Pred marsikatero hišo te dni svetijo izrezljane buče, tudi na dvoriščih kristjanov. Je »praznik« Halloween oz. "noč čarovnic" res tako neškodljiv, kot se morda zdi na prvi pogled? Kaj je v ozadju te pop kulture, kakšen odnos naj ima kristjan do tovrstnih stvari in kakšno protiutež lahko damo mi?
Halloween je keltski poganski praznik pred 1. novembrom, njihovim novim letom. Kelti so verovali, da se takrat zabriše meja med mrtvimi in živimi. Duhovi mrtvih naj bi prihajali nazaj na Zemljo, da bi strašili ljudi. Ljudje so se zato našemili, da bi se pomešali med duhove in jih duhovi ne bi prepoznali.
Kristjan s tem ne more imeti nič skupnega, pravi župnik župnije Krško – Videm ob Savi Mitja Markovič. »Že na tej kulturološki strani je stvar mimo, iz neke tradicije, ki nam ni lastna. Kar se tiče vsebine, je tudi zelo diametralno mimo. Vemo za ozadje tega kulta, »praznovanja«. Je pač strah pred silami teme in zla in neki poskusi na kak način se prikupiti tem silam. Vemo, da je tu šlo za različna kruta žrtvovanja, tudi otrok, da so se želeli prikupiti in s tem priklicati »blagoslov«. Za kristjana je ta cela stvar mimo. Ker mi se Bogu ne rabimo nič prikupljati, ker je On nas odkupil, On nam izkazuje ljubezen.«
Prepovedano in skrivnostno še bolj privlači
Dejstvo je, da je ta uvožena stvar postala del pop kulture. Kako otrokom in mladim povedati, kaj je v ozadju vsega tega? »Če greš v trgovino, ne moreš spregledati milijona buč, čarovnic, duhcev, smrtnih glav ... Tu je potreben moder vzgojni pristop. Tako kot pri drugih stvareh, je pametno preprosto, mirno, racionalno razložiti, kaj je v ozadju tega, da tega za nas krsitjane preprosto ni in da je to nekaj, kar bomo izpustili. Ker, če neko stvar brez nekega tehtnega argumenta prepoveš, je potem ta stvar toliko bolj privlačna. Ker je malo skrivnostnega in okultnega in te stvari imajo svoj privlačni naboj.«
Velik kup buč pred cerkvijo, zraven pa velik napis "Bogu hvala"
Tega ne bomo izkorenili, lahko pa damo novo vsebino, spodbuja župnik Markovič in pri tem izpostavi pozitivno pobudo njegovih župljanov. »Pogovarjali smo se s sodelavci župnije, kjer je veliko kmetij. Tudi kristjani si pripravijo bučne aranžmaje pred vhodi, na dvoriščih. Sodelavka je izpostavila, na kak način bi ljudem lahko povedali, da to ni to. Tako smo pred cerkvijo naredili velik in lep aranžma z bučami in vsem tem in zraven naredili lično lepo desko in gor napisali »Bogu hvala«. Tega mi ne bomo izkorenili, smo rekli, zato ji dajmo novo vsebino. Saj kristjani imamo za ta jesenski čas čudovito razpoloženje, ki spada zraven – zahvalna nedelja in hvaležnost Bogu. Pustimo te buče, dajmo jim novo vsebino. Tako buče govorijo o tem, da smo Bogu hvaležni, da so tako lepe, pisane in debele.«
Tem stvarem dati novo vsebino
Je mnenja, da se temi stvarmi pač nima smisla iti vojne. »To je zdaj pač del neke pop kulture. Kristjani v naši družbi, kar se našega kutlurnega vpliva tiče, ne sežemo do kolen tistim, ki imajo interes to pop kulturo gnati naprej, ker je vmes tudi denar in ne vem kaj še vse. Te stvari ne bomo izkorenilili, dajmo novo vsebino. To je alternativa. Nisem tega mnenja, da nekdo, ki si izreže bučo in jo postavi pred vrata, da pa zdaj že hudiča časti, stvari ne gredo tako preprsoto. Tudi jaz, če križ nekam obsesim, to zdaj ne pomeni, da kličem božji blagoslov.«
Ob tem je spomnil tudi na misijonarje tisočletja nazaj. »Tudi oni so večino stvari sprejeli in so jim dali novo vsebino. Vemo za kup svetniških likov ali načinov priprošnje, pri katerih najdemo neke vzporendice in korenine starih časov, kjer so naši Slovani že kaj častili. To je prava moderna kulturacija. Treba je bilo novo vsebino. Buče niso tako hude peklenska stvar, da jim ne bi mogli dati lepe vsebine tudi kristjani.«
Na Radiu Ognjišče smo sveto mašo ob prvi adventni nedelji prenašali iz cerkve Marijinega Oznanjenja na Tromostovju v Ljubljani. Somaševanje je vodil slovenski misijonar na Madagaskarju Pedro ...
V športni dvorani v Medvodah se je odvil vrhunec obiska misijonarja Pedra Opeke v domovini. Pred več kot 2500 glavo množico je pričeval o svojem življenju in delovanju.
Slovenski misijonar Pedro Opeka nadaljuje z obiskom v domovini. Osrednji dogodek za vse, ki se želite srečati z njim, bo zvečer v Medvodah, prenašali ga bomo tudi na naši spletni strani. Opeko je ...
Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.
Pred prvo adventno nedeljo smo k pogovoru o pripravi na praznik Jezusovega rojstva povabili p. Andraža Arka, frančiškana in župnika v Nazarjah. Na uvodno vprašanje po lepem spominu na advent, ki ...
Ob Tednu Karitas spomnimo znova na projekte Mlade Karitas - young Caritas, ki odgovarjajo na različne potrebe ljudi. Miklavževi angelčki so večino daril že pomagali zbrati in zaviti, samo še ...