Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Meta PotočnikMeta Potočnik
Politika, volilna skrinjica, volitve (foto: Pixabay)
Politika, volilna skrinjica, volitve | (foto: Pixabay)

Lukšič in Balažic za Radio Ognjišče o pestrem političnem dogajanju

| 04.12.2022, 12:33 Alen Salihović

Politično prizorišče se je v minulem tednu po referendumih dodatno ogrelo. K temu sta pripomogla tudi prvaka NSi in SDS Matej Tonin in Janez Janša. S pismi o tem, kdo je kriv za poraze na desnici v zadnjih mesecih sta zbudila pozornost javnosti pa tudi članov obeh strank. Mi smo za komentar dogajanja prosili nekdanjega prvaka SD in politologa Igorja Lukšiča in aktualnega predsednika SLS Marka Balažica. Slednji opozarja, da nas čaka še kar nekaj demokratičnega procesa, Lukšič pa ocenjuje, da smo priča temu, da s pozicije državnih funkcij nastopajo ljudje, ki svoj narcizem pasejo pred javnostjo.

Z izjemno nekaterih medijev je kritika do aktualne oblasti pod vodstvo Roberta Goloba popolnoma izostala. Zdi se, da se cedita med in mleko in da zgodbe o tem, da je dan za dnem več tisoč ljudi brez osebnega zdravnika, da se dnevno brišejo napotnice, da je vse več nezakonitih prehodov, ne obstajajo.

Zanimivo je, kako so se večinski mediji obrnili in so spet kot osrednjo temo poročanja usmerili v politike na desni strani.

Prvaka SLS Marka Balažica smo zato vprašali, ali je po referendumih minulo nedeljo politika še bolj razdeljena: »Težko je ocenjevati, ali se je politični prostor ustalil. Menim, da je ta politični prostor stabilen kar nekaj zadnjih let in da se ta v svojem bistvu ni spremenil. Če pa se je kaj pokazalo v letošnjem tako imenovanem super volilnem letu, pa je to, da vendarle prostor za desno sredino obstaja in da je treba samo najti prave prijeme.«

Politolog Lukšič pa je na podobno vprašanje odgovoril: »Mislim, da za nekaj časa ustalil, da so se ta razmerja zelo postavila. Predsednik vlade Robert Golob se je zelo okrepil, opozicijo je pravzaprav likvidiral. Likvidiral v tem smislu, da kdorkoli bo zdaj nasprotoval čemurkoli, kar bo predlagala vlada, bo razglašen za »janšista,« kar pomeni odpadnika oziroma nelegitimnega kritika. Tudi znotraj koalicije napetosti ne bodo prihajale do izraza. Napetosti ne bo. Zelo si je pokoril obe vladni stranki, pa tudi opozicijo je na nek način onemogočil.« Lukšič je po večinski prevladi aktualne oblasti opozoril, da nas v prihodnje čaka »marš« vlade skozi institucije in ukrepe, kar bo lahko boleče za vso Slovenijo. »Pasti pri vladni strani, zlasti pri predsedniku vlade, so v tem, da se ne bo samoomejeval. Če se bo samoomejeval, se pravi, če si bo nekako izprosil od bližnjih sodelavcev, da mu ne pojejo samo slave, za vse kar bo predlagal in kamor bo šel, ampak da ga bodo, sem pa tja polili z vodo, da se bo malo streznil in ugotovil, da je Slovenija malo več kot samo Gibanje Svoboda in ideje, ki jih ima v ožjem krogu.«

Balažic pa je opozoril na depolitizacijo, ki smo ji priča predvsem na način, ki jo preko večinskih medijev želi prikazati tako imenovana civilna družba. »Ker lahko vidimo, da tisto, kar je političnega, je načeloma označeno za slabo. Menim, da je to ena velika velika napaka oziroma past, na katero zelo radi pademo. Vendarle so politiki tisti, ki bi morali vedeti voditi določene procese v družbi.«

Lukšič pa je glede aktualne oblasti še dodal, da smo v tem trenutku priča, da s pozicije državnih funkcij nastopajo ljudje, ki svoj narcizem pasejo pred javnostjo. »Enostavno nimajo te zavesti, da vse, kar rečejo, reče skozi njihova usta tudi država in v tem primeru ne pazijo ali konflikte poglabljajo, jih širijo ali jih celo netijo, namesto da bi jih na nek način gasili. Potem se pa dogaja seveda tudi instrumentalizacija, da so, in na to pristajajo ljudje, ki so istega tipa, se pravi narcisi nepotešeni, da potem tudi v formi nevladnih organizacij nastopajo na enak način.«

Dr. Janez Juhant in Janez Remškar (photo: TD) Dr. Janez Juhant in Janez Remškar (photo: TD)

Remškar in Juhant kritična

Priljubljenost vlade pada, tega ne more zanikati nihče, težave ima z iskanjem kandidatov za ministre, s sestavljanjem proračuna, z zdravniško stroko, pa tudi z javnostjo, čeprav se nekateri mediji ...