Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Lepe balkonske zasaditve polepšajo tudi stare, razpadajoče hiše.  (foto: Dina Spencer / Unsplash)
Lepe balkonske zasaditve polepšajo tudi stare, razpadajoče hiše. | (foto: Dina Spencer / Unsplash)

Že razmišljate o rožicah, ki bodo krasile vaš balkon?

Svetovalnica | 31.03.2021, 12:50 Mirjam Judež

Tokrat se bomo ustavili pri rožicah. To lepo vreme nas vse prebuja, marsikdo že razmišlja, kako in kaj letos na oknih in balkonih. Z nami je bila Monika Mohar iz Vrtnarstva Hortika, s katero se je pogovarjal Robert Božič. »Velikonočne praznike povezujem s cvetjem, predvsem z narcisami. V otroštvu smo živeli skupaj s staro mamo in tudi mi smo pred prazniki pometli, umili okna, skrbeli, da je bilo res lepo tudi na vrtu. Pri nas doma je bilo vedno veliko cvetja.«

Rastlinjaki in vrtnarije bodo odprti

»V času zaprtja od 1. do 12. aprila bodo vrtnarije odprte, seveda bomo upoštevali vse potrebne ukrepe. Ljudje smo povezani z zemljo, naše roke morajo biti v zemlji. Veliko bolj optimistično zremo v prihodnost skupaj z rastlinami, če gledamo njihovo rast, življenje, to je res lep vsakoletni cikel.«

Tudi balkonske zasaditve je treba načrtovati

»Zelo se spet uveljavlja zasaditveni načrt v zelenjavnem vrtu, enako je pri balkonskem cvetju. Potrebno si je narediti načrt, mi rišemo tudi za stranke in vesela sem, ko pride stranka z zasaditvenim načrtom, morda fotografijo balkona prejšnjih let in potem je lažje pri odločanju. Včasih nam kakšna roža ni všeč in to je treba vrtnarju povedati. Vrtnarji zelo radi svetujemo, sploh, če pride stranka v vrtnarijo pripravljena. Najtežje je svetovati, ko nekdo reče: »nekaj mi posadite«

Monika Mohar
Monika Mohar © ARO

Balkone polnimo okrog ledenih mož

»Čeprav je toplo vreme in je tudi za prihodnje dni taka napoved, ne prehitevajmo koledarja. Na vrtnarijah se prava sezona začne od 20. aprila naprej, najbolj optimalen čas za postavitev naših korit na končna mesta je po ledenih možeh. Vedno imamo v podzavesti nevarnost pozebe. Na naši vrtnariji je navada, da stranke prinesejo korita, mi jih posadimo v skladu z načrtom in ta korita postavimo v rastlinjak, na ogrevana mesta in ko je čas, da se jih postavi na končno mesto, so rože v teh koritih že zelo lepo razraščene in dostikrat se pošalim, da takrat pa sosedje obmolknejo. Mi v rastlinjaku res skrbimo za njih, jih pognojimo, tudi zaščitimo, če je potrebno.«

Če boste korita sadili doma, svetujem, da jih nikoli tisti dan, ko sadite, ne postavite na okno, ampak jih za do 4 dni postavite v zavetje ob toplo steno in šele potem postavite na končno mesto.

Katere rože dobro uspevajo na zahodu, prenesejo močno popoldansko sonce in ni veliko dela z njimi?

»Ena najbolj hvaležnih in trpežnih je navadna bršljanka, zraste celo do metra dolžine, če ima vse, kar potrebuje za rast. Jo je pa treba obtrgavati, ampak ni toliko dela. Najbolj primerne za takšno lego pa so rastline, ki imajo zelene liste, t. i. strukturne rastline, ki ne cvetijo, ampak so same dovolj lepe s svojimi barvitimi listi. Najbolj primerna je moljevka. Zanimiva je predvsem zato, ker ima zanimiv vonj, nekaterim diši, s svojim vonjem odganja muhe. Primerna bi bila tudi dihondra, sivolistna rastlina. Sicer cveti, ampak je nimamo zaradi njenih skritih cvetkov, temveč zaradi svojih dolgih poganjkov. Okrasni krompirji rabijo malo več zalivanja, primerni so tudi lotusi, sončne begonije, ki rastejo lepo dol, cvetov ni treba obirati, sami odpadejo, moramo pa jih pravilno zalivati. Begonije ne marajo, če jih preveč zalivamo. Za sončno lego so primerne tudi surfinije, jih je pa treba obtrgavati, da so lepe. Če pustimo cvet gor, se rastlina izčrpuje in hitro postane grda, če je ne negujemo.

Pogoj, da so rastline na zahodni strani lepe, je pravilna izbira zemlje in korit. Za to lego bi svetovala korita z vodno rezervo, ki so kar široka, dolga in težka, ampak so vredna svojega denarja. To je naložba za dlje časa, saj so ta korita izredno obstojna. Na zahodni legi je pomembno pravilno zalivanje in gnojenje. In vedno je treba rastline pogledati, če so zdrave in takoj ukrepati, če opazimo pojav bolezni, škodljivce.«

Dišeče pelargonije, včasih smo jim rekli roženkraut, odganjajo komarje. 

Zelišča na balkonu, ki je obrnjen na sever: da ali ne? Katere rastline bi tam dobro uspevale?

»Zelišča odsvetujem, na severu bodo životarila. Zelo dobro se na severu obnesejo fuksije, okrasni krompir, ki se obnaša drugače kot na zahodni legi, bakopa, zmajeva krila, razne trave, begonije, strukturne rastline. Tudi vodenke ne prenesejo sonca. Ni res, da je z vodenkami veliko dela. Samo zalivati jih je treba in na vsake toliko pognojiti.«

Letošnje smernice za balkonske zasaditve

»Tudi vrtnarji ne moremo mimo mode. Letos sta modni dve barvi: siva in optimistična rumena. Kar veliko rožic je rumenih, ki se lepo skombinirajo z rastlinami s sivimi listi, listi s sivim poprhom. Letos je modna dihondra, strukturna rastlina sive barve. Obstaja drobnocvetna suha roža, ki ima liste in stebla tudi siva in drobne suhe cvetke v modni rumeni barvi.

Mislim pa, da tema dvema barvama manjka še nekaj življenja: rdeča dá prav gotovo tisto piko na i. Bršljanke, pelargonije, naglji, zmajeva krila … Veliko rastlin je v rdeči barvi. Ko kombiniramo, moramo paziti, da ne pride do pretirane kričavosti in kiča. Dobro se je ravnati po načelu: manj je več. Treba se je ozirati tudi na barvo fasade, zasaditev na vrtu.«

Sodelavec Robert Božič in Monika Mohar v studiu Radia Ognjišče
Sodelavec Robert Božič in Monika Mohar v studiu Radia Ognjišče © Mirjam Judež

Pri zemlji za rože ne varčujmo

»Dobra zemlja, izbira dobrega substrata je izjemno pomembna. Svetujem, da tu ne varčujemo z denarjem, ampak si privoščimo zemljo, ki je malo težja. Pakirana je v vrečah po 70 l. Ti substrati nimajo dodanega gnojila, dodajamo ga sami, zemlja je preparjena, razkužena, brez plevelov, bolezni. Vsebuje primerno razmerje šote, gline, potem pa že mi sami z izkušnjami dodamo mivko za rahljanje, svojo prst (česar vrtnarji ne slišimo radi) … Cena te dobre zemlje (70 litrov) je 12 €. Zemlje za 3 € odsvetujem. Za rastline damo kar nekaj denarja, zato pri zemlji ne smemo varčevati, saj dobra zemlja pomeni dober pogoj za uspešno rast.«

Pokažimo lepa glinena, lončena korita

»Lepe rastline in korita drug drugega podčrtajo. Če imamo lepa korita, zakaj bi jih skrivali? Najbolj optimalna korita na bolj sončnih legah so navadna plastična korita. Pomembno je tudi to, da v navadna korita sadimo primerno število rož. Če preveč nasadimo, rastline hitro izgledajo klavrno. Korita z vodno rezervo so primerna za lege z veliko sonca. Metrsko korito z vodno zalogo ima približno 9 litrov vodne zaloge, tam rastline dobro uspevajo, sploh za surfinije so idealna, za okrasni krompir, za rastline, ki so žejne in imajo rade sonce.«

Rože zasadimo v čista korita, saj se bolezen lahko prenaša tudi preko korit. Če so bile lani kakšne težave, je treba korita fino oprati z milnico in razkužiti, najbolje z varekino. Če tega nismo storili jeseni, je zdaj še dovolj časa.«

Po praznikih nam je spet podarjenega nekaj časa, da pripravimo načrt, kaj nam je všeč, kaj ne, se odpravimo na bližnjo vrtnarijo, potem pa si privoščimo rože, ki nas nagovorijo, »pokličejo«.

Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...