Predsednik vseh se poslavlja. O njegovi zapuščini Cestnik, Štuhec, Turk in Maver.
Novice | 22.12.2022, 11:31 Rok Mihevc
Borut Pahor odšteva še zadnje ure svojega predsedniškega mandata. V svojem zadnjem poročilu je zapisal, da se poslavlja z zadoščenjem in upanjem, da je po svojih najboljših močeh izpolnil pričakovanje ljudi. »Vseh deset let sem se trudil biti predsednik vseh," je še dodal. To mu priznavajo tudi številni drugi, tudi naši sogovorniki v oddajah Spoznanje več, predsodek manj.
Cestnik: Izjemen občutek za slovensko tragiko
Pri Borutu Pahorju nikoli nismo imeli občutka, da bi bile katerekoli teme zanj drugorazredne, kot smo npr. tak občutek imeli pri predhodniku. »Imel je izjemen občutek za slovensko tragiko. To je potem občutek za človeka, za slovenski narod,« je povedal p. Branko Cestnik, ki spomni tudi na to, da je z njim katoliško občestvo imelo lepe odnose, čeprav mogoče na začetku ni kazalo tako.
Štuhec: Državnik
Da je Pahor zgled politika, ki se je izoblikoval, je spomnil dr. Ivan Štuhec. »V njegovem jeziku, govoru in komunikaciji zlepa ne bomo našli izrazov, s katerimi bi svoje politične nasprotnike pošiljali v penzijo ali kamorkoli drugam ali jih kakorkoli negativno opredeljeval. Vsi ga poznamo, jaz ga poznam še izpred 30 let, ko je bil mlad politik in še zelo samozavesten in tudi samovšečen, ampak skozi vsa ta leta se je naredil in izoblikoval. In danes, ko odhaja s tega položaja, lahko rečemo, da je državnik.«
Maver: Najslabši premier in najboljši predsednik
Dr. Aleš Maver pa je ocenil, da je paradoks njegovega političnega delovanja v tem, da se je v zgodovino zapisal kot najslabši predsednik vlade in kot najboljši predsednik republike, čeprav konkurenca ni bila posebej huda. »Kot predsednik je uspel najti prostor v svojem delovanju tudi za tiste, ki niso bili somišljeniki tega političnega tabora iz katerega je prihajal in to mora predsednik narediti. Razumem pa, da je za nekatere na levi način predsedovanja Pahorja in tudi vsebinski poudarki, ki jih je dajal predvsem v poskusu pospeševanja soočanja s polpreteklostjo, ki nas bremeni, in to je Pahor tudi osebno na neki način dojel. Zelo malo je slovenskih politikov, ki bi to razumeli. Da se je potem nekaterim zdelo, kot da gre za nekega skrajno desnega predsednika, ker so bili standardi prej pomaknjeni v zelo eno stran.«
Turk: Sicer levičar, a predsednik vseh
Povezovalnost mu priznava tudi dr. Žiga Turk. »Razlika v kvaliteti predsednikov, ki smo jih imeli do sedaj, je samo v tem, ali smo imeli za predsednika trdega sektaškega levičarja, ki je bil predvsem predsednik levice za dediščino socializma, ali pa smo imeli za predsednika sicer levičarja, ki pa se je trudil biti predsednik vseh Slovencev in Slovence povezovati.« Spomnil pa je tudi na Pahorjevo prisotnost na Instagramu, kjer ima več kot 130 tisoč sledilcev. »Pač svojo bazo navdušuje z bolj ali manj posrečenimi domislicami na internetu, kar je bistveno boljše, kot če bi poskušal s kakšnimi cenjenimi populizmi ali pa s hujskanjem zbiranjem sovraštva proti komu.«
Pazite drug na drugega!
O njegovi drži priča tudi njegovo zadnje kratko in jedrnato voščilo našim poslušalcem v oddaji Pogovor o. »Pazite drug na drugega.«
Pa srečno, g. predsednik!