Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Cepljenje proti koronavirusu (foto: Freepik)
Cepljenje proti koronavirusu | (foto: Freepik)

Vse razsežnosti cepljenja

Pogovor o | 20.01.2021, 19:00 Blaž Lesnik

Konec lanskega leta se je pri nas začelo cepljenje proti novemu koronavirusu. Do 19. januarja je bilo v register vpisanih 43.091 prijav opravljenih cepljenj. Glede na nacionalno strategijo so bili najprej cepljeni zaposleni in oskrbovanci v domovih za starejše ter zdravstveni delavci na najbolj izpostavljenih mestih. Ta trenutek poteka cepljenje starejših od 80 let in ostalih zdravstvenih delavcev, začelo pa se je tudi cepljenje z drugim odmerkom. Tokratno oddajo "Pogovor o" smo namenili prav številnim vprašanjem, ki se odpirajo s cepljenjem.

Za klasična cepiva bi porabili mnogo več časa za razvoj

"Pandemije ne ustavi cepivo, ampak cepljenje in doseganje ustrezne precepljenosti", pravi imunolog prof. dr. Alojz Ihan. Kljub temu, da virus ne bo izginil s sveta, so cepiva tisto upanje, ki človeštvu kaže pot do življenja, kakršnega smo poznali pred pandemijo. Hkrati pa se ob množičnem cepljenju odpirajo številna vprašanja, ki smo jih s sogovorniki razdelali v treh razsežnostih: biomedicinski, etični in sociološki. Ob mobilizaciji raziskovalcev z vsega sveta so bile razvite nove platforme cepiv.

Dr. Alojz Ihan
Dr. Alojz Ihan © STA

»Za izdelavo teh novih cepiv torej ni potrebno več gojiti povzročiteljev bolezni, ampak pravzaprav samo povsem bio-kemijsko narediti sintezo informacijske RNK in to s cepivom spraviti v celice. In na ta način je bilo omogočeno, da se lahko naredi ogromne količine cepiv v zelo kratkem času. Če bi želeli delati klasična cepiva proti novim koronavirusom, bi za to porabili veliko več časa«, pravi dr. Alojz Ihan, »zaradi česar ne bi mogli preprečiti jesenskega izbruha covida, medtem ko je zdaj pravzaprav to povsem realno.«

Cepivo je "etično čisto"

Eno bistvenih vprašanj, ki se je odprlo ob razvoju cepiv, je vsekakor etično vprašanje načina pridobivanja cepiv. Prof. biokemije in duhovnik dr. Janez Jurij Arnež: »Tudi to sem slišal, da v teh cepivih plavajo celice zarodkov. To je bistvu nesmisel. Proizvajalci cepiv bodo že iz praktičnih razlogov uporabljali najbolj enostaven in najbolj viden, transparenten sistem proizvodnje, dve firmi - Pfizer in Moderna - to je vse sintetično. In to je najčistejše cepivo in pa tudi najbolj enostavna produkcija. Tisti, ki imajo pomisleke zaradi tega, tukaj v nobenih teh cepiv ni celic zarodkov, posebno ne »modernih« zarodkov, tudi tistih ne, proizvedenih s pomočjo celic, tiste celice potem odstranijo, tako da je cepivo čisto.«

Duhovnik Janez Arnež
Duhovnik Janez Arnež © STA

Ljudje imajo vprašanja in skrbi, zato je potrebna odkrita komunikacija

Pri doseganju želene precepljenosti je zelo pomemben način komuniciranja z javnostjo, poudarja psiholog prof. dr. Kristijan Musek Lešnik. »Treba je imeti potrpljenje. Potrebno se je zavedati, da ljudje vprašanja imajo, da imajo svoje skrbi. Potem je pa treba z njimi seveda komunicirati odkrito, iskreno z jasnimi podatki in je to verjetno edina pot, ki lahko pripelje do rezultata. Seveda pa je težava, ko govorimo o podatkih - imamo danes opravka z enim delom javnosti, ki pa pod vplivom različnih teorij preprosto podatkom ne zaupa, ker so v tisti svoji mreži idej, ki jih spremljajo, prepričani, da je znanost samo še en del tistega aparata, ki poskuša ljudi čipirati pa nadzor nad svetovnim prebivalstvom prevzeti. Tam bo pa težko.«

Dr. Kristijan Musek Lesnik
Dr. Kristijan Musek Lesnik © STA

Ukrepi za omejevanje širjenja novega koronavirusa vplivajo tudi na širjenje drugih respiratornih virusov, se prav drugih virusov, ki povzročajo okužbe dihal, med katere spadajo tudi virusi gripe. »In očitno so ti ukrepi zelo učinkoviti na širjenje gripe, tako da se je praktično širjenje gripe na severni polobli praktično skoraj ustavilo oziroma je minimalno v letošnji sezoni«, dodaja specialistka javnega zdravja Nadja Šinkovec Zorko z NIJZ.

Dr. Nadja Šinkovec Zorko
Dr. Nadja Šinkovec Zorko © Posnetek zaslona

Pogovor o
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...