Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
V centru ta otroke s posebnimi potrebami v Burundiju (foto: Slovenska karitas)
V centru ta otroke s posebnimi potrebami v Burundiju | (foto: Slovenska karitas)

Do zdaj zbrali za vrtec, 8 šol, 7 bolnišnic, 5 porodnišnic in 26 vodnjakov

Svet | 01.09.2022, 08:26 Maja Morela

Slovenska karitas tudi letos organizira dobrodelni akciji Za srce Afrike in Z delom do dostojnega življenja. Zbira sredstva za humanitarno in razvojno pomoč najrevnejšim družinam v Afriki in jim tako omogoča boljše pogoje za preživetje.

Kakšni so sadovi akcije Za srce Afrike?

Akcija Za srce Afrike poteka že 17 leto. Zbrana sredstva so namenjena projektom na področjih zdravstva, šolstva ter oskrbe z vodo in hrano. Dosedanja pomoč iz Slovenije dnevno lajša življenje več kot 250.000 ljudem v srcu Afrike. Vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas Jana Lampe: "Ljudje v Afriki živijo res preprosto v hiškah iz blata, brez elektrike, nimajo niti za milo, manjka osnovne infrastrukture, kot so šole, vodnjaki, zdravstveni centri, še posebej na podeželju Afrike. S pomočjo teh akcij jim pomagamo do preživetja in bolj dostojnega življenja. Preko akcije, ki poteka že 17 let, smo do zdaj na Slovenski karitas opremili, zgradili, obnovili 8 šol in vrtec, 7 zdravstvenih centrov in 5 porodnišnic, 26 vodnjakov."

Novinarska konferenca Slovenske karitas
Novinarska konferenca Slovenske karitas © Slovenska karitas

Kupi kozo

Z akcijo Z delom do dostojnega življenja pri Karitasu nadaljujejo z zbiranjem mesečnih darov, s katerimi podpirajo plačila dela staršev iz najrevnejših družin na misijonih v Afriki, Albaniji in na Šrilanki. Da lahko družina z lastnim delom preživi in dostojneje živi, ima dostop do hrane, zdravil in šolskih potrebščin, je dovolj že ena koza. "In z eno samo kozo si družina v Afriki res opomore. Ker gnojijo zemljo, pridelajo več zelenjavo, to prodajo in nekaj zaslužijo," je za naš radio še povedala Jana Lampe.

Pozdravi od prejemnikov pomoči

Posamezne razvojne projekte sofinancira tudi Ministrstvo za zunanje zadeve RS, zato se je konference udeležil tudi veleposlanik in vodja Sektorja za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč Robert Kokalj. Sestra Polona Švigelj, dolgoletna misijonarka v Senegalu pa je na konferenci predala hvaležne pozdrave vseh, ki so pomoč že prejeli.

AKCIJA ZA SRCE AFRIKE

Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 LJ,

TRR: SI56 02140-0015556761,

Sklic: SI 00 2127, Namen: Za srce Afrike.

Možnost darov tudi s SMS sporočilom AFRIKA, AFRIKA5 ali AFRIKA10 na 1919 s prispevkom 1, 5 oz. 10 EUR, zgibanka s položnico  pa je na voljo v septembrski reviji Ognjišče. Več na karitas.si.

Svet
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...