Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
»Zaslona telefona se dnevno v povprečju dotaknemo 2.617-krat. Kolikokrat na dan se pa dotaknemo človeka?« Spomladi smo v Svetovalnici gostili antropologa dr. Dana Podjeda, ki naslovi posledice vdora sodobne tehnologije v vse pore našega življenja, predvsem pa življenja mladih, ki si življenje brez pametnega telefona ne morejo predstavljati. V oddaji je poslušalce povabil tudi na predavanje »dan potem« na Škofijski klasični gimnaziji. Ko smo pred začetkom oddaje z antropologom še malce poklepetali, smo pripomnili, da če poslušamo oddajo, nam ni treba še na predavanje. Pa je Podjed pripomnil: »Tole danes bo brezveze. Šele uvod. Glavno pride jutri.« :) Preberite "predavanje", dr. Podjed je odličen in duhovit predavatelj.
Radijsko romanje "Od Marije k Mariji, od prijatelja k prijatelju" - od kapele Marijinega darovanja pri sestrah de Notre Dame v Ilirski Bistrici do svetoletne bazilike Žalostne Matere Božje v Stični od 6. do 8. septembra 2025
O psoriazi oz. luskavici smo govorili z doc. dr. Matejo Starbek Zorko, specialistko dermatovenerologije z Dermatološke klinike v Ljubljani. Kaj je luskavica, kako prepoznati znake, kako poteka zdravljenje, kakšne prednosti imajo biološke terapije pred konvencionalnimi, kakšni so nasveti bolnikom z luskavico in kako jim lahko pomaga srečevanje v skupinah in društvih? Svetovalnico je vodil Matjaž Merljak.
1. junij je svetovni dan o ozaveščanju o narcistični zlorabi. Razglašen je bil leta 2016 z namenom izobraževanja javnosti o prikriti, a izjemno škodljivi obliki čustvene in psihološke, t. j. narcistične zlorabe. O tej tematiki smo govorili z doc. dr. Urško Battelino, psihoanalitično psihoterapevtko, ki ima veliko izkušenj na tem področju. Dela tako z izvajalci kot žrtvami narcistične zlorabe. Pove, da je ljudi, ki poiščejo pomoč, vse več: »Družba se je zelo spremenila. Obnašanja ali vedenja, ki prej niso bila dopustna, so zdaj običajna.«
Čeprav se zdi, da je zakon v krizi, da je družina v krizi, da so v krizi tudi medsebojni odnosi in mladi, si upam povedati naglas, da upanje za zakone in družine predstavljajo številne zakonske skupine po Sloveniji, v katerih se srečujemo zakonski pari, ki si želimo svoj zakon ohraniti in mu pomagati, da raste.