Dr. Metoda Dodič Fikfak: Samotestiranje je za zrele družbe
Slovenija | 02.09.2021, 09:58 Tanja Dominko
Medtem ko za zaposlene v izobraževanju in zdravstvu že velja pogoj PCT, pa je ta vse bolj verjeten tudi v nekaterih drugih panogah, saj koronavirus ostaja grožnja, zapiranja družbe pa si nihče ne želi. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa dr. Metoda Dodič Fikfak meni, da je proticepilna naravnanost v družbi še vedno velika, kar ji je nerazumljivo.
»Slovenci se ne obnašamo najbolj odgovorno, kar kažejo tudi podatki o cepljenju«, ocenjuje sogovornica. Očitno bo torej treba na drugačen način poskrbeti za varnost na delovnem mestu. »Najprej mora delodajalec poskrbeti za vse higienske ukrepe, kot so maske, čiščenje prostorov, da se vsi ne gnetejo, da nimajo skupnih malic. Če ukrepi niso dovolj, ima pravico, da uvede PCT pogoj kot ukrep v oceni tveganja. Seveda s tem seznani delavce, napiše, kako se bo to izvajalo, k sodelovanju pripelje tudi službo za zdravje in varnost pri delu, torej pooblaščenega zdravnika in po potrebi tudi varnostnega inženirja. Svetujem, da ta ukrep vpišejo tudi v interne pravne akte, kjer opredelijo tudi, kaj se zgodi, če tega delavci ne izvajajo.« Tako v pogovoru poudari predstojnica inštituta za medicino dela, prometa in športa. Ali pričakuje, da bodo zaposleni, denimo v izobraževanju, kjer morajo upoštevati pogoj PCT, to obveznost problematizirali? »Si težko predstavljam, da bi se to dogajalo, saj obstaja uredba, so tudi interni akti, če se pa nekdo iracionalno upira, kar smo v preteklosti že slišali, da naj se virus dokaže in podobno, gre preprosto za kazensko odgovornost. Gre za sramoto!«
Kaj pa možnost samotestiranja zaposlenih?
»Seveda bi pričakovali, kot je v visoko ozaveščenih družbah, da je dovoljeno tudi samotestiranje. Ampak gre za družbe, kjer si delavci ne predstavljajo, da bi zavajali s to informacijo. Pri nas pa je proticepilno gibanje in gibanje neupoštevanja ukrepov precej močno.«
Kako ocenjuje proticepilno naravnanost?
»To je nam, zdravnikom, nerazumljivo. Gre za nekaj tako groznega, da zahteva verjetno temeljitejša psihološka poglabljanja o tem, kako da ljudje take grožnje ne jemljejo resno. Ne gre samo za moje zdravje, če se obnašam egoistično, ampak za zdravje sočloveka, nanj lahko prenesem bolezen, lahko tudi umre, ne vem, kako lahko nekdo živi s tem.«