Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Z delom do dostojnega življenja (foto: Slovenska karitas)
Z delom do dostojnega življenja | (foto: Slovenska karitas)

Več kot 600 Slovencev mesečno daruje za »plače« v Afriki

Oddaje | 07.09.2020, 11:49 Petra Stopar

Pomoč preko akcije »Z delom do dostojnega življenja« vrača dostojanstvo več kot 300 revnim družinam v afriških državah Ruanda, Burundi, Eritreja, Centralnoafriška republika in Madagaskar.

Skupaj je to enajst misijonov, kjer delujejo slovenski misijonarji in misijonarke ter sestre domačinke. V program je vključenih tudi sedemnajst družin v Albaniji, kjer deluje s. Vida Gerkman, na Šrilanki pa Slovenska karitas program izvaja z lokalno Karitas. »To so družine, v katerih so matere samohranilke ali vdove, družine, v katerih je bolezen ali podhranjenost, stiske so različne,« pojasnjuje koordinatorka za mednarodno razvojno sodelovanje Slovenske karitas Jana Lampe.

Starši delajo različna dela na ali v zgradbah, ki smo jih zgradili s pomočjo sredstev iz akcije Za srce Afrike, delajo pa tudi druge stvari. Za to delo dobijo plačilo, ki ga omogočajo mesečni darovi darovalcev iz Slovenije. »Trenutno jih je 642 in smo zelo veseli, ker to število vsako leto raste,« pravi Lampetova in dodaja, da afriške družine za slovenske družine zelo veliko molijo. V Afriki je na podeželju že evro na dan dovolj, da družina lahko dostojno preživi, v mestih v Afriki in Albaniji pa dva evra. »Na obrazcu imamo predlog za mesečni dar v višini 6, 12 ali 30 evrov, toda darovalci se lahko odločijo po lastni izbiri,« je dejala.

Mnogi domačini z gradnjo stavb v razvojnih projektih Karitas prejmejo plačilo, ki izhaja iz zbranih sredstev v akciji Z delom do dostojnega življenja
Mnogi domačini z gradnjo stavb v razvojnih projektih Karitas prejmejo plačilo, ki izhaja iz zbranih sredstev v akciji Z delom do dostojnega življenja © Slovenska Karitas

Darovalci s svojim prispevkom že štiri leta podpirajo tudi zaposlitve zdravstvenih in pedagoških delavcev v Afriki. »Misijonarji pravijo, da je zelo težko, ker država na plača vsega kadra, misijonske šole so tudi pogosto odvisne od plačila šolnin.« Zneski so zelo različni, kot se razlikujejo standardi po državah. »Tako na primer mesečno za delo višje medicinske sestre plačujemo 300 evrov, v Burundiju pa za delo zdravnika 150 evrov. Seveda to ne plača en darovalec, ampak iz več darovalcev, ki se za ta namen odločijo. Za to podporo so zelo hvaležni tudi misijonarji,« je v oddaji Karitas v nedeljo, 6. septembra 2020, povedala Lampetova. Oddaji lahko znova v celoti prisluhnete.

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...