Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Ku-ku, tukaj sem! Bodoče prvič mamice, ta oddaja je bila prav za vas! (foto: Hu Chen / Unsplash)
Ku-ku, tukaj sem! Bodoče prvič mamice, ta oddaja je bila prav za vas! | (foto: Hu Chen / Unsplash)

Nov družinski član prihaja: priprava na porod

Svetovalnica | 26.09.2022, 15:59 Mirjam Judež

V Svetovalnici smo gostili diplomirano babico Klavdijo Mrhar iz Porodnišnice Ljubljana. Spregovorili smo o tem, kaj čaka starše v porodni sobi, kako se pravilno pripraviti na porod in na kaj moramo biti pozorni, ko gre zares. Svetovalnico je vodila Maja Morela.

Slovenija ima 14 porodnišnic, največ parov pride v njim najbližjo

»V Sloveniji je 14 porodnišnic, kar je za tako majhno državo kar veliko. Vsak par se lahko sam odloči, kje bo nosečnica rodila, izjema so nekatere medicinske indikacije: prezgodnji porod ali določena bolezenska stanja nosečnice, ki nakazujejo na to, da se mora otroček roditi v Ljubljani, ker je vse blizu in lažje, predvsem pa pridobimo na času, ki je dragocen faktor v teh primerih. Navkljub prosti izbiri pa se ženske v pretežni meri odločajo za najbližjo porodnišnico. Vse ponujajo osnoven enak pristop, so pa določene podrobnosti, ki nek par pritegnejo ali pa usmerijo v neko drugo porodnišnico (poporodna nastanitev, protibolečinska terapija … ), ker vse stvari niso na voljo v vseh porodnišnicah.«

Znaki za začetek poroda

»Nosečnice zelo spremljajo, jim je čep že odpadel ali ne. To je težko določiti: je bil res čep ali samo sluz? To je vsekakor pokazatelj, da se nekaj v telesu pripravlja in se bo v roku nekaj ur, mogoče celo dni začelo nekaj bolj aktivno dogajati, ne pomeni pa, da če ženska opazi roza krvav sluznični čep, da mora takoj prileteti v porodnišnico, sploh če normalno čuti otroka in ni nekih drugih težav.«

Aktiven začetek poroda: popadki in/ali ko odteče plodovnica

»Za aktiven začetek poroda štejemo redne močne popadke na 5 minut ali pogosteje in pri prvorodnicah trajajo vsaj dve uri. Različno je pri mnogorodnicah, kjer se porod navadno odvija hitreje. Če so redni popadki eno uro, je dobro, da se nosečnica pride pokazat. Porod se lahko začne tudi z odtekanjem plodovnice. To se lahko zgodi na več načinov. Lahko so najprej popadki, potem odteče plodovnica, lahko odteče in se popadki sploh ne začnejo, lahko nastopi oboje hkrati. Če odteče voda, se mora nosečnica priti pokazat čim prej. Vedno jo sprejmemo. Če se zraven pojavijo popadki, če je maternično ustje odprto, bo šla roditi, če popadki še niso dobro razviti, ob dobrem CTG lahko nosečnico sprejmemo na oddelek in do 24 ur čakamo redne močne popadke.«

V Svetovalnici smo gostili diplomirano babico Klavdijo Mrhar iz Porodnišnice Ljubljana
V Svetovalnici smo gostili diplomirano babico Klavdijo Mrhar iz Porodnišnice Ljubljana © Rok Mihevc

Krvavitev v času nosečnosti: stvari so lahko resne, ni pa nujno

»Vsak, ki zagleda krvav madež, se mu stvar zdi bolj pomembna in ogrožajoča. Prav je, da temu namenimo skrb. Če opazimo krvav madež pomešan s sluzjo, je to lahko del čepa in še nič ne pomeni. Drugo je aktivno krvavljenje, ko ženska krvavi dlje časa, ko je vložek, dva prepojena s krvjo. Takrat se mora takoj zglasiti v najbližji porodnišnici, lahko tudi pokliče prevoz (rešilca). V porodnišnici hitro vidimo, koliko je krvi in kako resna je stvar. Naredimo ultrazvok, posnamemo CTG, ugotovimo okoliščine, zaradi katerih je prišlo do krvavitve (morda je bila ženska preveč aktivna, kaj težkega dvigovala). V večini primerov ni nič zastrašujočega, je pa normalno, da par zaskrbi.«

Postopek sprejema v porodnišnico

»Najprej se porodnica zglasi v sprejemno triažni ambulanti, kjer jo navadno pričaka babica. Ob prihodu pove, zakaj prihaja, kakšne ima težave in vprašanja, babica jo dodatno povpraša o stvareh, ki so aktualne, posname srčni utrip ploda in jo vaginalno pregleda, če je to potrebno. Včasih vaginalni pregled opravi ginekolog porodničar, če je prisoten. S pomočjo vseh pridobljenih informacij se babica lahko odloči za nadaljnjo obravnavo nosečnice. Lahko jo sprejme v porodno sobo, če gre roditi, če je za porod prekmalu, gre na oddelek za nosečnice, kjer čakamo aktiven začetek poroda, v primeru, da nosečnica ne potrebuje takojšne obravnave, pa je lahko odpuščena domov, ampak jo mora obvezno prej pregledati še ginekolog porodničar in ne le babica.«

Ko bodoča mama in oče nista usklajena glede poteka poroda

»Vsake toliko se zazna neskladja. Prej sta si začrtala, kako naj bi porod izgledal, kaj bi ženska vzela proti bolečinam ali ne bi nič vzela, se pa tekom poroda stvari spremenijo, ženska želi drugače, mož pa jo opominja na prvotni dogovor. Ponavadi bolj poslušamo žensko, ker se vse dogaja z njo in ona takrat težje dojema neke spremembe. Tudi možu na primeren način razjasnimo in najdemo skupno pot, ki je sprejemljiva za njiju, otroka in navsezadnje tudi za nas.«

Načini poroda

»Poznamo naravni vaginalni porod, ki prevladuje v pretežni meri, kar je prav. Drugi način je carski rez, ko se otroček rodi z operacijo skozi trebušno votlino in tretji: operativno dokončanje poroda z vakuumsko ekstrakcijo. Te se poslužimo, ko se otroček rojeva vaginalno in na koncu mamici malce zmanjka moči ali se otroček malo drugače rotira, se poraja z večjim obsegom glavice in je zato iztis malo težji. Ko poznamo bolezenska stanja ploda ali nosečnice vnaprej, kar zahteva nadaljnjo obravnavo, takrat je zaželeno, da nosečnica rodi v Ljubljani.«

Porod na domu: na kaj biti pozoren?

»Zagotovo porod doma ni mačji kašelj. Nosečnicam oz. parom, ki se odločajo za to, priporočam, da se dobro informirajo in izberejo strokovno pomoč z veliko izkušnjami. Porod je kompleksna zadeva in lahko privede do različnih stanj in komplikacij, ki jih ni moč rešiti kar tako. Če je par z vsemi stvarmi dobro seznanjen in si tega še vedno želi, je prav, da ima možnost izbire, a res želim, da si izberejo dobro strokovno pomoč. Pri porodu poti nazaj ni. Kar se zgodi, je treba reševati takrat, v tistem trenutku, na tistem mestu, nimamo popravnega izpita.«

Doule / babice

»Doule so empatične ženske, ki spremljajo par, nosečnico že v času nosečnosti, med porodom in po porodu. Doula nudi nemedicinsko pomoč. Nima medicinskega znanja, ponuja čustveno, praktično in informacijsko podporo, vse to, kar počnemo že babice, ampak me nudimo še medicinsko podporo. To je glavna razlika. Najprej so se pojavile, pa nismo niti točno vedeli, kdo so, kaj ponujajo, zakaj prihajajo in so bile kdaj na začetku tudi kakšne težave. Zdaj so vse bolj prisotne v porodnišnicah in bolje se ve, kaj je naloga doul in kaj naloga babic.«

Porodni načrt: naj ga nosečnica kar pove

»Na porod se vsaka ženska pripravlja na svoj način. Veliko se jih odloči za to pot, da malo pregledajo po internetu, kaj jih čaka in pri tem dostikrat naletijo na porodne načrte. Kar nekaj različic porodnih načrtov je na internetu in ženske jih preprosto natisnejo in prinesejo na porod. V resnici bi bilo bolj prav, da je porodni načrt samo njen. V njem naj bi bilo napisano, kaj si ona želi, kaj bi rada, kaj pričakuje. Dostikrat se o tem, kar napišejo, pogovorimo. Ni pa nujno, da sploh kaj napišejo. Vsaka, ki pride roditi, ko jo sprejmemo, se z njo na kratko pogovorimo: kako je potekala nosečnost in kakšne so možnosti za naprej glede poroda. Ona izrazi svoje želje in pričakovanja, mi povemo, kaj ponujamo in potem najdemo skupno pot. Dostikrat se nam to bolj dopade, da se pogovorimo, kot da nam ženska prinese list in mi to beremo. Lažje se vzpostavi čustvena povezava, lažje nam ženska zaupa. Raje vidimo, da se z žensko o tem pogovorimo, nič pa ni narobe, če prinese s seboj nekaj napisanega in se o tem, kar piše, pogovorimo.«

Lajšanje porodnih bolečin: z zdravili in ostalimi tehnikami

»Dva glavna načina za lajšanje bolečin v času poroda sta: farmakološko (z zdravili) in nefarmakološko, kar so ostale tehnike: spreminjanje položajev, različne tehnike dihanja, masaža križa, hladni obkladki ipd.. V porodnišnicah po Sloveniji se te tehnike lajšanja bolečin malo razlikujejo, ne ponujajo vse porodnišnice vseh tehnik. V Ljubljani ponujamo smejalni plin (dušikov oksidul), venozno lajšanje bolečin z zdravili v žilo, kot sta petidin in remifentanil oz. ultiva. 24 ur na dan je na voljo epiduralna analgezija, zadnje čase vse bolj aktualna. Poleg farmakoloških pa ponujamo tudi ostale tehnike: masaža križa (tudi partnerje naučimo, kako masirati križ), dajanje hladnih obkladkov, spreminjanje položajev in kar je najbolj pomembno: vsesplošna podpora.«

Prihod novorojenčka v družino je nekaj najlepšega
Prihod novorojenčka v družino je nekaj najlepšega © Kelly Sikkema / Unsplash
Večina bodočih mamic si želi roditi hitro, čim manj boleče in naravno

»Ženske, ki pridejo roditi, si najpogosteje želijo, da bi bil porod hiter, da jih ne bi preveč bolelo in da bi rodile čim bolj naravno. S temi željami pridejo v porodnišnico, potem pa se tekom poroda tudi kaj spremeni. V začetku si ženske dostikrat želijo roditi celo brez protibolečinskih sredstev, ko pa redni močni popadki trajajo že nekaj ur, ko so ženske utrujene, ko jih res boli, pa vseeno poprosijo za protibolečinsko sredstvo. Glede protibolečinskih zadev si ženske največkrat premislijo, kar me niti ne čudi, ker v resnici ne vejo, kaj jih čaka. Vsi vemo, da je porod boleč, da je ta bolečina nekaj posebnega, ne znamo pa si predstavljati, kako to dejansko izgleda. Nič ni narobe, da si premislijo, to željo izrazijo in jim potem lahko pomagamo.«

Skoraj vse porodnice pridejo v porodnišnico s spremstvom

»V današnjem času imajo porodnice spremstvo v več kot 90 %. V večini so to partnerji, včasih pa pride zraven mama, sestra, prijateljica, nekatere rodijo celo brez spremstva. Število dovoljenih spremljevalcev pri porodu se malce razlikuje med porodnišnicami, nekatere omogočajo več oseb, v Ljubljani je lahko prisotna ena zdrava oseba, ki porodnico lahko spremlja od začetka (od sprejema v porodno sobo), pa še 3 ure po porodu, ko mati in otrok odideta na oddelek za otročnice.«

Bodoča mamica naj s seboj v porodnišnico prinese le zdravstveno kartico, materinsko knjižico in vse izvide iz nosečnosti

»Kar se tiče prtljage za porodnišnico na spletu najdemo kar nekaj seznamov, kaj je pametno vzeti s seboj. Ponavadi porodnice prinesejo cel kup stvari, ki jih ne potrebujejo. Potrebujejo pa: kartico ZZZS, materinsko knjižnico, obvezno vse izvide iz nosečnosti, ki zadevajo njeno stanje ali preiskave, delane na plodu. Lahko prinese še stvari za osebno higieno: mazilo za ustnice, polnilec za telefon, copate, če želi svoje, vse ostalo dobijo ženske pri nas (vložki, protibolečinska sredstva, perilo … ). Tudi za otročka za cel čas bivanja vse dobi v porodnišnici. Le na dan odhoda očka prinese oblačila za novorojenčka in lupinico.«

Po porodu sta mamica in otroček na oddelku ves čas skupaj

»V večini primerov so mamice in novorojenčki po porodu premeščeni na poporodne oddelke otročnic, kjer sta mamica in otrok ves čas skupaj. Po carskem rezu ali po težjih porodih s komplikacijami pa so premeščeni na oddelke intenzivne nege, kjer sta mama in otrok ločena. Tam je mama deležna večjega nadzora, potrebuje več počitka, miru in tudi pomoči. Otročki so takrat vsi skupaj na otroški štaciji, kjer skrb za njih prevzamejo diplomirane babice in medicinske sestre. Te otročke večkrat dnevno vozijo k mamicam za dojenje, crkljanje, glavno skrb glede nege, previjanja pa prevzame osebje.«

Mamica in novorojenček končno doma: ob katerih pokazateljih se morata vrniti v porodnišnico?

»Ko sta otrok in mama končno doma, morata biti pozorna na nekaj stvari, ki jih lažje opazi patronažna sestra, ki prihaja na obisk v dneh po porodu. Nevarno je, če otrok postaja bolj rumen, deluje preveč zaspan, če njegova telesna teža ne napreduje, kot bi mogla. Vse to so znaki, da je za otročka potreben pregled. Mamica pa mora biti pri sebi pozorna na povišano telesno temperaturo nad 38 stopinj, na boleče pordele dojke, morda smrdljivo čiščo, mrzlico. Vsi ti znaki so alarmantni in napovedujejo, da se mora mamica nujno vrniti nazaj v porodnišnico.«

Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...