Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Velika večina otrok bo koronavirus lahko prebolela skoraj brez težav, toda virus otrok odnese domov k staršem in starim staršem. Tukaj pa je več nevarnosti za razširitev bolezni na bolj ranljivo populacijo. (foto: Sharon McCutcheon / Unsplash)
Velika večina otrok bo koronavirus lahko prebolela skoraj brez težav, toda virus otrok odnese domov k staršem in starim staršem. Tukaj pa je več nevarnosti za razširitev bolezni na bolj ranljivo populacijo. | (foto: Sharon McCutcheon / Unsplash)

Maska na mojem obrazu je stvar higiene in vljudnosti do drugih

| 07.09.2020, 12:45 Mirjam Judež

Zakaj je uporaba mask priporočljiva in kako koristni so drugi ukrepi v boju z nalezljivim koronavirusom? Pred jesenjo in zimo je eno najbolj vročih vprašanj: kakšni so scenariji v tednih, ki nas čakajo? V Svetovalnici je bil naš gost direktor Klinike Golnik dr. Aleš Rozman, kjer so v prvem valu situacijo obvladovali zelo dobro, a predvsem zato, ker je bil velik del bolnišnice prazen. Dr. Rozman poziva: »Če imate simptome za kakršnokoli bolezen, še posebej, če nakazuje, da bi bil rak, vztrajajte, ne odlašajte, pridite na pregled dovolj zgodaj, bolnišnic ne zapiramo!« Z direktorjem se je pogovarjal Blaž Lesnik.

Jesen, zima prinašata tudi druge respiratorne viruse, vključno z gripo

»V pomladanskem času smo COVID 19 dobro zaustavili. Ukrepi so se dobro izvajali, ljudje so pri tem sodelovali, konec maja in začetek junija skoraj nismo imeli novih primerov. Preko poletja so ljudje potovali, se med sabo mešali, število okuženih se je znova dvignilo, ne le pri nas, tudi drugje po Evropi, kar je bilo pričakovano. Kaj se bo zgodilo jeseni, težko rečemo. Družba je trenutno odprta (hvala Bogu, da je tako), otroci se morajo šolati, mi moramo hoditi v službo, take situacije, odkar imamo COVID in toliko okuženih hkrati, še nismo imeli. Pozna jesen prinaša ponavadi tudi druge respiratorne viruse, vključno z gripo. Težava je, da teh povzročiteljev ne ločimo med seboj na osnovi klinične slike. Če jih hočemo ločiti, moramo narediti brise, kar je zamudno in drago, šele nato se lahko odzivamo na situacijo, ki jo imamo. Za ostalimi respiratornimi virusi, ki smo jih navajeni od otroštva, ne zbolevamo ravno vsako sezono, pa tudi, če zbolimo, so klinične slike bolj blage, z izjemo gripe. Novi koronavirus, ki je prišel med nas, pa pravzaprav neke imunosti v populaciji nima, skoraj vsi smo dovzetni za okužbo z njim, kar je glavna težava, kar pomeni, da v kratkem času lahko zboli zelo veliko ljudi in s tem zelo obremeni zdravstveni sistem. S tem ne mislim, da bolniki lahko preplavijo bolnišnice, a tudi zdravstveni delavci so doma na bolniški, sistem ne funkcionira, ljudje, ki imajo ostale bolezni, ne pridejo pravočasno do oskrbe. To je tisto, česar se najbolj bojimo v tem trenutku. Zato je zelo pomembno, da držimo število okuženih na nizki ravni, ki jo še lahko normalno obvladujemo, da lahko vse teče, kot je treba.«

Poglavitna naloga maske je, da z njo ščitimo druge pred sabo.

Družba se bori proti varnostnim ukrepom – zakaj sploh takšni ukrepi, kot jih imamo?

»Veliko število obolelih paralizira družbo. Ukrepi, ki jih sprejmemo danes, imajo prvi efekt šele po desetih, štirinajstih dneh. Ljudje ne razumejo, zakaj se tako razburjamo okrog nizkih številk. Ampak takrat se da še nekaj narediti. Ko so številke visoke, rabimo precej daljši čas, da se stvari znova postavijo nazaj na svoje mesto, da število obolelih pade. Če je število obolelih nizko, lahko bolnice normalno funkcionirajo, zdravijo tudi druge bolezni, ne samo COVID, imajo zadosti zaposlenih, ki niso na bolniški, ekonomija funkcionira, ljudje hodijo v službo, ustvarjajo dohodek, prinesejo plačo družinam, otroci se normalno šolajo. Če tega ni, vse stvari začnejo pešati in se počasi ustavljati. To smo videli na začetku prvega vala. Tega si mi ne želimo. Tu pa je še ranljiva skupina prebivalstva (starostniki in ljudje s kroničnimi boleznimi; cca. 20 % populacije), ki je bolj dovzetna za težji potek bolezni in lahko človek od tega tudi umre. Tudi njih je treba ščititi, to je naša moralna zaveza.«

Maska, ki jo nosim, je vljudnost do sočloveka

»Maske so seveda različnih kakovosti. V bolnišnicah uporabljamo predvsem maske z visoko stopnjo zaščite, da lahko delamo v okolju, kjer je v zraku veliko virusa, vendar teh mask ni v splošni prodaji in jih ne priporočamo za splošno rabo. Običajne t. i. kirurške maske so zelo pomembne. To je naša vljudnost do drugih. S temi maskami predvsem ščitimo drugega pred sabo, nekoliko manj sebe pred drugimi. Ko mi govorimo, kihnemo, nam iz ust letijo drobne kapljice, ki jih največkrat sploh ne vidimo. To leti na razdalji 1,5 do 2 metra okoli nas in pada na obrazne sluznice ljudi, ki so v bližini. Če je v teh kapljicah virus, je veliko možnosti, da se z njimi okuži. Ko damo mi gor masko, veliko večino kapljic zaustavimo za masko, po domače povedano ne popljuvamo sogovornikov in to je ta vljudnost, ki jo moramo držat do drugih. Če bi bil virus na drobno v zraku, nas maska malo manj ščiti pred tem, vemo pa, da virus sam ne leta po zraku, vezan je na kapljice, te pa imajo to dobro lastnost, da tudi če padejo na masko (papirnato, iz blaga), tam ostanejo. Če se želimo zaščiti pred drugimi, nekaj teh kapljic maska vseeno zadrži, poglavitna stvar maske pa je, da mi ščitimo druge pred sabo. Kako jo shraniti? Vzamete bel A4 papir, ga prepognete na pol in masko vložite v ta prepognjen papir, daste v torbico in jo znova uporabite, ko greste po opravkih. Vsaka maska je učinkovita. Tiste, ki so zelo prehodne, nekoliko manj kot tiste iz bolj gostih materialov. Kapljice, ki jih izkašljujemo, ki letijo iz ust, ko govorimo, kot voda rade ostanejo na materialih kot sta papir in blago.«

Zakaj otroci v šolah nosijo maske? Velika večina otrok bo koronavirus lahko prebolela skoraj brez težav, kot prehlad, toda virus otrok odnese domov k staršem in starim staršem. Tukaj pa je več nevarnosti za razširitev bolezni na bolj ranljivo populacijo.

Zakaj ne nosijo maske samo tisti, ki so bolni?

»Pri koronavirusu je tako, da začnemo virus izločati iz sluznice dihal dan ali dva preden zbolimo. Mi še ne čutimo znakov bolezni, virus pa se že izloča dan ali dva pred tem in v tem času opravimo približno 45 % vseh prenosov naprej. Tudi, če se mi počutimo zdrave, lahko širimo virus, pa tega še ne vemo. Nošenje maske je stvar vljudnosti in higiene. Pralnim maskam se lahko doda filtre in s tem poveča njeno učinkovitost. Filter je lahko tudi del vrečke za sesalec sesalca (seveda čiste). V pralnih maskah je treba vzdrževati higieno. Prav je, da imamo nekaj mask. Vsak dan masko operemo na 100 stopinj oz. jo prelikamo, da visoka temperatura uniči bakterije in viruse, ki so na njej. Toplotno jih je treba obdelati in oprati, papirnate pa moramo zavreči.«

Tudi, če se počutimo zdrave, lahko širimo virus, pa tega sploh ne vemo. Virus se namreč izloča že dan ali dva preden zbolimo, v tem času pa opravimo približno 45 % vseh prenosov naprej.

Direktor Klinike Golnik dr. Aleš Rozman
Direktor Klinike Golnik dr. Aleš Rozman © STA
Priporočamo cepljenje proti gripi

»Cepljenje proti gripi zelo priporočamo, ker vam naredi vsaj delno imunost na gripo. Tudi gripa je huda bolezen in vsaj eno možnost ste s cepljenjem izločili iz menija za to zimo, zaradi katere lahko zbolite in bo lažje. Ko smo nosili maske, ostali doma, se je v tednu, dveh drastično zmanjšalo število vseh respiratornih infektov, ne samo COVID-a. Ta higienski režim (maska, higiena rok, razkužilo) zaustavlja tudi gripe, druge respiratorne viruse, ki jih že imamo sicer pri nas in če se tega v družbi držimo, bomo čez zimo lahko drastično zmanjšali število vseh prehladnih obolenj in viroz in pa tudi zmanjšali število ljudi, ki potrebujejo bolnišnico. Vsi si želimo varno in učinkovito cepivo proti koronavirusu, da zaključimo nočno moro, ki se nam dogaja. Upam, da ga bodo ljudje sprejeli, da ne bo prišla ven nova vraža, da škoduje in se nihče ne bo želel cepiti. Cepivo izdelati je težavno. Za respiratorne viruse doslej ni bilo posebno visoko učinkovitih cepiv kot so za nekatere druge bolezni. Cepivo proti gripi ima dober delež zaščite. Virus vsako sezono nekoliko mutira in je težko vnaprej predvidevati, kaj bo tisto sezono aktivno. Cepivo je relativno dobro, sam se bom cepil, pa tudi svoje starše.«

Lahko iz trgovine poleg blaga in živil prinesem tudi koronavirus?

»Teoretično je res lahko možnost, da je na stvareh, ki smo jih kupili, manjša količina virusa. Če imate res, res smolo, se lahko tudi iz te nakupovalne vrečke ali steklenice nekdo okuži. V praksi pa je tako: vsak virus tudi ne povzroči okužbe, pomembna je zadostna količina, da prestopimo prag, ki lahko povzroči okužbo. Če redno skrbite za higieno rok (umivanje rok, razkuževanje), te bojazni ni, če spadate v zelo ranljivo skupino, pa lahko embalažo živil, izdelkov odvijete, daste v smeti, si še enkrat razkužite roke in bo vse uredu.«

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...