Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Ko masko nosimo, se jo čim manj dotikamo in jo popravljamo. (foto: rawpixel.com)
Ko masko nosimo, se jo čim manj dotikamo in jo popravljamo. | (foto: rawpixel.com)

Me maska na mojem obrazu res ščiti?

Svetovalnica | 04.02.2021, 13:00 Mirjam Judež

Pojav novih različic virusov – govori se o angleški, južnoafriški in brazilski različici – je sprožil veliko zaskrbljenost po svetu. Ob težavah z dobavo cepiva je torej jasno, da se bo še nekaj časa potrebno držati samozaščitnih ukrepov, med njimi je v prvi vrsti uporaba obraznih mask. Vprašanje o tem, katere maske ščitijo bolje in katere so najbolj praktične za uporabo je znova postalo zelo aktualno. Z nami na daljavo sta bili dr. Maja Remškar z Instituta Jožef Stefan in infektologinja dr. Mateja Logar iz UKC Ljubljana. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

Prednosti in težave FFP2 mask pred kirurškimi

dr. Mateja Logar: »Partikularna maska izhaja primarno iz industrije in ščiti predvsem pred suhimi, prašnimi delci, tako ima večjo filtracijsko sposobnost oz. zadrži manjše delce kot kirurška maska. Če jo pravilno namestimo, bistveno bolj tesni kot kirurška maska. Tu pa se pojavijo težave: vse maske FFP2 niso primerne za vse obraze, na ozkih in neobritih obrazih ne tesnijo dobro. Večina mask FFP2, ki so na tržišču, ne nudi zaščite pred vlažnimi delci. Tu je kirurška maska bolj primerna, poleg tega si jo je bistveno lažje namestiti. FFP2 maske so namenjene nošnji do 4 ure, potem jo moramo zamenjati in podobno kot pri kirurški maski odsvetujemo ponovno nameščanje, saj je zunanjost kontaminirana. Kirurško masko moramo menjati vsaki 2 uri oz. ko je maska mokra ali onesnažena, saj takrat maska ne opravlja več svoje funkcije in imamo lažen občutek varnosti, ker mokra maska bistveno bolj prepušča različne delce.«

Me maska na obrazu res ščiti?

FFP2 maske so priporočljive za bolnišnična okolja

dr. Logar: »Pri uporabi FFP2 mask vidim številne težave, ki so povezane s samo namestitvijo, nošnjo, s pravilnim odstranjevanjem in vse te težave ne odtehtajo koristi, ki jih FFP2 maska ima. Nošnja FFP2 mask ima koristi takrat, ko smo v okolju, kjer je velika verjetnost, da bomo prišli v stik z virusom in bomo v takšnem okolju ostali dolgo časa. To so bolnišnična okolja. Pri nas velja priporočilo, da se FFP2 maske uporabljajo, ko bomo dolgo v bolniški sobi, kjer so bolniki s covid-om. Če gre pa za kratkotrajne vstope v sobe bolnikov s covid-om, pa uporabljamo kirurške maske, ki nam nudijo zelo dobro zaščito pred okužbami, ki se prenašajo s kapljicami.«

Za otroke so bolj primerne pralne maske, saj jih FFP2 in kirurške maske ne ščitijo dobro, ker niso prilagojene za majhne obraze.
Za otroke so bolj primerne pralne maske, saj jih FFP2 in kirurške maske ne ščitijo dobro, ker niso prilagojene za majhne obraze. © rawpixel.com
Kaj je pokazala raziskava različnih tipov mask

dr. Maja Remškar: »Na Inštitutu Josef Stefan smo različne tipe mask testirali z drobnim prahom, ki ima velikost koronavirusa. Testirali smo, kakšna je filtracijska učinkovitost maske za tistega, ki jo nosi. Ko smo testirali FFP2 in kirurške maske, smo ugotovili, da je največji faktor, ki vpliva na učinkovitost maske, ravno prileganje maske na obraz. Pri FFP2 maskah je bila v začetku filtracijska učinkovitost zelo dobra pri tistih maskah, ki so se dobro prilegale in taka je tudi ostala. Pri kirurških maskah je v začetku filtracijska učinkovitost podobna kot pri FFP2 maskah, vendar se je že čez nekaj časa zmanjšala. Za daljšo uporabo maske v okoljih, kjer lahko pride do infekcije, priporočamo FFP2 maske.«

Maske moramo nositi vsi, tudi tisti, ki so že preboleli covid. Na to, kakšna je možnost, da ko prebolimo covid, da ponovno pride do okužbe, še nimamo odgovorov.

Trditve, da se v maskah nabira ogljikov dioksid, so zavajajoče

dr. Remškar: »Težko verjamemo, da se v maskah nabira ogljikov dioksid. Morda v kakšnih izjemnih primerih, ko je maska že močno onesnažena z drugimi polutanti. Molekule CO2 so toliko manjše od luknjic v maskah (kirurških, FFP2 in pralnih), da je težko verjeti, da bi se CO2 znatno nabiral. Pri nekaterih raziskavah sicer govorijo o rahlem povečanju CO2 v krvi, vendar je to bolj posledica bolj plitkega dihanja, ko nosimo maske, a tudi tista povečanja so tako minimalna, da so bistveno manjša, kot če nekaj ur ne zračimo zaprtega prostora. To zavajanje, da se CO2 nabira v maskah, je bila posledica tega, da so zdravniki v tej stiski, ko ni bilo zaščitne opreme, uporabljali včasih tudi potapljaške maske, kjer pa je do tega problema prihajalo.«

Me maska na obrazu res ščiti?

Pralne maske ščitijo 50 %, uporaba v okoljih, kjer ne pričakujemo okužbe

dr. Remškar: »Maske iz blaga so bile nujna zaščita takrat, ko je bilo pomanjkanje zaščitne opreme. Zaščita mask iz blaga, kot smo jo stestirali z našo aparaturo, je manjša kot v primeru kirurških in FFP2 mask. Čeprav so nekateri materiali iz blaga precej učinkoviti, sam kroj običajno povzroči slabše prileganje na obraz in največja zaščita, ki smo jo izmerili pri nas, je bila 50 %. Če to primerjamo s kirurškimi maskami, ki nekatere ščitijo več kot 80 % in FFP2 maskami, pri katerih je zaščita do 90 %, je jasno, da se naj bi pralne maske uporabljalo za zaščito v okoljih, kjer ne pričakujemo infekcije in za zaščito otroških dihal. FFP2 in kirurške maske niso priporočljive za otroke zaradi slabšega prileganja na majhne obraze in manj globokega dihanja. Raziskave so pokazale, da bi bile pralne maske v nekaterih primerih dobra zaščita, če so narejene iz gostega blaga, vendar spet ne pregostega (svila, umetna svila je pregosto tkan material). V tem primeru prihaja do uhajanja zraka ob nosnem korenu, ob licih in taka maska ne ščiti.«

Težki astmatiki naj uporabljajo raje masko iz blaga

dr. Logar: »Če človeka z astmo ob nošenju kirurške maske duši, sili na kašelj, je bolj primerno, da uporablja masko iz blaga. Bolje to, kot da ima pri nosu in pri straneh odprtino. Če so odprtine, kirurška maska človeka in okolice popolnoma nič ne ščiti. Maska iz blaga bo vsaj zaščitila pred velikimi delci in preprečila, da bi okužen človek okužbo širil v okolico.«

Če se od okuženega s koronavirusom družinskega člana ne moremo umakniti, svetujemo 14-dnevno karanteno, če pa se okužena oseba lahko osami od ostalih družinskih članov, zadošča izolacija 10 dni. Po tem obdobju se mirno lahko vrnemo na delovno mesto.

Največji faktor, ki vpliva na učinkovitost maske, je prileganje maske na obraz.
Največji faktor, ki vpliva na učinkovitost maske, je prileganje maske na obraz. © rawpixel.com

Pomembna je pravilna uporaba mask in to, da se maska čim bolje prilega

dr. Logar: »Pri klasičnih kirurških maskah je pomembno, da masko, preden jo začnemo nameščati na obraz, raztegnemo (njene gube), potem nekoliko že upognemo zgornji del, kjer je nosna sponka, in masko namestimo tako, da jo potisnemo čim višje na koren nosu, čim višje proti očem, zataknemo ušesne zanke za ušesa in masko potegnemo pod brado. Ko imamo enkrat masko tako nameščeno, še enkrat zatesnimo zgornji del pri nosu in šele potem namestimo nazaj očala, če jih nosimo. Na ta način se bodo očala bistveno manj rosila. Ko masko nosimo, se jo čim manj dotikamo, jo čim manj popravljamo. S tem, ko se dotikamo zunanje onesnažene površine, vse te delce prenesemo na svoje roke, potem nas zasrbi oko in se podrgnemo po očesu in na ta način prenesemo različne mikrobe na očesno veznico, ki je prav tako lahko vstopno mesto. Ko maske ne potrebujemo več, jo primemo za ušesne zanke, jo odstranimo brez dotikanja sprednje površine in vržemo v smeti.«

Epidemija je čas, ko je skupnost na prvem mestu in je treba na kakšno osebno pravico malce pozabiti oz. dati prednost zaščiti bolj ranljivih skupin, ki lahko zbolijo za hudo obliko okužbe.

Masko nosimo tudi v javnih prostorih, kjer smo navidez sami

dr. Logar »V zimskem okolju, ko je zelo nizka zračna vlaga, so koronavirus delci, ki so običajno znotraj respiratornih kapljic, bistveno manjši in lebdijo v zraku dlje časa, zato je pomembno, da nosimo masko tudi v prostorih, kjer smo navidez sami (dvigala, toaletni prostori javnih stavb). Ti drobni okuženi delci lahko ostajajo v ozračju in jih vdihnemo, ker je bil nekdo, ki je bil v prostoru pred nami, okužen.«

Ob upoštevanju vseh zaščitnih ukrepov je možnost, da bi se okužili z izdelki, ki jih prinesemo iz trgovine, res minimalna.
Ob upoštevanju vseh zaščitnih ukrepov je možnost, da bi se okužili z izdelki, ki jih prinesemo iz trgovine, res minimalna. © rawpixel.com

Če gremo v trgovino zaščiteni in razkuženi, naj se ne bojimo, da bi virus »staknili« na izdelkih, ki smo jih prinesli domov

dr. Logar: »Ti predmeti niso problematični, saj tu virus preživi relativno kratek čas. Možnost, da bi ob upoštevanju vseh ukrepov kupcev, prišlo do hude kontaminacije v trgovinah, je minimalna. Stvari iz trgovine normalno zložimo v omare in hladilnik, pomembno pa je, da ko pridemo iz trgovine, da si roke dobro umijemo.«

Me maska na obrazu res ščiti?

Nove različice koronavirusa; ukrepe bomo še naprej odgovorno spoštovali

dr. Logar: »Tudi nove različice koronavirusa se širijo kapljično, nič drugače. Gre le za to, da je potrebna manjša količina virusa, da pride do okužbe. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je možnost širjenja, če ne upoštevamo ukrepov, bistveno večja, kot pri klasični obliki virusa in zaradi tega se toliko bolj poudarja dobro upoštevanje navodil glede nošenja zaščitnih mask, razkuževanja in vzdrževanja razdalje med posamezniki. Žal je epidemija čas, ko je skupnost na prvem mestu in je treba na kakšno osebno pravico malce pozabiti oz. dati prednost zaščiti bolj ranljivih skupin, ki lahko zbolijo za hudo obliko okužbe.«

Svetovalnica
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...