Alen SalihovićAlen Salihović
Uhajanje urina je najpogostejša težava žensk, ki močno ovira vsakdanje življenje (foto: Tim Mossholder / Unsplash)
Uhajanje urina je najpogostejša težava žensk, ki močno ovira vsakdanje življenje | (foto: Tim Mossholder / Unsplash)

Za ženske, predvsem mame: uhajanje urina in bolezen lichen sklerosus

Svetovalnica | 26.05.2021, 23:47 Mirjam Judež

V Svetovalnici je bila gostja ginekologinja dr. Ksenija Šelih Martinec. Govorili smo o težavah z uhajanjem urina in o pogosti ženski kožni bolezni lichen sklerosus. Oddajo je vodila Tanja Dominko.

Uhajanje urina pesti ženske vseh starosti

»Uhajanje urina je najpogostejša težava žensk, mnogo pogostejša kot kronične bolezni: visok krvni tlak, sladkorna bolezen, depresija ... Z njo se srečuje veliko žensk vseh starosti. Določene zgodbe v življenju privedejo do tega (nosečnost, porod), da se čez leta pojavlja inkontinenca.«

Stresna urinska inkontinenca

»Čeprav bi po imenu sklepali drugače, ni povezana s stresom, ampak izhaja iz angleškega izraza »stressor«. Povzročitelj je povišan pritisk v trebuhu. To je tista oblika inkontinence, ki je zelo vezana na zelo pomembno vlogo ženske: materinstvo. Poškodbe, ki nastanejo pri vaginalnem porodu, poškodbe v področju medeničnega dna, kjer se poškodujejo mišice, vezivo, pa tudi žile in živci … Vse to počasi vodi do sprememb in ena od pomembnih posledic je stresna urinska inkontinenca. Vsaka ženska ima svojo genetsko bazo, nanjo pa se dajejo te poškodbe.

Tu je še proces staranja, ko se vsaka celica v telesu stara. Kolagen, ki daje nožnici čvrstost, začnemo izgubljati že s 25-im letom (1 % na leto do menopavze), potem pa nastopi drugo pomembno obdobje za življenje ženske: menopavza, ki prinaša marsikaj, med drugim še hitrejšo izgubo kolagena (3 % na leto). Zato se marsikdaj uhajanje urina v obdobju menopavze še poslabša.«

Kaj vse spodbuja urinsko inkontinenco?

»Če mamica rodi s carskim rezom, je teh težav manj, ni pa res, da jih ni. Urinsko inkontinenco povzroča nosečnost, teža ploda, ki z vsako spremembo položaja nosečnice pritiska na nožnico in povzroča mikro poškodbe, kot se zgodijo, če greste trdo na blato, če kašljate, kihate, dvigujete, skačete. Tudi telesna aktivnost (npr. fitnes, skakanje čez kolebnico, na trampolinu …) spodbuja urinsko inkontinenco. Dobro bi bilo, da bi vsak poznal, kako je treba izvajati gibe, kako ob tem stiskati mišice medeničnega dna.«

S keglovimi vajami nad stresno urinsko inkontinenco

»Keglove vaje bomo vedno svetovali vsaki ženski. To lahko dela vsaka sama doma. Če mišico treniramo, je močna, če nanjo pozabimo, gre. Trenirati moramo tudi mišice medeničnega dna. Pri stresni urinski inkontinenci, kjer gre za poškodbo mišic in veziva, igrajo znane keglove vaje veliko vlogo. Prav je, da jih delamo. Imajo pomembno vlogo; kot nekakšen val: trebušna prepona, mišice medeničnega dna in mišičje trebušne stene in hrbta. Vse to je treba negovati. Naučiti se moramo pravilno dihati. Pravilna uporaba telesa je zelo pomembna, ne samo za inkontinenco, za naše počutje nasploh.«

Urgentna urinska inkontinenca močno oteži življenje

»Ta je zastopana v enakem odstotku pri moških in ženskah. Ta se običajno začne z neko predstopnjo prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki vodi v urgentno inkontinenco. Ta še bolj oteži življenje, saj moraš kar naprej iskati WC. Imaš sestanek in te skrbi samo to, bom zdržal? Greš na izlet, v mislih je samo: bom zdržala na avtobusu? Ukvarjaš se samo še s tem, kje je WC. Ponoči kar naprej vstajaš, si utrujen, ni sproščenosti.«

Kako se da pomagati?

»Prekomerno aktiven sečni mehur in urgentna inkontinenca – tu gre za neko motnjo v oživčenju mehurja. Kaj lahko naredimo? Pustimo mehurju, da se napolni, zato ne gremo na WC za vsako figo. Mehur je tanka mišična stena, počasi se mišica sprošča, ko se mehur polni. Že pri 2,5 dcl lahko da neko informacijo, ampak takrat še ni treba hiteti na WC, mehur namreč zdrži 5 do 6 dcl. Za mehur je bolje, če pustimo, da se napolni.«

Kako zdraviti urinsko inkontinenco?

»Keglove vaje bomo ženskam vedno svetovali. Dolgo let je bila na razpolago kot druga opcija samo operativna terapija, leta 2012 pa so vstopile nove metode. Poznan je laser, ki pri stresni urinski inkontinenci pomaga veliko ženskam in rešuje njihovo situacijo. Vzamemo pacientkino plazmo, bogato s trombociti (kri se uporabi za regeneracijo tkiv). Na novo dajemo posebne nitke, ki učvrstijo sečnico in tako preprečujejo uhajanje urina. Številne nove metode pogosto kombiniramo. Omogočajo nam, da pri 70., 80. letih ne bomo vedno doma, ker bomo mokre, ker nam bo nerodno, če se nas voha, ker nas skrbi, če se kaj vidi … S temi metodami delam že 10 let in ženske so suhe. Te metode so kar zelo učinkovite.«

Naša gostja je bila ginekologinja dr. Ksenija Šelih Martinec
Naša gostja je bila ginekologinja dr. Ksenija Šelih Martinec © Arhiv dr. Šelih Martinec

Kronična vnetna bolezen kože lichen sklerosus

»Gre za avtoimuno bolezen, ki se primarno odraža v predelu kože na zunanjem spolovilu in ob anusu, lahko tudi na drugih delih telesa, npr. v ustni votlini. Začne se s srbenjem. Od prve težave pa do postavitve diagnoze mine od 5 do 15 let. Ta bolezen je zelo neprijetna: pojavljajo se bele lise, struktura kože se spremeni, preko klitorisa se začne lepiti kožica na vhodu v nožnico, kar skoraj onemogoča spolni odnos ali ga pri velikem odstotku povsem onemogoča. Bolezen spremlja zelo neprijetno pekoče srbenje, ki se ga ne moreš znebiti. Če se ženska začne praskati, je vedno težje. Te ženske resnično zelo trpijo. Poznam pa tudi nekaj moških s to diagnozo.

Bolezen ni vezana na stare ženske. Najmlajša deklica s to boleznijo je imela 3 leta. Ko imamo v telesu estrogen (od prve menstruacije do menopavze) je telo delno zaščitno. Ni res, da ni nobenih težav, jih je pa bistveno manj; ne srbi, ne peče toliko. Deklice pred prvo menstruacijo in ženske po menopavzi pa imajo te težave stopnjevane, ker jih estrogen premalo ščiti. Ko pa ni več estrogena, se začnejo kar hude težave s srbenjem, spremembe se začnejo širiti še hitreje.«

Kje je razlog za nastanek te avtoimune bolezni?

»Veliko sem se ukvarjala s temi ženskami in jih spraševala, če so morda v mladosti doživele kakšno večjo travmo. Preko 80 % jih odgovori, da je bil oče alkoholik ali ženska sploh ni poznala staršev … Le kaj ti spremeni imunski sistem, da se začne obračati proti lastnemu telesu, kot neka travmatična izkušnja? Telo in duša sta eno, ne moremo deliti. Ko se ti nekaj težjega dogaja, telo sprejme, to nekam uskladišči in na različnih delih se čez leta začnejo pojavljati bolezni.«

Vsaka srbečica še ne pomeni lichen sklerosusa

»Ko ženska ginekologu po telefonu reče, da jo zelo srbi spolovilo, kar nakazuje na glivično vnetje, ki je najpogosteje vzrok srbenja, ji predpišemo Canesten. Če se z njim zdravi dvakrat, trikrat in ne pomaga, je treba ugotoviti, kaj se dogaja. To je precej tipična klinična slika. Na zunanjem spolovilu se začnejo pojavljati posebne bele lise, začnejo izginevati male sramne ustnice, kožica se začne lepiti preko klitorisa, predvsem pa postane spolni odnos zelo boleč. Presredek ni več elastičen. Lahko se razvije v predel ob anusu in tudi tam povzroča srbenje, pekoče bolečine in značilne bele lise.«

Se da pomagati?

»Treba je najti ravnovesje telesa. Telo nam nič ne odpusti, ampak če mu znamo pomagati, nam marsikaj sprosti. Z meditacijo, molitvijo poskusimo narediti nekaj na sebi. Nihče namesto pacienta ne more čutiti, sproščati svojega telesa. Ne pozabite na visoke odmerke D vitamina, ki je za avtoimuno bolezen zelo, zelo pomemben.«

Možnosti zdravljenja

»Klasična tradicionalna metoda je uporaba kortikosteroidnih mazil. Ljudje se običajno tega ustrašijo, češ, da so nevarna, da tanjšajo kožo. Kortikosteroidno mazilo je za takrat, ko je indicirano, zelo dobro. Tudi pri lichenu lahko vsaj v začetnih fazah malo zavremo težave.

Tu so še nove terapevtske možnosti. Uporabljam plazmo, bogato s trombociti, ker gre za izdelek pacientke, nekaj varnega. V naših trombocitih, krvnih ploščicah imamo številne rasne faktorje in ti obnavljajo tkiva. Zato s plazmo pacienta ortoped zdravi kolena, dermatolog lahko zdravi kronične rane, uporabijo jo lahko na več delih.

Druga metoda so matične celice. Danes pridobimo matične celice za te namene predvsem iz maščobe. Opravi se mini liposukcija in z matičnimi celicami, ki jih kombiniraš s plazmo, bogato s trombociti, lahko zelo olajšaš stanje.

Uporablja se tudi laser, a imam bistveno boljše rezultate z matičnimi celicami in plazmo, bogato s trombociti. Ogromno lahko naredimo. Že po eni terapiji se vrnejo pacienti in rečejo, da imajo povsem drugo življenje, da lahko spijo, da jih ne peče, ne srbi … Rabimo pa kar nekaj terapij, da to stanje rešimo. Ko pride nek stres, ko je imunski sistem v stiski, se stanje spet poslabša. Moram začeti razmišljati o svojem telesu, o tem, da si sam odgovoren za svoje zdravje in da imaš moč to zdravje vzdrževati.«

Kot otroka je bilo marsikoga pogosto strah. Ta strah se je ugnezdil v telo, najpogosteje so to: kite, vezivo, mišice in to postaja vse bolj zategnjeno. Pojavljajo se bolečine, skolioze, spremembe v telesu, bolečine … Ni nujno, da se z njimi srečujemo, če se z njimi soočamo.

Dr. Šelih Martinec je prva na svetu plazmo, bogato s trombociti, vbrizgala za zdravljenje lichna

»To sem spoznala 15 let nazaj pri kolegu, plastičnem kirurgu, ki si je vbrizgal svojo kri v obraz, da bo večno lep. Takrat sem šla v Švico na prvi ta kongres o plazmi, bogati s trombociti. To je del regenerativne medicine, ki skuša lastno telo stimulirati, da se obnovi. Uporabim vašo kri, zato ne morem prenesti nobene bolezni in stimuliram telo, ki ima to sposobnost, da se začne obnavljati, se zdraviti, pridobivati, odpravljati vnetja.«

Menopavza je pomembno obdobje v življenju ženske in prinese vrsto težav

»Menopavza se ne pojavi več na koncu življenjskega obdobja, ko je ženska stara, ampak se pojavi v polno aktivnem obdobju, ko je pomembna v službi in doma, marsikatera ima še majhnega otroka. Z menopavzo se kar dobro soočamo. Danes vemo, da je življenje s hormoni bolj varno kot brez. Hormonsko ravnovesje je najbolj pomembno ravnovesje v telesu. Če manjkajo hormoni pri nastopu menopavze, individualno dodajanje hormonov lahko marsikaj spremeni. To ni bombonček, ki ga kupiš v lekarni. O dodajanju hormonov presodi ginekolog.«

Znaki hormonskega neravnovesja

»Pogostejši in težji predmenstrualni sindrom. V predmenopavznem obdobju ženska doživlja preveč visoke doze estrogena: ko je nervozna, prsi jo bolijo, trebuh je napet, zadržuje tekočino. To je tisto, ko manjka progesterona. V pomenopavznem obdobju pa oba hormona izgineta. Takrat se začne utrujenost, navali vročine, ženske se zbujajo vse mokre, ne spijo … To obdobje ženske še težje prenašajo in takrat je prav, da jim pomagamo. To obdobje vodi pozneje čez leta v kronične bolezni: srčno-žilne, osteoporoza, motnje spomina, motnje metabolizma in številne druge …«

 

Svetovalnica
br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

 kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)  kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)

V Sloveniji visoki gost iz Vatikana

Slovenski škofje so bili zbrani na dvodnevni plenarni sejo. Danes je bil na njej prisoten tudi visoki gost iz Vatikana, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal ...

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...