"Osteoporoza ne boli, ko se zlomi kolk, pa boli!"
Svetovalnica | 05.11.2021, 10:31 Mirjam Judež
V Svetovalnici smo tokrat govorili o najpogostejši sistemski bolezni kosti osteoporozi, ki kar štirikrat pogosteje prizadene ženske. Po ocenah iz leta 2019 je bilo v Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo. Pogosto je osteoporoza vzrok za zlome kosti, ki lahko vodijo tudi v invalidnost. O tem, koga najpogosteje prizadene, kakšna je vloga preventive in presejalnih programov je spregovorila predstojnica Zdravstvene postaje Vojnik Jana Govc Eržen. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.
Osteoporoza je tiha bolezen, bolnik je ne čuti, dokler ne pride do zloma
»Osteoporoza ne boli, bolnik ne čuti nobenih sprememb, dokler ne pride do zloma. Ko se zlomi kolk, vretence, pa zaboli. To je eden od razlogov, da bolniki ne poiščejo pomoči pravočasno oz. se ne udeležijo naših presejalnih programov. Ugotavljamo, da je kar 60 % neodkritih bolnikov. Ker ne vedo, da imajo osteoporozo, se ne zdravijo. Pri njih je tveganje, da bodo utrpeli osteoporozni zlom, zelo visoko. Po 50. letu starosti bo vsaka 2. do 3. ženska in vsak 5. do 6. moški utrpel osteoporozni zlom, kar niso nizke številke.«
Kako pravočasno zaznati osteoporozo?
»Dlje časa je veljala kot edina metoda za ugotavljanje povečanega tveganja za osteoporozni zlom posebna rentgenska (neboleča in popolnoma netvegana) preiskava DXA. S to preiskavo smo ugotavljali, kakšna je mineralna kostna gostota. Se je pa ugotovilo, da kljub temu, da smo imeli kot edino metodo za postavitev te diagnoze to rentgensko preiskavo, se je veliko tistih oseb, ki so neodkrite, znašlo v območju osteopenije (to še ni osteoporoza, ampak nekaj vmes). Rezultati so pokazali, da pride do zlomov tudi v tej obsežni skupini in tako je nastal poseben računalniški program FRAX, s pomočjo katerega ugotavljamo tveganje za osteoporozni zlom v naslednjih desetih letih. Program je prosto dostopen na spletu že od leta 2008. Do njega lahko pride vsak, ga je pa treba znati pravilno uporabljati. Tveganje preverimo v ambulantah družinske medicine, tu so v pomoč posebej usposobljene diplomirane medicinske sestre. Uporabljamo ga lahko za ženske po menopavzi oz. za moške po 50. letu starosti.«
Osteoporoza ni samo bolezen žensk
»Res je, da smo ženske bolj obremenjene s to boleznijo kot moški, kar ne pomeni, da je to samo bolezen žensk. Na to morajo moški pomisliti, ko so povabljeni v presejalne programe. Moški se težje odzovejo tem programom kot ženske. Tudi moški so ranljivi. Zlom kosti se lahko zgodi zlasti pri tistih, ki se zdravijo z določenimi zdravili, ki se jemljejo pri zdravljenju karcinoma prostate, to pa je pri moških kar pogosta bolezen.«
Dejavniki tveganja za osteoporozo
»To so: starost, ki je pomemben dejavnik tveganja (s starostjo se veča možnost, da bomo zboleli oz. utrpeli osteoporozni zlom), spol (ženske smo bolj obremenjene s to boleznijo kot moški), izjemno pomemben dejavnik tveganja je dednost (če je nekdo od staršev utrpel zlom kolka, se tveganje pomembno poveča), vnašamo podatke o vedenjskih dejavnikih tveganja (nezdrav način življenja, kajenje in uživanje alkoholnih pijač poveča tveganje za osteoporozo). Suhi ljudje (teža pod 60 kg) so bolj ogroženi za nastanek osteoporoze za razliko od drugih kroničnih bolezni, kjer vemo, da je debelost pomemben dejavnik tveganja. Tveganje povečajo še določene bolezni, kot je revmatoidni artritis, sladkorna bolezen, povečano delovanje ščitnice, pomanjkanje moških spolnih hormonov in jemanje določenih zdravil. To vnašamo v računalniški model in na koncu dobimo izračun oz. podatek v %, ki nam pokaže tveganje, da bo nekdo v naslednjih desetih letih utrpel osteoporozni zlom. Če je to tveganje večje kot 20 % ali če je tveganje za zlom kolka večje od 5 %, je potrebno zdravljenje.«
Meritev mineralne kostne gostote je še vedno samoplačniška. Preiskavo potrebujemo vsake dve leti zato, da spremljamo učinek zdravljenja, da preverimo, ali je zdravilo učinkovito ali ne. Če ni, je zdravilo potrebno zamenjati.
Biološko zdravilo Prolia
»Gre za biološko, tarčno zdravilo, ki ga dobivate vsake pol leta in deluje dobro na kosti. To je hiter in močen zaviralec kostne razgradnje, je pa treba spremljati učinek takšnega zdravljenja vsaj na dve leti (vsake dve leti se priporoča meritev mineralne kostne gostote). Zdravnik na podlagi meritev presodi, ali bo to zdravilo predpisoval še naprej. Zdravilo lahko po zadnjih raziskavah brez težav predpisujemo tudi do deset let ali dlje, če je učinkovito. Zelo pomembno pa je vedeti, da ne smete zamuditi termina po pol leta. To zdravilo deluje pol leta, potem pa njegov učinek zelo hitro popusti. V času epidemije, ko ljudje ne prihajajo k svojim zdravnikom, ker jih je strah, da bodo v ambulantah dobili covid, naj povem, da je zelo pomembno, da dobijo zdravilo vsake pol leta. Če se to zdravilo ukine, se mora nemudoma predpisati drugo zdravilo, da ne pride zaradi prenehanja prejemanja tega biološkega zdravila dodatno do zapletov.«
Pomembno: gibanje, hoja s palico in dodatne prilagoditve prostora, da ne pride do padca
»Bolniki z osteoporozo imejte ob sebi palico ali pohodne palice, da ne pride do padca. Gibanje je zelo pomembno za to bolezen, je pa treba doma urediti okolje tako, da se ne spotaknete. V kopalnici priporočam, da imate kakšno ročko, da se primete, da vam ne zdrsne, v prostorih naj bo primerna osvetlitev, naj se odstranijo pragovi, preproge, obutev naj bo zelo udobna, s primerno peto. Naredimo vse, kar lahko, da do padca ne pride.«
Vitamin D in kalcij se zelo dobro razumeta
»D vitamin je izjemno pomemben, brez njega ni ustreznega učinka kalcija. Ob tem je treba zaužiti 1200 mg kalcija v obliki mlečnih izdelkov, mesa. Tisti, ki ne uživajo dovolj mleka in mlečnih izdelkov, ga morajo dodajati. Kalcija mora biti dovolj. V času epidemije covid 19 še zlasti priporočamo uživanje D vitamina, ki zmanjša slabo prognozo bolezni.«
Za zdrave kosti je treba skrbeti celo življenje: z gibanjem, beljakovinami in vitaminom D
»Že v mladosti moramo skrbeti za svoje kosti z zadostnim vnosom kalcija, D vitamina, beljakovin. Pri starejših je to zelo pomembno, marsikdo zaužije premalo mesa. Ker živijo sami, si pogosto ne pripravljajo obrokov z mesom, ki ga je le treba dlje časa pripravljati. Nekateri ne prenašajo mleka, mlečnih izdelkov, beljakovine pa so izredno pomembne! Tudi gibanje. Zlasti v tem času opažamo, da se dnevna količina časa, ki jo posvečamo gibanju, pomembno zmanjšuje. Že naši otroci so veliko v sedečem položaju, enako velja za odrasle, ki na delovnih mestih večino časa presedijo, pa tudi doma … Dajmo poskrbeti, da bomo vsaj 150 minut na teden telesno aktivni. Gibanje je lahko kakršnokoli: vrtnarjenje, pranje avta, umivanje oken … Vse šteje! Še boljše pa je, če ob tem poskrbimo za vaje za krepitev mišic in kostnomišičnega aparata. Slovenci dobimo D vitamina premalo v jesenskem in zgodnje spomladanskem času. Če smo izpostavljeni soncu (samo obraz in roke) vsaj 15 minut, ko sonce sije navpično, dobimo zadostno količino D vitamina, ker pa tega ni, vsem v tem času priporočam dodatek v obliki prehranskih dopolnil 1.000 enot na dan, za bolj obilne pa 2.000 enot.«
Presejalni programi: kako to poteka?
»Leta 2014 smo začeli v referenčnih ambulantah družinske medicine izvajati tudi presejalni program za področje osteoporoze, vsem starejšim od 60 let pa opravimo še ta presejalni program oz. ocenimo tveganje za osteoporozni zlom s pomočjo računalniškega programa PRAX. Tistim, ki imajo tveganje nizko, svetujemo zdrav način življenja, tiste, ki imajo visoko tveganje za osteoporozne zlome, pa usmerimo v ambulanto k zdravniku, ki povpraša vse o tveganem načinu življenja, o družinski anemnezi, opravi še klinični pregled. Pomembno je oceniti, kakšna je hrbtenica, pri osteoporozi pride zaradi zlomov, ki so lahko tudi neboleči, za znižanje telesne višine za več kot 4 cm. Če je temu tako, pošljemo pacienta še na rentgensko slikanje prsne in ledvene hrbtenice, zdravnik potem opravi še določene laboratorijske preiskave, s katerimi izključi t. i. sekundarno osteoporozo (če je kakšna bolezen povzročila nastanek osteoporoze). Ko je sekundarna osteoporoza izključena, se odločimo za zdravila.«
Epidemija je preventivo spravila na kolena
»Referenčne ambulante, ki delajo na preventivi, so bile prve, ki so jih morali ukiniti zaradi covida. Naš kader iz ambulant in centrov za krepitev zdravja je bil razporejen na druga delovišča, naše diplomirane medicinske sestre so bile prerazporejene na triaže, cepljenje, jemanje brisov … Skrbijo me dolgoročne posledice. Preventivne obravnave, ki je izjemno pomembna in koristna, v naših ambulantah praktično že dve leti ni.«