekaj.«

Nekateri imajo navado, da sušijo perilo na radiatorjih. Je to modro ali ne?

»Absolutno ne. V zrak se spušča vlaga iz perila, toplota radiatorjev ne pride v prostor, vse to pa je povezano z vlago in plesnijo, ki sem ju že omenila.«

Včasih so zavese segale čez radiatorje, da so jih pokrile, ker niso najbolj estetski.

»Če zrak ne more krožiti neovirano okrog radiatorjev, bodo lahko v prostor oddali tudi do 20 % manj toplote. Včasih so okenske police segale čez radiatorje in zrak se ni dvigal iz radiatorja ob oknu navzgor, ampak se je ustavil pri polici. Zato se prostor ni dovolj hitro in enakomerno segrel, tudi poraba energije je bila večja. Danes so okenske police ožje, zavese so pa tudi odšle iz naših domov oz. ne segajo do tal.«

Naša sogovornica je bila Barbara Primc iz Zveze potrošnikov Slovenije
Naša sogovornica je bila Barbara Primc iz Zveze potrošnikov Slovenije © Rok Mihevc

Trenutno je v teku akcija za skupinski nakup klimatskih naprav. Zakaj tak pristop?

»Skupinski nakupi potrošniških organizacij so uveljavljen način, kako potrošnikom ponuditi kakovostne, preverjene aparate, naprave in storitve. Zveza potrošnikov je v preteklosti organizirala več nakupov: zemeljskega plina, klimatskih naprav, sušilnih strojev … Ravno prejšnji teden smo začeli novo kampanjo za skupinski nakup klimatskih naprav. Zakaj v tem času razmišljati o hlajenju, glede na to, da se želimo ogreti? Klimatska naprava je v prvi vrsti namenjena hlajenju, a tudi v jeseni in v prehodnih obdobjih, ko temperatura še ne pade pod 10 stopinj, lahko s kakovostno klimatsko napravo prostore ogrejemo energijsko učinkovito. Potrošniške organizacije v pogajanjih s ponudniki poskušamo doseči za potrošnike čim boljše pogoje nakupa naprave in storitve, ki pride v paketu (v tem primeru strokovno kakovostno montažo). Pri sušilnih strojih smo dosegli od 13 – 27 % popusta, kar se že kar pozna.«

Kaj če nas zanima skupinski nakup klimatske naprave?

»Vse potrošnike, tudi tiste, ki niso člani društva ZPS, bi povabila, da na spletni strani www.skupinskinakupzps.si oddajo prijavo za sodelovanje v skupinskem nakupu. Prijava je nezavezujoča. V spletni obrazec lahko vnesejo osnovne podatke o nepremičnini, da jim bomo lahko hkrati s ponudbo, ki bo prišla v 1. polovici februarja, poslali tudi nakupno priporočilo (kako močno napravo izbrati). Šele ko prejmejo ponudbo, se bodo poslušalci odločili, če bodo napravo kupili ali ne. Plačilo je stvar ponudnika, ki ga bomo izbrali za skupinski nakup. Mi se v pogajanjih trudimo, da zagotovimo čim boljše pogoje plačila.«

Klimatska naprava je energijsko gledano potratna, tako je treba res dobro premisliti, kje jo namestiti.

»Priporočljivo jo je postaviti v prostor, ki je večino dneva izpostavljen soncu, kjer je najbolj vroče. Ko bo ta prostor shlajen, bo prijetnejša temperatura tudi v sosednjem prostoru, če so vrata odprta. Nič ne pomaga, če klimatsko napravo postavimo v ozek hodnik, odpremo vrata treh sob, ker se te sobe ne bodo shladile. Hodnik, ki ni izpostavljen soncu, bo zelo hitro hladen, v sobah bo pa še vedno prevroče. Nasprotno velja za zunanjo enoto, ki pa ne sme biti preveč izpostavljena soncu.

Glede lokacije klimatske naprave je treba paziti, da izpih zraka iz notranje enote ni usmerjen neposredno na stanovalce, da ni nameščena nasproti sedežne garniture, saj nam bo pihalo direktno v glavo. Je pa res, da ima večina kakovostnih klimatskih naprav možnost usmerjanje izpiha zraka, nekateri modeli imajo posebno tehnologijo, ki tako usmerja zrak, da je občutek, kot da sploh ne piha, zrak je pa vseeno hladen.«

Vse potrošnike bi povabila, da na spletni strani www.skupinskinakupzps.si oddajo nezavezujočo prijavo za sodelovanje v skupinskem nakupu. Ponudbo boste prejeli v prvi polovici februarja.

Med bolj potratne naprave sodijo pralni, pomivalni stroji. Na kaj biti pozorni?

»Pralni, pomivalni stroji so razmeroma velik porabnik energije, čeprav se vsi proizvajalci trudijo, da bi zmanjšali porabo energije in vode. Na kaj paziti? Če imamo dvotarifni tok, je priporočljivo aparate uporabljati v času nižje tarife (med 22. in 6. uro zjutraj in med vikendom). Priporočljivo je uporabljati varčne programe. To je morda nekomu v današnjem času, ko je tempo življenja hiter, absolutno predolgo čakati 3 ure, da pomivalni program z varčnim programom opere posodo, a ravno v varčnem programu stroj porabi najmanj energije in vode.

Pomivalni in pralni stroj napolnimo v skladu z navodili proizvajalca. Posoda mora biti zložena tako, da vodni curek doseže vse površine (ne obračamo posod postrani, ampak tako, da jih voda doseže z vseh strani), ne zaganjamo samo do polovice napolnjenega, ker ne bomo nič prihranili. Hitrejši program bo porabil več energije. Enako velja za pralni stroj. Napolnimo ga toliko, kot piše v navodilih. Če imamo program za polovično polnjenje, ga lahko uporabimo, ni pa to priporočljivo delati pogosto.«

Svetovalnica
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...