Dr. Katarina Habe: Pozitivna čustva ustvarjajo boljšo zapomnitev.
Via positiva | 13.05.2022, 11:13 Nataša Ličen
Družina je temelj vsega, je v pogovoru dejala Katarina, in s tem odgovorila na vprašanje o pomenu družine, ki smo ji ga zastavili pred Svetovnim dnevom družine, petnajstega maja. Psihologija, odnosi, pedagoško delo, raziskovanje mejnega, glasba, toliko je vsebin, o katerih se lahko pogovarjamo z žensko radovednega duha, iskreno, igrivo in znanstveno obenem, čeprav se v slednjem ne prepozna, pravi, in v nasmehu hudomušno doda, njeni svetovi navdiha in ustvarjalnosti so bolj nedoločni.
Skupina Katrinas je moja duša, kjer ta poje in pleše, kjer najde svoj dom. V trojnem vokalnem prepletanju.
DRUŽINA
»Meni je bilo marsikaj v življenju prizanešeno ravno zato, ker izhajam iz družine polne ljubezni, varnosti, spoštovanja in podpore. Številnim to žal ni dano. Pri nas je z vsem tem prepletena tudi glasba, v vseh porah je. Tudi v svoji družini si prizadevam v izgradnji globoke prepletenosti, da si v lepih in tudi težkih situacijah, doživeto dovolimo skomunicirati. Vse, skozi kar gremo in v tem rastemo. Čeprav je to včasih kar velik izziv.«
Dr. Katarina Habe je psihologinja, pedagoginja in glasbenica. Aktivno se v zadnjih letih posveča preučevanju učinkov glasbe na telesni, čustveni, miselni in duhovni ravni človeka. Funkcije glasbe so zelo raznolike, močno pa glasba vpliva ravno na čustva in s tem na odzivanje človeka.
"Vse ima ceno. Izhajam iz tega, ko se s študenti pogovarjamo o strategijah učenja, da pozitivna čustva ustvarjajo boljšo zapomnitev. Ni treba sedeti, če nam to ne leži, učimo se stoje, med hojo, če nam to bolj ustreza. Ustvarimo si prijetno vzdušje, prižgimo dišečo svečo, ... . Ustvariti moramo pozitivnost."
STRAH PRED UČENJEM
»Stres se začne na dijake prelagati že v prvem letniku. S tem imam velike probleme, zakaj namensko ustvarjati strah? Ustvarjajmo takšne pogoje učenja, da se bodo dijaki v veselju, navdušenju in interesu sami od sebe, zaradi fajn okoliščin, fajn predavanj, odločili, da se bodo učili. Enostavno, ker jim bo to fajn.«
SPREMEMBE NA VIDIKU
»Koronski čas je nakazoval, da kariera samo izvajalca ne bo dovolj, zato se v tujini zelo odpirajo možnosti nekakšne glasbene skupnosti, kot terapije, ko vrhunski galsbeni umetniki in izvajalci s svojim izvajanjem spreminjajo družbo. Pri tem je treba svoj ego postaviti nekoliko na stran. Biti pretočen glasbenik je zame v izvornem poslanstvu to, da vzamemo svoj istrument ven, igramo, pojemo tudi v povsem preprostem, neformalnem okolju, ko se ne obremenjujemo s perfekcionistično izvedbo, ampak z glasbo služimo ljudem. To je področje, ki me navdihuje, zadnja leta tudi, kako otrokom s posebnimi potrebami odpirati prostor glasbe. Ogromno lahko doprinesejo družbi, ker se z glasbo lahko povezujejo zelo globoko na drugih nivojih.«
Spisali smo le nekaj drobcev pogovora z dr. Katarino Habe, poslušajte ga v celoti, saj smo v pogovoru spontanih misli zašli v toliko različnih smeri. Se pa seveda veselimo vseh nadaljnih projektov in njenih nastopov.