Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Jaslice Anke Trpin v Vatikanu (foto: Vatican Media)
Jaslice Anke Trpin v Vatikanu | (foto: Vatican Media)

Jaslice v gorenjski noši, o vojni v Ukrajini, tragiki migrantov ...

Novice | 27.12.2022, 07:36 s. Meta Potočnik Rok Mihevc

Na Trgu sv. Petra je decembra znova zaživela mednarodna razstava »100 jaslic v Vatikanu«. Slovenijo letos zastopa priznana jasličarka Anka Trpin iz župnije Podutik, ki je glinenim jaslicam dodala prepoznavne slovenske značilnosti. Gospa Anka nam je rade volje zaupala, kako je razvijala svoj talent in kakšno je sporočilo njenih slovenskih jaslic.

Jaslice iz Ukrajine, Tajvana, Venezuele in Gvatemale

Letos je na ogled 120 jaslic iz različnih evropskih držav, pa tudi iz Ukrajine, Tajvana, Venezuele in Gvatemale. Lansko razstavo si je ogledalo več kot 190 tisoč obiskovalcev, predvsem družin in otrok. Za Anko Trpin je to prva razstava v Vatikanu. In kako so njene jaslice našle pot v Rim? »Predlagalo me je Društvo jasličarjev iz Brezij in s pomočjo vatikanskega veleposlanitšva smo se skupaj prijavili. Bila sem sprejeta.«

Figure v nošah gorenjske

Jaslice so narejene v slovenskem duhu in visoke približno 30 centimetrov. »Da sveta družina vstopi v slovenski narod, slovenskega človeka, v slovensko družino, sem poudarila tako, da sem oblekla figurice v najbolj prepoznavne noše gorenjske.« In od kod veselje do ustvarjanja jaslic? »Iz gline sem si vedno želela delati že od otroštva. Ta ljubezen, ta lepota jaslic, pastirčki, ki se sprehajajo po mahu, ovčke, ki se premikajo kot v otroških rokah, ko nam je to vedno dovolila mama ...«

JASLICE ANKE TRPIN

V obrazložitvi svojih jaslic je napisala, da je njihov »temelj sveta družina kot osrednji element, nato posamezne osebe in njihovi obrazi. Posamezne figure jaslic so oblečene v tradicionalno, gorenjsko narodno nošo. Tako se lahko vsak občudovalec in ljubitelj jaslic lažje identificira s slovensko dušo, zgodovino našega naroda, predvsem pa z vero slovenskega človeka. Slovenska istovetnost se povsem na svoj način odraža še v množici drugih upodobitev, ki so tudi narodno obarvane. Marija in Jožef sta sklonjena h Detetu z rokama na prsih, kar govori, da sta sprejela Božjo ponudbo.

Svojsko sporočilo prinaša prihod pastirjev in slovenske kmečke družine k sveti družini. Oče družine s sinom s piščalko nosi v košu ovčko, kar pomeni, da nosi vso skrb za preživetje in življenje družine kot celote. Mati v nasprotju z očetom prinaša materinskost, ki je v jedru kot poklicanost vedno božji dar. Podobno nas nagovorijo tudi trije pastirji. Prvi, ki igra na piščal, predstavlja božično radost in veselje. Drugi pastir z dvema ovčkama, ki zre v nebo, spominja na besede evangelista Luka: …. »in Gospodova Slava jih je obsijala.« In tu je še tretji pastir v klečečem položaju, ki spominja na molitev in ponižnost.«

Jaslice Anke Trpin v Vatikanu
Jaslice Anke Trpin v Vatikanu © Vatican Media


Svetovni vrh izbranih jaslic

Jaslice različnih imetnikov so narejene iz različnih materialov, kot so časopis, blago, pluta, les, keramika in glina. Mnogi umetniki so se odločili svoje jaslice povezati z izzivi in problemi današnjega sveta: z vojno v Ukrajini, izrednimi podnebnimi spremembami, tragičnimi dogodki migrantov v Sredozemlju. Gre za svetovni vrh izbranih jaslic, mojstrskih del, ki nagovarjajo romarja in turista, vernega in nevernega, predvsem pa vabijo k premišljevanju in molitvi, saj so znamenje vere, v katerih zremo zgodbe Gospodovega učlovečenja in odrešenja.

© Vatikan Media

© Vatikan Media

© Vatikan Media

Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

O avtorju