Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Cepljenje (foto: Katja Fuhlert / Pixabay)
Cepljenje | (foto: Katja Fuhlert / Pixabay)

Kristjani in cepljenje?

Slovenija | 29.03.2021, 16:55 Blaž Lesnik

Cepljenje predstavlja ta trenutek eno najpomembnejših in vročih vprašanj, s katerim se ukvarjajo vlade, zdravstvena ministrstva in posamezniki po vsem svetu. Na začetku leta je kazalo, da bomo z že razvitimi cepivi proti COVID-19 uspeli obvladati epidemijo do poletja, a zaradi pojava novih različic se ta možnost vse bolj odmika. Ob logističnih izzivih, velikih potrebah in nezadostnih količinah cepiva se v družbi pojavljajo še številni drugi pomisleki, eno izmed njih je etično vprašanje, ki je posebej v povezavi s cepivom AstraZeneca v zadnjem času spet razburkalo javnost.

Svojo odločitev za cepljenje mora vsak posameznik pretehtati sam pri sebi, nikakor pa ne sme izvirati iz neutemeljenega strahu ali še huje – iz nepopolnih ali celo zavajajočih informacij. Prvi razlog za zaupanje v cepljenje je znanstveno dokazana učinkovitost in varnost cepljenja.

Drugi razlog je skrb za bližnjega. Ko se nekdo odloči, da ne bo cepljen, tvega prenos okužbe na svoje družinske člane, seveda pa lahko ogrozi vsakogar, s katerim se sreča in tako škodi skupnemu dobremu in vsem naporom za zajezitev pandemije.

Tretji razlog za cepljenje je v tem, da se zavestno izognemo spodbujanju strahu. V povezavi s cepivi covid-19 je veliko zmede, napačnih in lažnih informacij, ki tudi načrtno zavajajo. Zato nam nobene odločitve ni potrebno sprejeti na podlagi strahu.

Pandemije ne ustavi cepivo!

Kot je v oddaji Pogovor o povedal imunolog prof. dr. Alojz Ihan: » Pandemije ne ustavi cepivo, ampak cepljenje in doseganje ustrezne precepljenosti.« Kljub temu, da virus ne bo izginil s sveta, so cepiva tisto upanje, ki človeštvu kaže pot do življenja, kakršnega smo poznali pred pandemijo.

Pri doseganju želene precepljenosti je zelo pomemben način komuniciranja z javnostjo. Prof. dr. Kristijan Musek Lešnik je poudaril: »Treba je imeti potrpljenje. Potrebno se je zavedati, da ljudje vprašanja imajo, da imajo svoje skrbi. Potem je pa treba z njimi seveda komunicirati odkrito, iskreno z jasnimi podatki in je to verjetno edina pot, ki lahko pripelje do rezultata.

Vprašanje etičnosti cepiva AtraZenece

V cepivu proizvajalca AstraZenece se, kot pri nekaterih drugih cepivih, ki so že dolgo v uporabi (npr. proti kozam, rdečkam...), uporablja ena sama celična linija (HEK 293) iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Prof. biokemije in duhovnik dr. Janez Jurij Arnež je v oddaji Pogovor o (20.1.2021) povedal, zakaj vatikanska Kongregacija za vero tovrstna cepiva dopušča:

»Dopušča, ker smo oddaljeni od tega. Tista celična kultura ni več tisti zarodek, ampak je to vir, iz katerega so vzgojili celično linijo. S tem so jo imortalizali, postala je »nesmrtna« in se obnavlja, goji v laboratorijih na posebnih medijih za rast. Tukaj smo torej oddaljeni od tega, drugič pa tudi samo cepljenje ne podpira abortusa.«

Vsekakor imamo pravico zavrniti cepljenje, vendar pa moramo sprejeti tudi posledice tega dejanja, ne samo v svojem življenju, pač pa tudi v življenju bližnjih.

Cepljenje kroničnih bolnikov je priporočljivo

V Svetovalnici je infektologinja in vodja svetovalne skupine za covid-19 dr. Mateja Logar spregovorila tudi o cepljenju kroničnih bolnikov. Poudarila je, da je cepljenje srčnih bolnikov priporočljivo: »Če je bila zamenjana zaklopka ali so bolniku vstavili bypass-e, ni nobenega razloga, da se ne bi cepili oz. je za te cepljenje celo priporočljivo.

Cepivo je bilo preizkušeno tudi pri ljudeh, ki imajo pridružene bolezni: srčno-žilne, pljučne bolezni. Ni se izkazalo, da bi pri teh ljudeh prišlo do kakršnih koli nepredvidenih, neželenih učinkov. Tudi pri njih je bilo ocenjeno, da je varno, da se cepijo. Vesela sem, da so ljudje izkazali zanimanje in pripravljenost, da se cepijo.

Tako, kot pri vseh novih stvareh, je potrebna previdnost, pomembno pa je, da smo seznanjeni s pozitivnimi in negativnimi učinki, ki pri tem lahko nastanejo.«

 

Lepo vabljeni k spremljanju Svetovalnice v četrtek, 1. 4. ob 8h, ko bo naša gostja infektologinja dr. Bojana Beović. Spregovorili bomo o novi cepilni strategiji in drugih vprašanjih, tudi vaših, če boste poklicali v oddajo.

Slovenija
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...