Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc (foto: www.romanatomc.si)
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc | (foto: www.romanatomc.si)

Evropska poslanka ELS Tomc o letu 2020 v EP in razmerah v Sloveniji

Evropska Unija | 23.12.2020, 06:12 Alen Salihović

Evropska poslanka Evropske ljudske stranke/SDS Romana Tomc je pred koncem leta spregovorila o dogajanju v Evropskem parlamentu (EP), ki ga je tako kot ves svet zaznamovala pandemija novega koronavirusa. Pozdravila je dogovor za pomoč državam članicam po pandemiji. Veseli jo, da je k dosegu kompromisa pod vodstvom nemškega predsedstva pripomogel tudi slovenski premier Janez Janša.

Bolj pesimistična je poslanka glede brexita. Skrbi jo, da do 1. januarja dogovora ne bo, kar bo povzročilo številne težave. Spregovorila je tudi o političnih razmerah v Sloveniji ter bila kritična do potez opozicije. Ni pa šlo mimo ukrepov slovenske vlade pri soočanju z epidemijo. Slednje je ocenila kot ene najboljših v Evropski uniji.

Logotip EPP/ELS
Logotip EPP/ELS © Logotip poslanske skupine Evropske ljudske stranke
Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so nedavno z veliko večino podprli besedilo o večletnem finančnem okviru Evropske unije za obdobje ‪2021-2027‬. Gre za besedilo, ki je bilo dogovorjeno s Svetom 10. novembra. "Dosežen dogovor je odlična novica! Vztrajanje se je izplačalo, države bodo prišle do finančnih sredstev, ki jih nujno potrebujejo za odpravo posledic krize. Dejstvo je, da je pomembno vlogo v iskanju tega kompromisa odigral tudi predsednik slovenske vlade Janez Janša. V svojem pismu, ki je dvignilo precej prahu, je opozoril na pomembnost neodvisnega odločanja o sankcijah v primeru kršitve vladavine prava – in prav bistvena sprememba med prvotnim predlogom, ki ni bil sprejemljiv za vse države in zadnjim, sprejemljivim kompromisom je v tem, da bodo sankcije v primeru kršenja vladavine prava veljale šele po dokončni odločitvi sodišča. S svojim pismom je Janez Janša pozval k dodatnemu naporu, ko je že izgledalo, da dogovora ne bo. Predlagal je rešitev, ki je bila na koncu tudi sprejeta. Tudi vprašanje vladavine prava, največji kamen spotike, je rešeno. O tem, ali vladavina prava obstaja ali ne, ne bodo odločala politična telesa, temveč neodvisna sodišča. Na to smo veš čas opozarjali, očitno je zmagal razum. Evropska komisija bo morala oblikovati natančne in pregledne kriterije in merila, da se bo postopek sploh lahko začel. Torej ne bo več dovolj samo politična ocena," poudarja poslanka Tomčeva. 

Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...