Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Terezija Avilska (foto: ARO)
Terezija Avilska | (foto: ARO)

Spominjamo se, 28. marec - Terezija Avilska

Spominjamo se | 28.03.2021, 08:27 Tone Gorjup

28. marca leta 1515 se je v Ávili rodila redovna ustanoviteljica Terezija Avilska. Vstopila je v karmeličanski red in ga z Janezom od Križa prenovila. Ustanovila je več samostanov in jih povezala v provinco bosonogih karmeličank.

S svojimi spisi je vplivala na redovništvo svojega časa. V slovenščini sta izšli knjigi Notranji grad in Pot popolnosti . Papež Pij X. jo je označil kot mojstrico psihologije in mistike. Bosonogim karmeličankam pripadata tudi samostana v Sori pri Medvodah in v Mirni Peči. Ena izmed sester iz Karmela v Sori je o Tereziji Ávilski pred leti podala:
»Njena dela pričajo o bogastvu poti notranje molitve, o osebnem srečanju z Bogom in popolni odprtosti do Njega. Terezija je velika svetnica, a izredno praktična, obnoviteljica karmeličanskega reda in žena mistične izkušnje ter cerkvena učiteljica, ki z besedo in nasvetom more voditi vsakogar, ki si izbere Boga za prijatelja.«

Leta 1566 je na Dunaju umrl diplomat in zgodovinar Žiga Herberstein. Kot diplomat je prepotoval vso Evropo. V knjigi o Moskvi, je združil zgodovinske vire in svoja opažanja. Prek nje se je zahodni svet seznanil z Rusijo.

28. marca 1860 se je v Ljubljani rodil muzikolog in umetnostni zgodovinar Josip Mantuáni. Na Dunaju je študiral pravo, filozofijo, zgodovino, umetnostno zgodovino in glasbo. Tam je dobil tudi prvo službo. Po vrnitvi v Ljubljano 1909 je bil ravnatelj Narodnega muzeja.
Predaval je glasbeno zgodovino na konservatoriju ter umetnostno zgodovino, arheologijo in epigafiko na Filozofski fakulteti. Urejal je časopisa Carniola in Glasnik Muzejskega društva. Bil je član komisije za cerkveno glasbo in škofijski nadzornik organistov v Ljubljani. Med drugim je na novo odkril Gállusa in ga v evropskem merilu postavil na mesto, ki mu pripada. Sistematično je zbiral gradivo za slovensko glasbeno zgodovino in ji s tem postavil znanstvene temelje.

28. marca leta 1920 se je v Medvodah rodila antropologinja Branislava Sušnik . Med drugim je podrobno raziskovala življenje indijanskih plemen v Paragvaju.

Spominjamo se
Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA) Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA)

Roglič najhitrejši romar na Svete Višarje!

Primož Roglič je tisti, za katerega smo tri tedne, danes pa še prav posebej, stiskali pesti. Naš kolesarski as je že tolikokrat dokazal, da zmore nemogoče, da smo, vse do verige, ki se je snela v ...

Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik) Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik)

Nadškof Hočevar o Grozdetu: Nihče ni smel vedeti …

Na današnji dan obhajamo 100. obletnico rojstva bl. Alojzija Grozdeta, medtem ko je 1. januarja minilo 80 let od njegove mučeniške smrti. Ta veliki življenjski in mučeniški jubilej Škofija Novo ...

Stop vojni v Ukrajini (photo: Pexels) Stop vojni v Ukrajini (photo: Pexels)

Fink, Ferfila in Tomšič o vojni v Ukrajini

Vojna v Ukrajini je terjala na tisoče življenj, milijone razseljenih in uničeno infrastrukturo. Konflikt je pomembno vplival na evropsko soseščino, ki je soočena z zaostrenimi varnostnimi ...