Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Terezija Avilska (foto: ARO)
Terezija Avilska | (foto: ARO)

Spominjamo se, 28. marec - Terezija Avilska

Spominjamo se | 28.03.2021, 08:27 Tone Gorjup

28. marca leta 1515 se je v Ávili rodila redovna ustanoviteljica Terezija Avilska. Vstopila je v karmeličanski red in ga z Janezom od Križa prenovila. Ustanovila je več samostanov in jih povezala v provinco bosonogih karmeličank.

S svojimi spisi je vplivala na redovništvo svojega časa. V slovenščini sta izšli knjigi Notranji grad in Pot popolnosti . Papež Pij X. jo je označil kot mojstrico psihologije in mistike. Bosonogim karmeličankam pripadata tudi samostana v Sori pri Medvodah in v Mirni Peči. Ena izmed sester iz Karmela v Sori je o Tereziji Ávilski pred leti podala:
»Njena dela pričajo o bogastvu poti notranje molitve, o osebnem srečanju z Bogom in popolni odprtosti do Njega. Terezija je velika svetnica, a izredno praktična, obnoviteljica karmeličanskega reda in žena mistične izkušnje ter cerkvena učiteljica, ki z besedo in nasvetom more voditi vsakogar, ki si izbere Boga za prijatelja.«

Leta 1566 je na Dunaju umrl diplomat in zgodovinar Žiga Herberstein. Kot diplomat je prepotoval vso Evropo. V knjigi o Moskvi, je združil zgodovinske vire in svoja opažanja. Prek nje se je zahodni svet seznanil z Rusijo.

28. marca 1860 se je v Ljubljani rodil muzikolog in umetnostni zgodovinar Josip Mantuáni. Na Dunaju je študiral pravo, filozofijo, zgodovino, umetnostno zgodovino in glasbo. Tam je dobil tudi prvo službo. Po vrnitvi v Ljubljano 1909 je bil ravnatelj Narodnega muzeja.
Predaval je glasbeno zgodovino na konservatoriju ter umetnostno zgodovino, arheologijo in epigafiko na Filozofski fakulteti. Urejal je časopisa Carniola in Glasnik Muzejskega društva. Bil je član komisije za cerkveno glasbo in škofijski nadzornik organistov v Ljubljani. Med drugim je na novo odkril Gállusa in ga v evropskem merilu postavil na mesto, ki mu pripada. Sistematično je zbiral gradivo za slovensko glasbeno zgodovino in ji s tem postavil znanstvene temelje.

28. marca leta 1920 se je v Medvodah rodila antropologinja Branislava Sušnik . Med drugim je podrobno raziskovala življenje indijanskih plemen v Paragvaju.

Spominjamo se
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...