Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Novi celjski škof bo dr. Makismiljan Matjaž (foto: p. Ivan Rampre)
Novi celjski škof bo dr. Makismiljan Matjaž | (foto: p. Ivan Rampre)

Novi celjski škof bo dr. Maksimilijan Matjaž

Cerkev na Slovenskem | 05.03.2021, 12:17 Alen Salihović

Papež Frančišek je za celjskega škofa imenoval dr. Maksimilijana Matjaža, duhovnika mariborske nadškofije metropolije, ki je bil do sedaj profesor Svetega pisma na Teološki fakulteti v Ljubljani.Na tem mestu je nasledil škofa Stanislava Lipovška. Sicer je škofijo zadnji dve leti vodil upravitelj Rok Metličar.

Kot poroča slovensko uredništvo Vatican news se je msgr. Maksimilijan Matjaž rodil 23. avgusta 1963 v Črni na Koroškem. Po osnovni šoli v Mežici je obiskoval srednjo ekonomsko šolo v Slovenj Gradcu. Opravil je tudi filozofsko-teološki študij na Teološki fakulteti v Ljubljani (1983-1988). V duhovnika je bil posvečen 29. junija 1989 ter bil inkardiniran v nadškofijo metropolijo Maribor.

Maksimiljana Matjaža smo leta 2018 gostili v oddaji "Naš gost"

Podatki o Škofiji Celje:

- površina: 2.711,4 km2 (približno 12 % Slovenije ali 35 % površine mariborske metropolije)
- prebivalcev: 294.994
- katoličanov: 218.873 (74% prebivalcev škofije)
- duhovnikov: 93 inkardiniranih in 1 upok. škof
- duhovnikov, ki delujejo in prebivajo na ozemlju škofije: 123 in 1 upok. škof
- stalnih diakonov: 3
- bogoslovcev: 0
- redovnikov: 30 in 1 redovni brat
- redovnic: 31 in 2 v svetni ustanovi
- župnij: 112
- župnijskih cerkva 110
- podružničnih cerkva: 223
- dekanij: 11

Celje, pogled z zraka
Celje, pogled z zraka © Quadcopter Slovenija
Od leta 1989 do 1991 je bil kaplan v Zrečah. Od leta 1991 do 1995 je študiral Sveto pismo na Papeškem bibličnem inštitutu v Rimu ter dosegel magisterij iz bibličnih ved. Študij je nadaljeval na Papeški univerzi Gregoriani, kjer je doktoriral iz biblične teologije leta 1998. Leta 2000 je študiral svetopisemsko arheologijo na Studium Biblicum Franciscanum v Jeruzalemu. Od leta 1998 je bil asistent na ljubljanski teološki fakulteti, od leta 2001 pa profesor-asistent na katedri za sveto pismo in judovstvo ter od leta 2011 izredni profesor za svetopisemske vede in judovstvo.

Od leta 2006 je bil član duhovniškega sveta nadškofije metropolije Maribor in od leta 2011 član kolegija svetovalcev. Bil je tudi duhovnik pomočnik v župniji Dravograd (1998-2010), v Zrečah (2010-2012), v pastoralni enoti Slovenj Gradec (2012-2013) in v župniji Šentilj (2013-2020).

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je v voščilu zapisal: "Veselimo se s krajevno Cerkvijo celjske škofije, ki je danes dobila novega pastirja. Papež Frančišek je za njenega škofa imenoval profesorja Svetega pisma dr. Maksimilijana Matjaža. Imenovanemu iskreno čestitamo in se veselimo njegovega duhovnega in strokovnega prispevka, s katerim bo obogatil delovanje Slovenske škofovske konference in Cerkve v Sloveniji. Svoje poglobljeno poznavanje Svetega pisma, s katerim je doslej bogatil študente Teološke fakultete in različne svetopisemske skupine, bo sedaj delil vernikom svoje škofije in Cerkve v Sloveniji. Ko se veselimo njegovega imenovanja in mu voščimo močne vere, trdnega upanja in apostolske ljubezni, mu obljubljamo bratsko bližino, ki jo bomo živeli predvsem v molitvenem spominu pred Gospodom. Bog vas živi, novi celjski škof Maksimiljan."

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.