Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Vitamin D, ki ga naberemo poleti, učinkuje še dva meseca po koncu sončnih dni, zato ga septembra, oktobra znova začnemo dodajati. Pokažimo čim več kože soncu 15 minut na dan. (foto: Fausto García-Menéndez / Unsplash)
Vitamin D, ki ga naberemo poleti, učinkuje še dva meseca po koncu sončnih dni, zato ga septembra, oktobra znova začnemo dodajati. Pokažimo čim več kože soncu 15 minut na dan. | (foto: Fausto García-Menéndez / Unsplash)

Cepljenje, zdravila, vitamin D in Cedevita

Svetovalnica | 02.06.2021, 14:32 Mirjam Judež

Delovanje lekarn v epidemiji, vloga zdravil in prehranskih dopolnil, nas mora skrbeti, če jemljemo močna zdravila in se nameravamo cepiti proti covidu, kako dolgo v jesen »zdrži« sončni vitamin D? Kako smiselno je, da ga dodajamo v oblik kapsul, tablet ali pršila? Kam z odpadnimi zdravili? Gostja tokratne Svetovalnice je bila predsednica Lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič, ki se nam je pridružila na daljavo. Z njo se je pogovarjala Tanja Dominko.

Lekarne so bile ves čas epidemije odprte

»V lekarni smo čim prej vzpostavili sistem blizu običajnega. Zaposlene smo zaščitili z osebno zaščitno opremo in s pleksi stekli, ki smo jih postavili na pulte. Da smo bili odprti, so bili pacienti zelo hvaležni. Na nas so se obračali s številnimi vprašanji in težavami. V času epidemije je bilo določeno obdobje dostop do osebnih zdravnikov kar otežen, pa tudi vsi niso vešči komuniciranja prek elektronske pošte. Pri nekaterih starejših je že telefon lahko težava, v lekarno so pa vseeno lahko vstopili. In tako smo razreševali najrazličnejše zagate. V teh časih se je v lekarnah močno povečalo število telefonskih klicev. Kar najbolj se potrudimo, da odgovorimo vsem, ker če se zdravila ne uporablja pravilno in v skladu z navodili, je to veliko potencialno tveganje in zelo malo koristi za zdravje.«

»O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.«

»To navodilo, ki ga redno poslušamo v oglasih, je zelo pametno in res se je dobro posvetovati. Vsako zdravilo ni za vsakega, tudi, ko govorimo o zdravilih brez recepta. Tudi vsako prehransko dopolnilo ali medicinski pripomoček ni primeren za vsakega pacienta, zato je res pomembno, da ljudje v pogovoru s farmacevtskimi strokovnimi delavci povedo, kakšna zdravila sicer uporabljajo, s kakšnimi zdravstvenimi težavami se srečujejo. Tako bo farmacevt za posameznika izbral izdelek, ki je zanj najbolj primeren.«

Zdravila raje hranite v originalni škatlici skupaj z navodili
Odpadna zdravila nesemo v lekarno © Christine Sandu / Unsplash

Zdravila vs. prehranska dopolnila; (pre)velik vpliv reklam

»Prva izbira farmacevtskih strokovnih delavcev je gotovo zdravilo, ki ima skozi ves svoj razvoj in klinične študije dokazano svojo učinkovitost za namenjene indikacije, dokazano varnost in preverjena vsa opozorila, ki spremljajo uporabo takšnega zdravila. Na drugi strani prehranska dopolnila niso zdravila, namenjena zdravljenju, ampak so živila, namenjena dopolnjevanju, pomoči, podpori. Ta so namenjena pretežno zdravim osebam. Je pa treba kar priznati, da na odločitev pacienta močneje vplivajo TV, radijski oglasi, kot mnenje farmacevta.«

Pomembno je, da človek tistemu, kar je dobil v lekarni, zaupa. To je že pol zdravljenja.

Naša gostja je bila predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič
Naša gostja je bila predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič © Tina Ramujkič
Cepivo proti covidu v kombinaciji z različnimi zdravili; kar brez skrbi

»Zdravniki svetujejo cepljenje prav vsem. Še veliko bolj kroničnim, onkološkim bolnikom, ki imajo že tako oslabljen organizem in imunski sistem, da bi jih bolezen covid 19 veliko bolj prizadela kot aktivno, mlajšo, zdravo osebo. Cepivo in kombinacija zdravil, kronične ali akutne terapije: tu ni nobenih težav. Mogoče so posebna skupina bolnikov, ki bi jim svetovala posvet z zdravnikom ali specialistom, onkološki bolniki, zlasti tisti, ki so na imunosupresivih (zdravila, ki zavirajo imunski sistem). Zadržek za cepljenje je potencialna alergična reakcija na cepivo, o tem pa vas povprašajo na cepilnih mestih oz. že ob prijavi. Sicer pa zadržkov za cepljenje ni.«

Povišana telesna temperatura je zelo znana reakcija na cepljenje

»Če po cepljenju dobimo vročino, imamo bolečine, brez skrbi vzamemo paracetamol. Ko smo cepili svoje otroke, so imeli tudi povišano temperaturo po cepljenju, bolečo roko, kak glavobol,. To so pričakovane reakcije na cepivo. Danes res ni nobene potrebe, da bi človek trpel bolečino ali se slabo počutil zaradi vročine. Takrat vzamemo zdravilo za lajšanje bolečine, za zniževanje telesne temperature. Če so težave močnejše, lahko zdravilo vzamemo na 6 do 8 ur, praviloma pa ti neželeni učinki izzvenijo v dnevu, dveh. Če ne izzvenijo, če cepljenje spremlja oteženo dihanje, glavobol, splošno slabo počutje, zamegljen vid, lise po koži, brez odlašanja takoj k zdravniku.«

Vitamin D – covid se umirja, vitamin D pa uživajmo še naprej!

»V Sloveniji je bila narejena raziskava, ki je dokazala, da ima preko 50 % Slovencev prenizke vsebnosti vitamina D, v zimskem času je ta odstotek še bistveno višji, preko 80 %. Prav zato je njegovo dodajanje vsekakor smiselno – ne le v času epidemije, ampak nasploh!

Za vitamin D vemo, da je pomemben pri otrocih za zdrav razvoj kosti, pri odraslih (predvsem starostnikih) pa za preprečevanje osteoporoze, ki je silno tveganje za zlome. Starostniki po težjem zlomu sploh več ne vstanejo s postelje in tega si ne želimo.

Vitamin D ima že od nekdaj svojo poznano vlogo pri kosteh, v zadnjem času pa tudi dokazujejo njegov pomen in aktivno vlogo na področju odpornosti in imunskega sistema. Vitamin D je edini, ki nastaja tudi v človeškem telesu pod vplivom sončnih žarkov. Če je poleti dobršen del naše kože vsaj 15 minut na dan izpostavljen soncu brez kreme z zaščitnim faktorjem, v poletnih mesecih dobimo dovolj vitamina D s soncem. Vitamin D je topen v maščobah. V telesu se preko poletja nalaga in zaloge nam zadoščajo za dva meseca. Že septembra, oktobra pa ga je znova smiselno dodajati v obliki zdravila ali prehranskega dopolnila. S tem si precej pomagamo.«

V času epidemije so osebam s težjim potekom bolezni med drugimi zdravili dodajali tudi vitamin D. To je vitamin, ki mu zagotovo gre zaupati.

Za vitamin D plačamo iz svojega žepa ali nam to »krije« ZZZS?

»Vitamin D je registriran kot zdravilo na recept in zdravilo brez recepta, zdravilo na recept pa ima omejen nabor tega, komu in za kakšen namen ga smejo zdravniki predpisati, da zdravilo plača ZZZS. Zdravniki napišejo vitamin D na recept za majhne otroke za preprečevanje rahitisa, za zdrav razvoj kosti, pri starejših pa za preprečevanje osteoporoze. Ostali si ga moramo v lekarni kupiti sami.«

Mnogo od teh, ki so preboleli covid, ima zelo oslabljen imunski sistem, zato je vitamin D vedno smiselno dodajati. A vitamin D ni edina rešilna bilka. Začeti je treba pri zdravi prehrani, gibanju, zdravem načinu življenja, spanju, počitku …

Z vitaminom C se težko predoziramo

»Vitamin C ima to dobro lastnost, da je vodotopen in se njegov višek sorazmerno hitro izloča iz telesa. Vitamin C je odličen vitamin, potrebujemo ga, a uporaba prekomernih količin (npr. 2000 mg in več na dan) lahko povzroči prebavne težave (slabost, napenjanje, driske), nevaren je za nastanek ledvičnih kamnov. Zadoščajo količine od 100 do 500 mg na dan (odmerek, ko smo bolni), vsako pretiravanje pa je kot pri vseh ostalih vitaminih oz. zdravilih, tudi pri prehrani škodljivo.«

Kozarec Cedevite nas ne bo »ubil«, drugi kozarec pa naj bo rajši voda

»Dvomim, da bi s preveč popite Cedevite v telo dobili preveč vitamina C, so pa te pijače sladkane in imajo tudi druge za zdravje škodljive dodatke. Ne bom rekla, da odsvetujem te pijače in vse ostale prehranske prekrške, ki jih naredimo, potrebno pa se je zavedati teh prekrškov in ustrezno ukrepati. Kozarec Cedevite naj bo, z njim si ne bomo naredili velike škode, naslednji kozarec pa voda.«

Cepljenje in močna zdravila: to se ne izključuje, cepljenje priporočajo v vsakem primeru
Cepljenje in močna zdravila: to se ne izključuje, cepljenje priporočajo v vsakem primeru © Amanda Jones / Unsplash

Koencim Q10 in omega 3 maščobne kisline lahko jemljemo neprekinjeno

»Omega 3 nenasičene maščobne kisline so dokazano koristne za zdravje naših žil, je pa potrebno pogledati, da je pravo razmerje med tema dvema maščobnima kislinama, ki ju vsebuje in da je dnevni odmerek primeren. Ni omejitev uporabe, enako velja za Q10, ki ga imenujejo aktivator celične energije in je zelo dobrodošel pri ljudeh, ki so zelo obremenjeni in živijo v stresu. Mnogi ga svetujejo osebam, ki imajo težave s srcem. Obe zadevi sta varni, preizkušeni in se lahko uporabljata skozi daljši čas.«

Z odpadnimi zdravili v lekarno

»Zdravila niso komunalni odpadki, potrebno jih je zbirati in uničevati ločeno. Odpadna, neuporabna oz. neuporabljena zdravila naj uporabniki prinesejo v lekarno brez zunanje papirne embalaže. To gre k posebnemu zbiralcu odpadkov in na uničenje s sežiganjem. Odpadna zdravila zbirajo tudi komunalne službe v vseh krajih po Sloveniji v ločenih zabojnikih za odpadna zdravila.«

Svetovalnica
Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media) Papež pred svetimi vrati (photo: Vatican Media)

To noč se zate odpirajo sveta vrata Božjega srca

Sveti oče Frančišek je na sveti večer, med posebnim obredom odprl sveta vrata Jubileja 2025. V procesiji so zatem navzoči v atriju bazilike sv. Petra, stopili skozi sveta vrata v baziliko sv. ...

Jaslice (photo: Rok Mihevc) Jaslice (photo: Rok Mihevc)

Božične poslanice slovenskih škofov

Slovenski škofje so se v božičnih poslanicah navezali na sveto leto, ki je pred nami in je vsebinsko osredotočeno na upanje. Vabijo nas, da Boga, ki trka na vrata naših src, sprejmemo v svoje ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...