Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Janez Cigler Kralj (foto: Rok Mihevc)
Janez Cigler Kralj | (foto: Rok Mihevc)

Cigler Kralj: To je eno večjih zavajanj, skoraj laž.

Slovenija | 24.11.2022, 18:15 Marta Jerebič

V sklopu treh referendumskih vprašanj bomo v nedeljo odločali tudi o noveli zakona o dolgotrajni oskrbi. Ta zamika izvajanje zakona, ki je bil sprejet v času Janševe vlade na leto 2024. Golobova koalicija meni, da je to nujno za ohranitev zdajšnjih pravic in pripravo podlag za izvedbo osnovnega zakona. V opozicijskih SDS in NSi pa poudarjajo, da je bilo za to dovolj časa in bodo z zamikom uveljavitve osnovnega zakona uporabniki prikrajšani. Zato pozivajo, da volivci na glasovnici obkrožijo PROTI.

Kaj je eno večji zavajanj sedanje koalicije?

Eden glavnih očitkov sedanje koalicije je, da osnovni zakon ne zagotavlja sistemskega finančnega vira za izvajanje dolgotrajne oskrbe. Nekdanji minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj poudarja, da je to eno večjih zavajanj oziroma skoraj laž. »Zakon je imel natančno določene vire financiranja, in sicer nekatere sedanje vire, ki so izjemno razpršeni iz ZZZS, Zpiza in drugih virov – bi stvari postavili centralizirano, bolj pregledno, kar pa bi manjkalo in zmanjkalo v prihodnjih 2 letih pa bi pridal slovenski proračun.«

Upokojenka
Upokojenka © STA

Kam bodo šla sredstva namenjena področju dolgotrajne oskrbe?

Do leta 2024 so se zavezali, da bodo uvedli poseben prispevek za dolgotrajno oskrbo. Zdaj v prehodnem obdobju pa bi črpali tudi evropska sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost. »Seveda z zamikom, kar namerava sedanja vlada in minister Mesec so ta sredstva oziroma njihovo črpanje ogrožena. Da ne govorim o tem, da je celo sedanja vlada vzela v rebalansu letošnjega proračuna 60 milijonov evrov področju dolgotrajne oskrbe in ne vemo, kam jih je namenila.« SDS trdi, da bodo namenjena migrantom. »Kakorkoli, mislim, da se gredo nevarne igre. Mislim, da so zopet ponovno podlegli kapitalskim ozadjem, ki smo se jim mi uprli in mislim, da kažejo na en, na žalost, pišmeuhovski odnos do vseh starejših.«

Da ne govorim o tem, da je celo sedanja vlada vzela v rebalansu letošnjega proračuna 60 milijonov evrov področju dolgotrajne oskrbe in ne vemo, kam jih je namenila.

O instant rešitvah

Drugi glavni očitek osnovnemu zakonu je, da v nekaterih delih ni izvedljiv in da je zato nujen zamik izvajanja. A kot poudarja Cigler Kralj, bi se aktualna vlada lahko skupaj z izvajalci dolgotrajne oskrbe takoj lotila popravkov, ne pa, da zgolj zamika izvajanje zakona. Zdaj celo na hitro pripravlja nov zakon. »Take instant rešitve ne morejo biti dobre, samo razjezijo vse vpletene,« poudarja Cigler Kralj.

Alenka Forte: Podražitve zlonamerno zavajanje

Medtem ko Levica trdi, da bi se ob uveljavitvi prvotnega zakona obstoječe storitve podražile, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte poudarja, da je to zlonamerno zavajanje. »Po uradni dolžnosti je Zavod za zdravstveno zavarovanje dolžan do konca letošnjega leta narediti prevedbene odločbe, kar pomeni, da tisti, ki danes plačujejo iz svojega žepa tako namestitev kot ostalo oskrbo, in nekateri kar preko 1000 evrov, ne bodo več plačevali v taki meri. Kdor glasuje proti zamaknitvi prvotnega zakona, glasuje za to, da se našim najstarejšim v domu že iz blagajne Zavoda za zdravstveno zavarovanje plačujejo storitve iz naslova dolgotrajne oskrbe.«

Dr. Alenka Forte
Nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte je bila naša sogovornica v Svetovalnici © Tamino Petelinsek / STA

Pojasnila je še bolj plastično: »Oseba, ki je na varovanem oddelku zaradi demence, danes plačuje stanarino, namestitev in še oskrbo. Večinoma ima dodatek za pomoč in postrežbo okrog 317 evrov. Redko kdo ima tisti najvišji dodatek. Ti bodo dobili iz tega naslova kar 1870 evrov. Tudi tisti, ki potrebujejo manj oskrbe, bodo iz naslova novih prevedbenih tabel dobili mnogo več kot danes dobijo s pomočjo Zpiza. Zakon o dolgotrajni oskrbi zagotavlja mnogo višje zneske. Ko nasprotniki uveljavitve prvotnega zakona govorijo, kako bodo starejši oškodovani, je to res zlonamerno zavajanje, in ne vem, zakaj delajo škodo našemu državljanu, nameščencu v domu za starejše.«

Jožica Ličen: Se bojim, da imajo v načrtu še kaj drugega

Nekdanja sodelavka koprske Karitas Jožica Ličen pa o tem pravi: »Se bojim, da imajo v načrtu še kaj drugega, kajti vemo, da ista ekipa pripravlja še zakon o evtanaziji. Zato lepo prosim vse državljane, da sledijo zakonu, da si ga preberejo, ker prav vsi državljani bodo nekoč stari in bodo potrebovali oskrbo na domu.«

Jožica Ličen
Jožica Ličen © osebni arhiv

Se bojim, da imajo v načrtu še kaj drugega, kajti vemo, da ista ekipa pripravlja še zakon o evtanaziji.

Slovenija, Zdravstvo
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...