Veš za nasilje? Prijavi ga!
Slovenija | 11.01.2021, 12:18 Marjana Debevec
Omejitve, ki so bile sprejete, da bi preprečili slabšanje zdravstvenega stanja ljudi, lahko na drugi strani privedejo do povečanja nestrpnosti in s tem tudi do nasilja v družini. Vezanost na dom lahko žrtvi otežuje prijavo, opozarjajo na Policiji. Zato je še kako pomembno, da smo pozorni in nasilje, če ga zaznamo, tudi prijavimo.
Prijave nasilja v družini so se v letu pandemije povečale za 10 odstotkov. Na Policiji zato vabijo vse žrtve nasilja, da jih pokličejo, saj so prepričani, da obstaja pot iz nasilnega odnosa. Poudarjajo, da so dosegljivi 24 ur na dan in se odzovejo na vsak klic. Prav tako pa naše odzivanje na nasilje pri drugih kaže na občutljivost družbe za ta problem. »Seveda lahko priskoči vsak na pomoč in že s klicem lahko prepreči nadaljnje nasilje oz. lahko to nasilje ustavi. Po drugi strani pa bomo le skupaj podali jasno sporočilo javnosti in vsem povzročiteljem nasilja, da nasilje ne sodi v našo družbo«, je bil jasen vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto na Generalni policijski upravi Robert Tekavec.
Da bomo tako prispevali naš delček v mozaik preprečevanja nasilja nad najšibkejšimi člani družbe, pa je prepričan tudi Damijan Janžekovič, ki je nasilje, ki ga je sam doživljal, opisal v knjigi. »Berem v medijih o dogodkih, ki so povezani z nasiljem, pa se vedno vprašam, če bi bilo kako drugače, če bi sosedje bili pozorni, če bi podali kakšno prijavo, če bi se oni zavzeli za to osebo. Žalosti me ta mentaliteta, da ljudje raje zamižijo in se delajo, kot da nič ni, kot pa da bi dejansko pomagali, ponudili roko sočloveku«. Pogovoru z Damjanom Janžekovičem boste lahko prisluhnili v oddaji Srečanja 19. januarja.