Ritem srca 2020: Ni meja za Božje delovanje!
Duhovnost | 23.10.2020, 14:27 Rok Mihevc
Ni meja za Božje delovanje, bi lahko povzeli celotno sporočilo letošnjega festivala Ritem srca. Duhovno-glasbeno bogat večer smo spremljali v varnem in toplem zavetju doma, v avtu, na bolniški postelji, v službi … Ker si vsi zaslužimo Upanja v teh negotovih časih. Na Radiu Ognjišče smo veseli, da smo ga izpeljali vsaj na takšen način, čeprav brez skupnega slavljenja in množice v dvorani. Hvala vsem, ki podpirate sodobno krščansko glasbo in festival Ritem srca! Preberite, prisluhnite in poglejte letošnjo "korona" izvedbo.
Želim podpreti festival Ritem srca
Jera in Miha Novak: Jezus vsakega od nas prosi »daj mi piti«
Jera že drugič, Miha prvič na Ritmu srca. Kljub aktualnemu dogajanju je bilo poletje za njiju nekaj posebnega, saj sta si pred Bogom obljubila večno zvestobo. Lepo je biti poročen, pravita, spoznala pa sta se na evropskem Taizejskem srečanju za mlade. Jera je pravnica, Miha pastoralni asistent v vojski, oba pa pevca, prepevata v župniji. Kdo od njiju večkrat zamuja, kdo je bolj popustljiv, kdo si je večkrat zavrtel njuno novo pesem, preverite v video posnetku.
Sodobna krščanska glasba jima je blizu. Za Miho je kot molitev na poti, »spomni me na kakšno stvar, me tolaži, opogumlja«, Jeri so najljubše taizejske molitve, saj je bila v obdobju odraščanja vpeta v to. Njuja pesem »Daj mi piti«, je kar dolgo čakala v predalu, Miha jo je namreč napisal v dijaških letih, torej več kot 10 let nazaj. Korona pa je dala zagon za njeno obuditev. Je kot dialog med Jezusom in Samarijanko, narejena po svetopisemskem odlomku Janezovega evangelija 4. poglavja. »Močno sem začutila, kako Jezus stopa do vsakega od nas in reče »daj mi piti«. Na nas je, ali mu bomo odgovorili in ga sprejeli.«
Brigita Pintar: Pesem o pozitivnem pogledu na »korona« čas
Temperamentna Brigita Pintar je na festivalu debitirala lani, s pesmijo »Vidiš me«. Študira predšolsko vzgojo, saj rada dela z otroki, ker ji vsak dan dajo nekaj novega. »Pokažejo ti, da te imajo radi, kako so nagajivi, spretni in kako hitro najdejo preprosto rešitev.« Rada ima sodobno krščansko glasbo, saj je po njenih besedah živahna, mladostna in govori o tem, skozi kaj gremo čez. V naravi jo privlači tišina, barve, zvoki, svoboda, mir ... Katera žival bi bila in zakaj, pa v posnetku.
Pesem »Novi svet« govori o današnji »korona« situaciji in dogodkih. »Želela sem na pozitivni način prikazati to situacijo, saj sem prepričana, da bomo iz tega prišli ven novi. Odvisno od nas pa je, kaj bomo s tem naredili.« Pravi, da si ne predstavlja življenja brez Boga. »Konec koncev, ko prideš v težko situacijo, greš za tistim, ki te kliče. Bogom.«
Neža in Damjan Pančur: V kričečem svetu slišati Božjo besedo
Stara znanca festivala, na njem sodelovala že najmanj štirikrat, tudi z drugimi izvajalci. Pravzaprav smo ju skozi ta čas spremljali ob življenjskih dogodkih. Kot par, zaročenca, mladoporočenca, zdaj kot mlada starša in vse to se zrcali tudi v njunih pesmih. »Glasba prevzema najin stil življenja, a vedno pa ne delava samo to.« Neža zadnje čase tudi veliko peče, zgodba s slaščicami pa se je začela, ko je mesec in pol prej začela vaditi za peko torte za 1. rojstni dan hčerkice Olivije. O tem, kako je pisati za druge avtorje in pod katero drugo pesem se bi z veseljem podpisala kot avtorja, prisluhnite v pogovoru.
Pesem »Zašepetaj« govori o tem, kako v kričečem svetu slišati Božjo besedo, ki ni glasna, je pa močna. »Dolgo časa sva razmišljala, kakšno zgodbo bi letos izpostavila na festivalu in najbolj se je prikazala ta norija manipulacij v tem svetu. Večino časa je težko slišati Božjo besedo, da se posvetiš in poglobiš, malo »resetiraš«.«
Angelika Jakolič: Gospod je vedno blizu
Debitantka letošnjega festivala je tudi brucka babištva. Rasla je sredi skupine Svetnik, saj sta njena starša nekdanja člana, zdaj se pa tudi ona pridružuje slavljenju in nastopom, tudi s flavto. Je pevka v domači in sosednjih župnijah. S petjem se ukvarja že od osnovne šole naprej, talent je razvijala tudi pri solo petju. Odgovoru na klasično vprašanje, katere tri stvari bi vzela na samotni otok, pa prisluhnite v posnetku.
Navdih njene pesmi »Blizu« je Psalm 34. »Blizu je naš Gospod«, poje v refrenu in tudi sama vedno bolj čuti to Božjo bližino. »Ta pesem bo tudi ostalim ljudem pomagala do občutka, da je Gospod vedno z nami in se lahko zanesemo nanj, nam stoji ob strani.« Pesem je napisal njen stric, Tadej Vindiš.
Skupina SPES: Naš Dom je večnost
Tri sestre Urška, Monika in Bojana ter »stric iz ozadja« Luka so skupina SPES, ki že 10 let ustvarjajo skupaj. Z glasbo želijo pritegniti mnoga srca, saj ljudem pomeni sprostitev, preko tega medija pa želijo pričevati, »da je Bog ljubezen in upanje, kar je tudi ime naše skupine. Danes primankuje upanja in zaupanja v Božjo previdnost in načrt.« Čuti se njihova posebna sestrska vez, pa tudi same pravijo, da so njihova družinska praznovanja polna glasbe. Večglasno petje je značilno za njihovo skupino. Radiu Ognjišče so hvaležne, da podpira sodobno krščansko glasbo, saj se ta tako počuti domače, »glasbeniki se povezujejo in Slovenija vidi, da se gradi na tem, da se da poseben pečat z vidika pričevanja.« Tudi njim smo zastavili »if vprašanje«. Če bi osebno srečale Jezusa, kaj bi ga vprašale in kaj bi mu rekle? Preverite v posnetku.
S pesmijo »Moj dom« so hotele ustvariti vzdušje, da bi se v teh negotovih časih zavedali, da je naš dom v večnost in da bi doumeli, da bomo, ne glede na bolečine, žalost in solze, v večnosti uživali večno srečo in da tukaj ne bi gradili na napačni moči. »Smisel našega življenja je, da se trudimo za večnost, ki je naš Dom.«
Svetnik: Sodobna krščanska glasba nas pelje do presežnega
Skupina, brez katere tudi festival Ritem srca ne bi bil to, kar je. Počasi se številka nastopov bliža desetki. Sinonim skupine Tadej Vindiš se je že spraševal, če ni to že malce dolgočasno za tiste, ki spremljajo festival, a meni, da je to dobrodošlo, da je neka kontinuiteta. »Ritem srca je praznik sodobne krščanske glasbe. Je dar od Boga, sredstvo, preko katerega izražam to, kar je moje poslanstvo. Slavljenje Boga, hkrati s tem pa evangelizacija. Želimo si, da to, kar delamo, da je v slavo Bogu in zveličanje ljudi, da bi spoznali, kako nas Bog ljubi, da nihče ni napaka, da smo z namenom tukaj in da bomo na koncu vsi skupaj slavili v nebesih.« Sodobna krščanska glasba zna zaobjeti človeško majhnost, je polna čustev, žalosti, tesnobe, veselja in radosti, »na splošno gre za ustvarjanje ambienta, v katerem se lahko srečamo z Bogom. Pelje nas do presežnega.«
S skupino Svetnik so se v slovenskem prostoru koncertno naravnani dogodki preveslili v bolj slavljenske in prinesli so nov veter. »Ljudje si tega želijo, seveda smo po tradiciji Slovenci bolj zadržani, a če je priložnost, smo za«, je povedal Matjaž Vertuš. V posnetku pa prisluhnite njunima odgovoroma na vprašanje, s katerim od tujih avtorjev sodobne krščanske glasbe bi najraje sodelovala.